İZMİR HABERLERİ

İzmir Valisi Köşger, " İzmir'de 200 bin civarında yabancı var"

DHA
30.07.2021 - 17:58 |Son Güncelleme :
DHA

İzmir Valisi Köşger, " İzmir'de 200 bin civarında yabancı var"

İZMİR'de İl Göç Kurulu, Vali Yavuz Selim Köşger başkanlığında toplandı. Toplatıda konuşan Vali  Köşger, " İzmir'de, 50 bin dolayında ikametli yabancı, 148 bin Suriyeli ile birlikte toplam 200 bin civarında yabancı var " dedi.

Yabancıların sosyal uyumuna yönelik genel politikaların oluşturulması ve bu doğrultuda yerel düzeydeki mevcut durumların tespiti amacıyla çalışmalarını sürdüren İl Göç Kurulu, Vali Yavuz Selim Köşger başkanlığında toplandı. Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı salonunda gerçekleştirilen toplantı açılışında konuşan Vali Köşger sözlerine, farklı illerde çıkan orman yangınlarıyla ilgili değerlendirmede bulunarak başladı. Yangınlarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen Vali Köşger, konuyla ilgili olarak İzmir’de gerekli tedbirlerin süratle alındığını ve en üst seviyede hassasiyet gösterildiğini söyledi. Vali Köşger, “Orman teşkilatı başta olmak üzere, jandarma, emniyet, kaymakamlıklar ve belediyeler, üzerlerine düşen vazifeyi hakkıyla yerine getirerek bu dönemin sıkıntı yaşanmadan atlatılması için gayretle çalışıyor" dedi.

“İZMİRLİLERİN YABANCILARA YAKLAŞIMINDAN ÇOK MEMNUNUZ"

Mültecilerin ve göç sorununun, ülkemizin devam eden sıkıntıları arasında yer aldığını ifade eden Vali Köşger, “İzmir’de, 50 bin dolayında ikametli yabancı, 148 bin Suriyeli ile birlikte toplam 200 bin civarı yabancı var. Bir başka ifadeyle; ilimizde geçici ve uluslararası koruma ile ikamet izni olan yabancıların nüfusumuza oranı %3,38’dir. Bu şahısların suça karışma oranı ise %1,2’dir. Yabancıların İzmir’deki genel asayiş ve huzuru bozmayan duruşlarından da İzmirlilerin yabancılara yaklaşımlarından da çok memnunuz. Bunu her yerde iftiharla söylüyorum. Biz büyük bir millet olarak sürekli mazlumun, mağdurun yanında olan, etrafımızdaki coğrafyada sıkıntı yaşayan tüm mazlum milletlere kucak açmış bir milletiz. Bunu yüksünmeden yapan bir milletiz. Nerede nasıl davranması gerekiyorsa o şekilde davranan, gerektiğinde ekmeğimizi aşımızı paylaşan bir milletiz. Bu noktada onlara neredeyse yabancılık çektirmeden kucak açtık. Çalışmak isteyene iş-güç veriyoruz. Meslek edinmek isteyene meslek sağlıyoruz. Hiç kimse sokakta aç ve açıkta kalmıyor"  diye konuştu.

İl Göç Kurulu toplantısı, İl Göç İdaresi Müdürlüğü'nün sunumu sonrasında, kamu kurum ve kuruluşları ile STK'ların, düzenli/düzensiz göç, geçici koruma ve uluslararası koruma kapsamında bulunan yabancılara yönelik yürütülen çalışmalar ve ihtiyaçların tespiti noktasındaki görüş ve önerilerinin paylaşılmasıyla sona erdi.


İZMİR,(DHA)
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İzmir Valisi Köşger, " İzmir'de 200 bin civarında yabancı var" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Temmuz 2021 tarihinde saat 17 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İzmir Valisi Köşger, " İzmir'de 200 bin civarında yabancı var" haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

20 Eylül 2021, Pazartesi
 • İmsak
  05:27
 • Güneş
  06:49
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  16:38
 • Akşam
  19:21
 • Yatsı
  20:38
Sayfa Başı