İZMİR HABERLERİ

Makat çatlağı’ sık görülen bir hastalık

Hürriyet Haber
27.01.2021 - 11:38 |Son Güncelleme :

Kolon ve rektum hastalıkları cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Cemil Çalışkan, makat çatlağının (anal fissür), makat bölgesi hastalıkları içerisinde oldukça sık görülen bir hastalık olduğunu belirterek, tıbbi ve cerrahi tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi.

Hürriyet Haber

MAKAT çatlağının, makat bölgesi hastalıkları içerisinde oldukça sık görülen bir hastalık olduğunu belirten Ekol Hastanesi Kolon ve Rektum Hastalıkları Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cemil Çalışkan, “Fissür, kelime anlamı olarak çatlak manasına gelmektedir. Anal fissür (AF) ise makatın kenarından içeriye doğru uzanan çizgisel tarzda, her dışkılama sırasında hastayı rahatsız eden, iyileşmeyen bir yara anlamına gelmektedir. Ani ve kronik form olarak iki tipte görülür. Hastalarda makat derisinin yara üzerine katlanması şeklinde eşlik eden durum da sık görülür ve hasta tarafından basur hastalığı ile karıştırılır. Tanısı, konunun uzmanı bir hekim tarafından gözle ve elle muayene ile kolaylıkla konabilir” dedi.

İNCELEMEYİ GEREKTİRİR

AF’lerin yüzde 90’ının arka-orta hatta izlendiğini belirten Prof. Dr. Cemil Çalışkan, yaklaşık yüzde 10 kadar vakada ön tarafta olabildiğini söyledi. Bunun dışındaki yerleşimlerin konunun uzmanları tarafından özellikle altta yatan bulaşıcı hastalıklar, chron hastalığı, kanser veya diğer nadir durumlar açısından incelenmeyi gerektirebildiğini ifade eden Çalışkan, “Hastalık, bağırsak alışkanlıklarında düzensizlik olan kabız ya da ishali kontrol edilemeyen bireylerde izlenmektedir. Anal bölgenin en zayıf kısmının ön ve arka hat olması sebebiyle çatlak en çok buralarda görülür” diye konuştu.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Makat çatlağında cerrahi ve tıbbi tedaviler olmak üzere iki ana yöntem bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Cemil Çalışkan, tıbbi tedaviler arasında en popüler olanların bölgesel etkili uyuşturucu ilaçlar, sıcak su banyosu, yüzde 0.2’lik glyceryl trinitrate (GTN) tedavisi, botoks enjeksiyonu, kalsiyum blokerleri olduğunu bildirdi. Bunların hepsinin kendisine has etki ve yan etkileri olduğunu vurgulayan Çalışkan, hastanın özelliklerine göre doktorun bunları birer birer veya kombine olarak kullanmanızı önerebileceğini bildirdi.

CERRAHİ TEDAVİ

Cerrahi tedavide temel prensibin makatın etrafındaki iç kısım kaslarının bir kısmının, nadiren tamamının kesilerek makat bölgesindeki spazmın rahatlatılması şeklinde olduğunu kaydeden Prof. Dr. Cemil Çalışkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ameliyat sırasında hasta uyutulmamakta, sadece belden aşağısı ve özellikle makat bölgesi ‘Saddle Block’ yöntemi ile uyuşturulmaktadır. Özellikle çok doğum yapmış kadınlarda ve yaşlılarda ameliyatın daha bir itina ile kasların mümkün olan en az kısmının kesilerek yapılması gerekmektedir. Bu ameliyatı geçiren hastalar genellikle aynı gün veya bir gün sonra taburcu olabilmektedir. Bu ameliyat şekli onlarca yıldır çatlak tedavisinde kullanılan oldukça etkili, yaşam kalitesini artıran bir yöntemdir. Nadir de olsa bu minimal ameliyat şeklinin dahi istenmeyen bazı sorunlar yaratabileceği hatırda tutulmalı ve tedavi yöntemi saptanırken aklımızdaki tüm soruları doktorumuzla tartışmalıyız. Herhangi bir hastalık için yüzde 100 başarılı olan ve hiçbir yan etki içermeyen, deyim yerindeyse garantili bir tedavi yöntemi maalesef yok.

Bu düşünce hayatın olağan akışına da aykırıdır. Burada doğru olan, bir rahatsızlığın tedavisi için her hastanın ayrı ayrı özellikleriyle değerlendirilip ‘hastalık yoktur, hasta vardır’ ilkesiyle hareket edilmesidir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Makat çatlağı’ sık görülen bir hastalık haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

01 Mart 2021, Pazartesi
 • İmsak
  06:17
 • Güneş
  07:38
 • Öğle
  13:29
 • İkindi
  16:38
 • Akşam
  19:10
 • Yatsı
  20:26
Sayfa Başı