İZMİR HABERLERİ

Kerimoğlu efsanesini torunları yaşatıyor

Hürriyet Haber
18.10.2020 - 18:35 |Son Güncelleme :

“Öf ülen de aman aman / Karadağların sandalı da sandalı / Al kanlara boyanmış / Kerimoğlu’nun her yanı da her yanı” diye başlayıp giden, ünü Türkiye sınırlarını aşan türkünün kahramanı ve öyküsü yüzyıl öncesine dayanıyor.

Hürriyet Haber

MUĞLA’da yaşanmış gerçek olayları kitaplaştıran, ‘Kerimoğlu’ romanıyla Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği yarışmada ‘roman’ kategorisinde ödül alan araştırmacı yazar Hüseyin İlker Altınsoy, bu kez de ‘Kerimoğlu Eyüp’ ve ‘Kerimoğlu Ali’ kitaplarını yazarak bilinmeyenleri ortaya çıkardı. Altınsoy, yıllar süren araştırmalar sonucu dedesi Kerimoğlu Eyüp’ün ve amcasının oğlu Kerimoğlu Ali’nin 1800’lü yıllarda Muğla’nın farklı bölgelerine yerleştiğine dair izlere ulaştığını belirterek, çevre yazarı-gazeteci Ahmet Aydın Akansu’ya şunları anlattı:

Kerimoğlu efsanesini torunları yaşatıyor

TOPRAĞI KADAR KÜLTÜRÜ DE VERİMLİ

“Muğla’nın Pisi beldesi (Yeşilyurt) verimli toprakları ve bir o kadar da verimli kültürel mirasıyla ünlü. Buraya sonradan yerleşmiş (yaklaşık 1800’lü yılların başları) ailelerinden biri de Kerimoğulları. Mehmet, Hüseyin ve Kerim adlı kardeşler, önce Pisi yöresine yerleşirler. Hüseyin erken yaşlarda ölür. Mehmet, kardeşi Kerim’le zaman içinde yollarını ayırır. Kerim, Bodrum dağlarında çobanlık yapar. Mehmet ise Karıncalı ve Marçal dağlarında konaklar. Çobanlığı bıraktığı yıllarda büyük bir kıtlık yaşanır. Kerim’in Karaova’da Elif adında bir kadınla evliliğinden Ali (1854), İbrahim (1858) ve Süleyman (1865) adlarında oğulları olur. Mehmet’in Pisi yöresinden Ayşe ile evliliğinden Kerim (1845) ve Hüseyin (1848) adlarında iki oğlu dünyaya gelir. Kerimoğlu Mehmet’in 1849’da vefat etmesi üzerine Bodrum’da yaşayan kardeşi Kerim ve ailesiyle gelip gitmeleri biter. İşte o dönem farklı zaman dilimlerinde birbirinden habersiz iki Kerimoğlu efsanesini doğuran olaylar zinciri başlar.”

10 YIL ARAYLA KALEME ALDILAR

Kerimoğlu Eyüp’ün hayatını anlatan kitabı 2009’da, babasının amcaoğlu Kerimoğlu Ali’nin yaşam öyküsünü de 2019’da kaleme alan Altınsoy, “Her ikisinin de hikayesi çok ilginç. Kerimoğlu Ali’nin torunu Mehmet Kocaman da dedesinin mezarını onarıp anılarını yaşatıyor. O yıllarda fakirin yanında oldukları için bölgelerinde çok sevilmişler, türküleri de bu nedenle yapılmış” diyor.

 

KERİMOĞLU

EYÜP’ÜN

TÜRKÜSÜ

Öf aman da aman of / Kara

dağların sandalı da sandalı

/ Al kanlara boyanmış /

Kerimoğlu’nun her yanı da her

yanı / Haydülen de ülen de / Şu

dağlarda geyik kalmadı / Oyna

ülen de kör Arabım sen oyna /

Senden başka yiğit kalmadı!

 

KERİMOĞLU

ALİ’NİN TÜRKÜSÜ

Kerimoğlu iner gelir

enişten

/ Her yanları

görünmüyor

gümüşten

/ Kerimoğlu

duvarlardan atladı

/ Tabancası beşi

birden patladı

/ (Selamoğlu

silahları topladı)

/ Kerimoğlu da eşkıyalık ediyor

/ Tüp tüp eder zenginlerin yüreği

/ Her yanları aman duman bürüdü

/ Candarmalar alay alay yürüdü

/ Haydindik avlıların da gazeli

/ Yollarına çifte gurban kesmeli.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kerimoğlu efsanesini torunları yaşatıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ekim 2020, Pazar
 • İmsak
  05:55
 • Güneş
  07:16
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:06
 • Akşam
  18:37
 • Yatsı
  19:53
Sayfa Başı