İZMİR HABERLERİ

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri'nden operasyonlara tepki

DHA
13.02.2017 - 21:55 |Son Güncelleme :
DHA

Timur TARLIĞ / İZMİR, (DHA)- İZMİR Emek ve Demokrasi Güçleri, Türkiye genelinde gerçekleştirilen ve İzmir'de 35 kişinin gözaltına alındığı operasyonların referandum çalışmalarına yönelik olduğunu ileri sürdü. Alsancak'ta bir araya gelen İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri üyesi bir grup, yaptıkları basın açıklamasıyla operasyonları protesto etti.
Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bir araya gelen İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri üyesi bir grup dün polisin Türkiye genelinde KESK, HDP, HDK, ESP ve SYKP'ye yönelik gerçekleştirdiği operasyonları protesto etti. "Susma sustukça sıra sana gelecek" yazılı pankart açan grup üyeleri ellerinde, "Gözaltılar bizi yıldıramaz", "Hayır diyenleri susturamazsınız", "Baskılara karşı gençlik var" yazılı dövizler taşıdı. Grup adına basın açıklamasını TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sözcüsü Melih Yalçın okudu. Referanduma yaklaşık 2 ay kala referandum çalışmalarına dönük baskı ve gözaltıların devam ettiğini söyleyen Yalçın, parti üye ve yöneticilerinin gözaltına alınmasına rağmen, basına PKK operasyonu olarak yansıtıldığını söyledi. Gerçekleştirilen gözaltı işlemlerinin, anayasa referandumu sürecine dönük olduğunu ileri süren Yalçın, "Gözaltılar ile hayır cephesinin önemli bir bileşeni olan partilerin ve kurumların kriminalize edilmesi, referandum sürecindeki çalışmalarının engellenmesi hedeflenmektedir. Aslında kriminalize edilmek, engellenmek istenen tek adam diktatörlüğüne hayır diyecek olan herkestir" dedi.
Hayır diyenlerin yetkili ağızlar tarafından hedef gösterildiğini savunan Yalçın, "Başkanlık sevdasıyla yanıp tutuşan ve tarafsızlık gibi bir kaygısı olmadığını her fırsatta belli eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Hayır diyenler 15 Temmuz'un yanındadır' diyerek, hayır cephesini darbecilerle eş tutması da bu hedef gösterme çabalarının bir parçasıdır" diye konuştu.
"Tüm bu çabaların nedeni herkesçe bilinmektedir" diyen Yalçın sözlerini şöyle sürdürdü: "Yaptırdıkları kamuoyu araştırmalarında evet oylarının istedikleri düzeyde olmadığını, yani anayasa değişikliklerinin halk tarafından onaylanmadığını gören iktidar sahipleri panik hali ile saldırganlaşmaktadır. Kendinden olmayan, iktidarına biat etmeyen herkese düşman olan AKP iktidarı, 16 Nisan referandumunda hüsrana uğrama korkusuyla, hayır diyen herkese karşı düşman hukukuyla yaklaşmaya yeminli görünüyor."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri'nden operasyonlara tepki hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Şubat 2017 tarihinde saat 21 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri'nden operasyonlara tepki haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

08 Ağustos 2022, Pazartesi
 • İmsak
  04:38
 • Güneş
  06:12
 • Öğle
  13:22
 • İkindi
  17:11
 • Akşam
  20:22
 • Yatsı
  21:50
Sayfa Başı