İZMİR HABERLERİ

İzmir Körfezi'nde mayın tatbikatı

AA / Tolga Albay
22.11.2014 - 12:41 |Son Güncelleme :

- Çanakkale'de döktüğü mayınlarla Birinci Dünya Savaşı'nın kaderini değiştiren Nusret mayın gemisinden adını alan "Nusret 2014 Fiili Mayın Harbi Davet Tatbikatı" 6 ülkeden deniz gücünün katılımıyla başladı - Tatbikatla ilgili Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele'nin katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, deniz ve hava unsurlarının katılımıyla İzmir Körfezi'nde gerçekleştirilecek tatbikatın su altı mayınlarının tespit edilerek çıkartılması harekatlarını içereceği bildirildi - Mayın Filosu Komutanı Tuğamiral Uğurlu: "Denizlerimizde halen Birinci Dünya Savaşı'ndan kalan 200'ün üzerinde mayın bulunmaktadır. Gelişen teknoloji ve edindiğimiz tecrübeler sonucu son 1 yıl içinde Cumhuriyet tarihimiz boyunca imha edilen kadar mayın imha edildi"

AA / Tolga Albay

İZMİR (AA) - Çanakkale Savaşı'nda döktüğü mayınlarla dönemin en ünlü mayın gemisi olarak bilinen Nusret mayın gemisinin adıyla düzenlenen "Nusret 2014 Fiili Mayın Harbi Davet Tatbikatı", 6 ülkeden deniz gücünün katılımıyla İzmir Körfezi'nde başladı.

Tatbikat programı kapsamında ilk etkinlik olarak MİLGEM Projesi kapsamında üretilen ilk yerli gemi olan TCG Heybeliada korvetinde Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele ve Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Hasan Uşaklıoğlu'nun katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

Türkiye'nin yanı sıra tatbikata katılan 6 ülke donanmasından gemi komutanları ile gözlemci ülkelerden komutanların hazır bulunduğu toplantıda tatbikatla ilgili bilgi veren Mayın Filosu Komutanı Tuğamiral Mustafa Zeki Uğurlu, her yıl Türk Deniz Kuvvetleri ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğin bu yıl İzmir Körfezi'nde icra edileceğini belirtti.

Mayın harbi konusunda birlik ve komutanlıkların eğitimini artırmak amacıyla yapılan tatbikatta farklı ülkelerin kuvvetlerinin ortak çalışma yeteneğinin de geliştirilmesinin hedeflendiğini kaydeden Uğurlu, tatbikata Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 1 korvet, 4 mayın avlama gemisi, 3 mayın tarama gemisi, 1 komuta - kontrol gemisi, 1 karakol botu, 1 deniz helikopteri, 1 mayın toplama botu, 1 sualtı savunma görev timi, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 2 savaş uçağı ve 1 C-130 uçağıyla Sahil Güvenlik Komutanlığından 2 sahil güvenlik botunun katıldığını açıkladı.

Tuğamiral Uğurlu, NATO Daimi Deniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu kapsamında Türkiye, Almanya, Bulgaristan, İngiltere, İtalya ve Yunanistan'dan 5 mayın avlama gemisi ve 1 fırkateyn olmak üzere 6 geminin da yer alacağı tatbikatı ABD, Azerbaycan, Bangladeş, Bulgaristan, Cezayir, Gürcistan, Kore Cumhuriyeti, Katar, Lübnan, Pakistan ve Şili'den 18 gözlemcinin izleyeceğini kaydetti.

Tatbikatta hava ve kara unsurlarının İzmir Körfezi'nde belli noktalara mayın yerleştireceğini, mayın avlama gemileri tarafından sonarlar aracılığıyla tespit edilmeye çalışılacağını anlatan Uğurlu, mayın harbi dalgıçları ve insansız su altı araçları tarafından teşhis edilecek mayınların tarama harekatıyla çıkarılacağını, 30 Kasım'da sona ereceğini kaydetti.

- En tehlikeli silahlar arasında

Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tuğamiral Uğurlu, mayınların yüksek patlayıcı miktarı nedeniyle büyük tonajlı gemileri batırabilecek güçte olduğunu, iki dünya savaşında da etkin olarak kullanılan bu silahın halen ülke güvenlikleri için tehditler barındırdığını anlattı.

ABD donanmasının 1950'den bu yana batan ya da ağır hasar alan 20 gemisinden 15'inin mayına çarptığına dikkati çeken Uğurlu, Türk mayın filosunun son teknoloji gemi, cihaz ve eğitilmiş disiplinli bir insan gücü donanımına sahip olduğunu belirtti.

Tuğamiral Uğurlu, "Yerli mayın üretimiyle ilgili çalışma var mı ?" sorusu üzerine ise "Mayın silahı için bizim de bazı çalışmalarımız var. Bu hususun ülkeler tarafından saklı tutulmasının tercih edilmesi nedeniyle fazla açıklamada bulunmak istemiyoruz" dedi.

Suyun altındaki mayınların tespitinin karadaki mayınların tespitinden daha zor olduğunu, bu konudaki teknolojinin yeni geliştiğini dile getiren Uğurlu, mayının halen dünya üzerindeki en tehlikeli silahlar arasında gösterildiğini ifade etti.

Fiyatı yaklaşık 2 bin 500 dolar olan bir mayının doğru yerleştirildiği taktirde 500 milyon dolarlık bir gemiye hasar vermesinin çok kolay olduğunu vurgulayan Tuğamiral Uğurlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Denizlerimizde halen Birinci Dünya Savaşı'ndan kalan 200'ün üzerinde mayın bulunmaktadır. Ancak yüz yılı aşkın bir süredir suyun altında olduklarından ciddi bir tehdit teşkil etmemektedir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı olarak tehdit oluşturabilecek mayınlara karşı periyodik tespit ve imha çalışmaları yürütüyoruz. Gelişen teknoloji ve edindiğimiz tecrübeler sonucu son 1 yıl içinde Cumhuriyet tarihimiz boyunca imha edilen kadar mayın imha edildi. Toplam 22 mayın bu süreçte etkisiz hale getirildi. Tespit edilen mayınların tamamının konumları da denizcilere ilanlarla duyuruldu"

Toplantı sonrası Mayın Filosu Komutanı Tuğamiral Mustafa Zeki Uğurlu ve tatbikata katılan gemilerin komutanları, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu makamında ziyaret etti.

Ziyarette Tuğamiral Uğurlu, üzerinde Çanakkale Savaşı'nda kullanılan bir mayının parçasının bulunduğu plaket takdim etti. Başkan Kocaoğlu ise konuk komutanlara Tarihi Saat Kulesi’nin gümüş maketini hediye etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İzmir Körfezi'nde mayın tatbikatı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

19 Ekim 2021, Salı
 • İmsak
  05:56
 • Güneş
  07:17
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:06
 • Akşam
  18:36
 • Yatsı
  19:52
Sayfa Başı