İZMİR HABERLERİ

Küçük İstanbul duygusuna daha yakın bulduğum için geldim

Mete Tamer OMUR/HÜRRİYET
17.11.2020 - 00:24 |Son Güncelleme :

Güllerin Savaşı’nın Cahide Hekimoğlu’su ya da Piano Piano Bacaksız’ın Kamile’si... Onu, yani Serap Aksoy’u tiyatro, sinema ve dizilerdeki başarılı oyunculuğuyla tanıdık.

Mete Tamer OMUR/HÜRRİYET

Küçük İstanbul duygusuna daha yakın bulduğum için geldim

Birçok TV kanalında program ve sunuculuk, üniversitelerde drama eğitmenliği yapan Aksoy da artık Bodrumlular kervanına katıldı. Serap Aksoy, yıllardır Ege’ye yerleşme hayalini deprem korkusu ve salgın baskısının hızlandırdığını söyledi. “Galiba küçük İstanbul duygusuna yakın bulduğum için 1.5 ay önce buraya taşındım” diyen Serap Aksoy’la Bodrum’u konuştuk.

Küçük İstanbul duygusuna daha yakın bulduğum için geldim

SPİRİTÜEL YOLCULUĞUM SÜRÜYOR

Sizi tanıyabilir miyiz?

- İçgüdüsel arayışlar sonunda balerin olmaya karar verdim. Çeşitli serüvenler yaşayıp, aileyi taciz edip, önce İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda, ardından da Münih Müzik Akademisi’nde bale eğitimini tamamladım. Dönüşte Atatürk Kültür Merkezi’nde yıllarca profesyonel balerinlik yaptım ve emekli oldum. Aynı zamanda sinema-TV-sahne oyunculuğu yapıyorum. Değişik TV kanallarında 25 sene program ve sunuculuk deneyimim oldu. Türkiye’de ilk defa özel kanallarda kültür-sanat programı yaptım. En son üniversitelerde drama yoluyla hayata dokunuş dersleri verdim. Kendimle ilgili spiritüel yolculuğum ise devam ediyor.

Küçük İstanbul duygusuna daha yakın bulduğum için geldim

SALGIN KAÇIŞIMI HIZLANDIRDI

Bodrum serüveniniz nasıl başladı? Bölgeyle ilgili gözlemlerinizi paylaşabilir misiniz?

- Yıllardır Ege’ye yerleşmek gibi bir hayalim vardı. Deprem korkusu ve salgın baskısı İstanbul’dan kaçmamı hızlandırdı. Bodrum ise yıllardır yaz dönemlerinde tatil yapmaya geldiğim bir bölgeydi. Galiba küçük İstanbul duygusuna yakın bulduğum için buraya geldim. 1.5 ay oluyor. ‘Yerleştim mi?’ sorusuna yanıt veremiyorum henüz. Bodrum’a uzun soluklu yaşama duygusuyla gelince, çevreye olan ilginiz de farklı oluyor. Geldiğimden beri benim için en üzücü konu, ev sahiplerinin köpek sever insanlara ev kiralamak istememeleri oldu. Bunun sebebi de galiba sokaklarda dolaşan başıboş ve agresif köpek sürüleri. Bodrum Belediyesi ve müteahhit firmaların bu sorunu acilen çözmeleri gerekiyor. Köpekler kaderine terk edilmiş yaşıyor. Lokanta önlerine konulan mamalar çözüm değil. Yani sokaklarda dolaşan köpekleri ve kedileri kısırlaştırıp barınakta bakmaları gerekir. Koskoca Bodrum Yarımadası için 3-4 barınak yeterli değil. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde sahipsiz hayvan yok. Hepsi bakım altında. Başkanımızın bu konuya duyarlılık göstereceğinden şüphem yok!

Küçük İstanbul duygusuna daha yakın bulduğum için geldim

YARIMADAYI ANLAMAYA ÇALIŞIYORUM

Bodrum ya da Milas’taki mekanlar hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? Favori duraklarınız neresi, bizlerle paylaşabilir misiniz?

- Milas bölgesini iyi tanımıyorum. Bodrum’u da anlamaya çalışıyorum... Burada hayat hep hafta sonu gibi ama yine de benim için en özel yer Zai ve Bodrum Mimarlık Kitaplığı diyebilirim.

Küçük İstanbul duygusuna daha yakın bulduğum için geldim

BETONDAN BAŞKA NE YAPABİLİRİZ

Sizden Bodrum’un için bir hafta sonu program önerisi alabilir miyiz?

- Bodrum’da hafta sonu çevre gezintileri yapılabilir. Ne yazık ki görsel sanatlardan uzak kalmak zorundayız. Okuma ve film izleme faaliyetlerine katkı verebiliriz. “Bu dünya çapındaki coğrafyaya betondan başka artı neler yapılabilir?”in hayallerini kurabiliriz.

NEFES ALACAK DELİKLER BULMALIYIZ

Bodrum’a geliş sürecinizi de hızlandıran koronavirüs pandemisinin hayatınıza yansımalarını değerlendirebilir misiniz?

- Pandemi hakkında çok şey anlamaya ve öğrenmeye çalışıyorum. Dünya çeşitli zaman dilimlerinde salgınla boğuşmuş, şimdilerde de ağır bir mücadele yaşanıyor. Kötü bir virüs olduğu tartışmasız. Virüse ve baskılara meydan okuyanları ve itaat edenleri izliyoruz. Bir çeşit ölüm-kalım savaşı... Ve, “Kalan sağlar bizimdir” stratejisi uygulanıyor. Büyük akılların büyük oyunları... Tabii ki etkilendim. Maskeyle yaşıyorum ama hayvan sevgim nedeniyle duygusal boşluklarımı dolduruyorum. Hayat çok zorlaştı. Her yerden sıkıştırıyor insanları. Ama yine de nefes alacak delikler bulmak zorundayız.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Küçük İstanbul duygusuna daha yakın bulduğum için geldim hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Kasım 2020 tarihinde saat 00 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Küçük İstanbul duygusuna daha yakın bulduğum için geldim haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

17 Kasım 2020, Salı
 • İmsak
  06:22
 • Güneş
  07:47
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  18:05
 • Yatsı
  19:25
Sayfa Başı