İZMİR HABERLERİ

Kapatılanların yerine İzmir'e iki yeni devlet üniversitesi

DHA
20.08.2016 - 13:39 |Son Güncelleme :
DHA

İZMİR, (DHA)- İZMİR'de, 15 Temmuz'daki darbe girişinin ardından kapatılan vakıf üniversitelerinden olan Gediz Üniversitesi ve İzmir Üniversitesi'nen adları değiştirildi. Meclis Genel Kurulu'ndan geçen kanun teklifiyle Gediz’in adı İzmir Bakırçay Üniversitesi, İzmir Üniversitesi’nin adı ise İzmir Demokrasi Üniversitesi oldu.
Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmas’nın (FETÖ/PDY) geçen 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmalar ve alınan kararlar doğrultusunda, bu yapıyla ilişkileri olduğu gerekçesiyle, İzmir'deki vakıf üniversitelerinden Şifa Üniversitesi, Gediz Üniversitesi ve İzmir Üniversitesi kapatıldı. Ardından bu üniversitelerin tüm taşınmazlarına ve gelirlerine de el konuldu. Son olarak, aynı zamanda İzmir milletvekili olan Başbakan Binali Yıldırım'ın girişimiyle, kapatılan üç vakıf üniversitesinden Gediz ve İzmir Üniversitesi'nin yerine iki devlet üniversitesi kurulması konusunda hazırlanan kanun teklifi, TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin uzlaşmasıyla sabaha karşı genel kuruldan geçti. Bu yasayla Gediz Üniversitesi'nin yerine İzmir Bakırçay Üniversitesi, İzmir Üniversitesi'nin yerine de İzmir Demokrasi Üniversitesi adıyla iki yeni devlet üniversitesi kuruldu. Kapatılan Gediz Üniversitesi ve İzmir Üniversitesi'nin öğrencilerinin, bu okullarda öğrenim hayatına devam edebilecekleri belirtildi.
ŞİFA ÜNİVERSİTESİ İÇİN KARAR YOK
İzmir'de kapatılan bir diğer vakıf üniversitesi olan Şifa Üniversitesi ile ilgili ise yeni bir karar alınmadı. Önceki kararda, Şifa Üniversitesi'nin öğrencileri Ege Üniversitesi bünyesine, hastanesi ise Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesine dahil edilmişti.
DEVLET ÜNİVERSİTESİ SAYISI 6'YA ÇIKTI
Yasanın meclisten geçmesiyle birlikte İzmir'deki Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'ne iki devlet üniversitesi daha eklendi. Kapatılan iki vakıf üniversitesinin yerine kurulan İzmir Bakırçay Üniversitesi ve İzmir Demokrasi Üniversitesi ile kentteki devlet üniversitesi sayısı 6'ya çıktı. İzmir'de bunların dışında eğitim öğretim faaliyetini sürdüren iki vakıf üniversitesi daha bulunuyor.

FOTOĞRAF
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Kapatılanların yerine İzmir'e iki yeni devlet üniversitesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ağustos 2016 tarihinde saat 13 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kapatılanların yerine İzmir'e iki yeni devlet üniversitesi haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

23 Haziran 2022, Perşembe
 • İmsak
  03:51
 • Güneş
  05:41
 • Öğle
  13:19
 • İkindi
  17:13
 • Akşam
  20:46
 • Yatsı
  22:28
Sayfa Başı