İZMİR HABERLERİ

Jinekomasti çözümsüz değil

Hürriyet Haber
27.09.2021 - 20:44 |Son Güncelleme :

EKOL Balçova Tıp Merkezi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Serkan Aslan, fizyolojik olarak bebeklik döneminde, ergenlikte ve yaşlılıkta jinekomasti görüldüğünü belirtti. Opr. Dr. Serkan Aslan, “Patolojik olarak erkekte göğüs büyümesine, bazı ilaçlar ve hormonal hastalıklar neden olabilir.

Hürriyet Haber

Jinekomastiye neden olabilen çevresel ajanlara örnek olarak lavanta verilebilir. Meme büyümesi şikayetiyle gelen erkek hastada; büyümenin normal mi yoksa patolojik mi olduğunun anlaşılabilmesi önemli. Bazı tetkikler istenerek neden araştırılır. Büyümenin nedeni anlaşıldıktan sonra, başka tedavi gerektiren bir patoloji saptanmadıysa veya zaten göğüs büyümesi durumu 1 yıldan uzun süredir mevcutsa, hasta jinekomasti düzeltilmesi operasyonu olabilir. Eğer bir ilaç kullanımı ya da hastalık erkek meme büyümesine neden olduysa, öncelikle bu durumun tedavi edilmesi gerekir” dedi.

İKİ AMELİYAT YÖNTEMİ

Erkeklerde memede büyüme durumunda, küçültme işlemi için liposuction (yağ emme) ya da kesip çıkarma ve kesiyi dikme şeklinde iki ameliyat yöntemi uygulanabildiğini belirten Opr. Dr. Serkan Aslan, “Her iki uygulama bir arada da yapılabilir. Uygun yöntem ve teknik seçiminde meme büyüklüğünün şiddeti ve buna neden olan dokunun niteliği değerlendirilir. Hastanın erkek meme büyüme probleminde; meme dokusu, yağ dokusu ya da kombine olarak her iki doku birden sorumlu olabilir. Bunun tespiti sonrasında düzeltme işleminin gerçekleştirilmesinde tek başına liposakşın, fazlalıkları kesme-çıkarma ve dikme teknikleri ya da kombine teknikler uygulanabilir” diye konuştu.

AYNI GÜN TABURCU

Kullanılacak yönteme göre ameliyatın ortalama 1-2 saat sürdüğünü belirten Opr. Dr. Serkan Aslan, “Hastalar aynı gün taburcu olabilirler. İşlem sonrası dönem çok ağrılı değildir ve ağızdan birkaç gün düzenli alınacak ağrı kesici ilaçlar ile hastanın ağrı kontrolü kolayca sağlanır. Hastalar 3-4 hafta korse ya da bandaj kullanırlar ve dren konulmadıysa 2 gün sonra banyo yapabilirler. Dren varsa, dren çıktıktan sonraki gün ya da su geçirmez pansuman malzemesi uygulandıysa taburculuk sonrası istedikleri zaman banyo yapabilirler” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Jinekomasti çözümsüz değil haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

28 Ekim 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:04
 • Güneş
  07:26
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  15:57
 • Akşam
  18:24
 • Yatsı
  19:41
Sayfa Başı