İZMİR HABERLERİ

Metaverse deneyimi başka dünyaların kapısını aralayacak

Hürriyet Haber
01.07.2022 - 04:04 |Son Güncelleme :

Meta Yıldız’ın sahibi Sedat Ocakcı ve dijital iletişim uzmanı Barış Turgut tarafından hayata geçirilen projeyle beach club’lara kurulacak özel alanlarda VR gözlüklerle hem başka bir dünyaya bağlanma deneyimi yaşayacak, hem de oyunları monitörden değil oyunun tam içinde oynama şansı bulacaksınız.

Hürriyet Haber

 

BU yaz Çeşme’ye eğlenmeye gelenler bambaşka bir tecrübe yaşama imkanı buluyor. Yazılım firması Meta Yıldız’ın sahibi Sedat Ocakcı ve dijital iletişim uzmanı Barış Turgut tarafından hayata geçirilen projeyle beach club’lara kurulacak özel alanlarda VR gözlüklerle hem başka bir dünyaya bağlanma deneyimi yaşayacak, hem de oyunları monitörden değil oyunun tam içinde oynama şansı bulacaksınız. Bu gözlükleri Çeşme’nin en yoğun sezonu olan temmuz ve ağustos aylarında birçok mekanda görebileceğiz.

OCAKCI: YOLUMUZ UZUN

Ekip olarak sürekli yeni teknolojileri takip ettiklerini söyleyen Sedat Ocakcı, “Bizce bu, ekonomik kazanım yaratmasının yanı sıra ülkemizin büyük medeniyetler arasına girmesi için de en büyük fırsatlardan biri. Eğer gelişen teknolojiyi hakkını vererek kullanıp bu ekosistem içinde yer alabilirsek hem ekonomik, hem stratejik alanlarda ülke olarak kendimize muazzam faydalar sağlarız. Biz de bu oluşumun en başından itibaren içinde olarak bu gelişim sürecine kendi adımıza katkı koymak amacıyla Meta Yıldız’ı kurduk” dedi.

Metaverse kavramının Türkiye’de hala doğru şekilde algılanmadığını vurgulayan Ocakcı, dünyada da bu durumun aynı olduğunu belirterek, “Herkes metaverse kelimesini yeni oluşturulan tek bir dünya sanıyor. Ancak bu bir terim, yani yeni dijital dünyanın genel adı. Zamanla bu konu tam olarak anlaşılacak ama kısa vadede herkes tarafından tam algılanmasını beklemiyorum. Önümüzde bir yol var bununla ilgili” diye konuştu.

YENİ DÜNYA KURULUYOR

Barış Turgut ise metaverse pazarının sağladığı yenilikler hakkında bilgi verdi. Metaverse’in tüm alanları alışılagelmiş durumdan daha değişik bir evreye geçireceğini aktaran Turgut, “Bu dünyanın eğitim sisteminden tutun da ekonomik sistemine, güvenliğinden hukuki şartlarına, meslek gruplarından alışveriş alışkanlıklarına kadar hemen hemen tüm alanlar alışılagelmiş durumdan daha değişik bir evreye geçecek. Bu pazar öncelikle yeni meslek gruplarının oluşmasına neden olacak. Yazılımın ve yazılımcının önemi gitgide artacak. Ticari alışkanlıklar, reklam alanları ve yöntemleri değişecek. Yani, ‘Ne gibi yenilikler öngörüyor?’ sorusunun cevabı şu: Yeni bir dünya kuruluyor. Ve bu yeni dünyada hemen hemen hiçbir şey bu dünyadakine benzemeyecek” görüşünü dile getirdi.

 

İLK ADRES ÇEŞME OLDU

META Yıldız’ın sahibi Sedat Ocakcı, insanları sanal gerçeklikle tanıştırmak için bir yola çıktıklarını ifade ederken, firmanın hedeflerini şu cümlelerle anlattı: “Öncelikle insanların bu sanal gerçeklikle tanışmalarını sağlamak istedik. Bu tecrübeyi özel olarak üretilen sanal gerçeklik gözlükleriyle yaşayabiliyorsunuz. Bu gözlüklerle şu anda sizin duygularınızı harekete geçiren bazı tecrübeleri yaşayabiliyorsunuz. Bunun yanında oyunları birebir içinde oynayabiliyorsunuz. Kişilerin bu tecrübeyi yaşamaları için turizmin en hareketli yerlerinden olan Çeşme’de en gözde beach club’lerle anlaşarak metaverse deneyimleme alanları oluşturduk ve yeni yerlere alan kurmaya devam ediyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Metaverse deneyimi başka dünyaların kapısını aralayacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

11 Ağustos 2022, Perşembe
 • İmsak
  04:42
 • Güneş
  06:15
 • Öğle
  13:22
 • İkindi
  17:09
 • Akşam
  20:19
 • Yatsı
  21:46
Sayfa Başı