İZMİR HABERLERİ

Omuzlarda oluşan kas yırtıklarına dikkat!

Hürriyet Haber
27.01.2021 - 12:04 |Son Güncelleme :

Bazı meslek grupları ve 40 yaş üstü bireylerde daha çok görülen rotator manşet yırtıkları hakkında bilgi veren Op. Dr. Bora Şerifhan Alpaydın, belirtileri ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Hürriyet Haber

OMUZ ekleminde rotator manşet adı verilen dört kas ve tendonlarından oluşan kas grubunun yer aldığını belirten Ortopedi Ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Bora Şerifhan Alpaydın, bu kas grubunun omuz ekleminin stabilitesini sağladığını ve kolun rotasyonel hareketlerini yaptırdığını açıkladı. Omuz ekleminin vücudun en aktif eklemlerinden biri olması nedeniyle travmalara açık olduğunu dilge getiren Alpaydın, rotator manşet yırtıklarının genellikle 40 yaş üstü bireylerde görüldüğünü vurguladı. Daha çok tendon aşınma ve yıpranmalarına bağlı kronik tekrarlayıcı travmalar zemininde gelişmekle birlikte, akut travma veya spor yaralanmalarına bağlı olarak genç bireylerde de görülebildiğini ifade eden Alpaydın, “Rotator manşet yırtıkları için bazı risk grupları var. Sürekli tekrarlayan omuz hareketleri gerektiren golf, tenis, kürek çekme gibi sporları yapan bireyler ile kolun omuz hizası üzerinde çalışmasını gerektiren boyacı, tavan işçiliği gibi mesleklerde çalışan kişiler risk altında” dedi.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Omuz kas yırtıklarının belirtileri hakkında bilgiler veren Op. Dr. Alpaydın, şunları söyledi: “Omuz ağrısı, hareket kısıtlılığı ve gece ağrılarına bağlı oluşan uyku bozuklukları, omuz kas yaralanmalarının en sık görülen belirtileridir. Omuz ağrısı özellikle gece etkilenen omuz üzerine yatmakla artar. Ağrı, omuzla dirsek arasındadır. Kolun kullanımını gerektiren saç taramak, başı yıkamak, giyinmek gibi günlük yaşam aktiviteleri ağrılıdır ve zorlukla yapılır. Rotator manşet yırtıkları tanısında röntgen grafileri, ultrasonografi gibi yöntemlerden yararlanmakla birlikte, günümüzde en sık kullanılan tanı yöntemi MRI’dır (manyetik rezonans). MRI ile yırtığın yeri, derecesi, etkilenen kas sayısı, omuz eklemindeki aşınma miktarı tespit edilebilir.”

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Omuz kas yırtıklarının tedavisinin konservatif (cerrahi dışı) ve cerrahi tedavi yöntemleri olarak ikiye ayrıldığını belirten Op. Dr. Bora Şerifhan Alpaydın, şu bilgileri verdi: “Tedavi planlanırken hastanın şikayetlerinin başlangıç süresi, şiddeti, hastanın yaşı, mesleği, yaşam tarzı ve hastanın beklentileri gibi birçok faktör göz önünde bulundurulmalıdır.

CERRAHİ DIŞI TEDAVİ:

Konservatif tedavide amaç, ağrının giderilmesi, omuz hareket açıklığının sağlanması, omuz kaslarının güçlendirilmesidir. Erken dönemde aralıklı soğuk uygulama ve beraberinde ağrı azaltıcı ve iltihap giderici ilaç tedavileri uygulanabilir. Ağrının şiddetli ve hareket kısıtlılığının belirgin olduğu durumlarda eklem içi enjeksiyonlar yapılabilir. Bu dönemde ağrıyı artırmayacak şekilde egzersizlere başlanması tavsiye edilir. Omuz kas yırtıklarının tedavisinde fizik tedavi yöntemlerinden de yararlanılır. Omuz bölgesi kaslarının kuvvetlendirilmesi için uygun egzersiz programlarına başlanır ve devam edilir.

CERRAHİ TEDAVİ:

Konservatif tedavilerden yarar görmeyenler ve tam kat kas yırtığı olanlar için cerrahi tamir yöntemleri gündeme gelebilir. Cerrahi tedavi, artroskopik yöntemle veya açık olarak yapılabilir. Operasyon sonrasında eklem hareket açıklığının geri kazanılması ve bölgedeki kasların kuvvetlendirilmesi için egzersiz tedavisine devam edilmesi gereklidir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Omuzlarda oluşan kas yırtıklarına dikkat! haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

02 Mart 2021, Salı
 • İmsak
  06:14
 • Güneş
  07:35
 • Öğle
  13:29
 • İkindi
  16:39
 • Akşam
  19:12
 • Yatsı
  20:28
Sayfa Başı