İnme sonucu oluşan felçlerde güncel tedavi yaklaşımları

Güncelleme Tarihi:

İnme sonucu oluşan felçlerde güncel tedavi yaklaşımları
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 27, 2024 16:11

Nöroloji Uzmanı Dr. Sevil Tunabayoğlu, inme sonucu oluşan felçlerde yeni ve etkili tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi.

Haberin Devamı

 

 

Serebrovasküler hastalıkların beyne giden kan damarlarının ve kan akışının etkilendiği hastalıklar olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Sevil Tunabayoğlu, “Serebrovasküler hastalıklar beyni besleyen damarlarda tıkanma (iskemik inme) sonucunda veya beyni besleyen damarlarda yırtılma (hemorajik inme) sonucunda oluşan nöronal hasar olarak ikiye ayrılmaktadır. Kolesterol, yağ, kalsiyum gibi maddelerden oluşmuş plaklar atardamarların çeperinde birikerek daralmaya neden olurlar. Burada oluşan ani bir kan pıhtılaşması iskemik inmeye neden olabilir” dedi.

İnme sonucunda oluşan felçlerde inmeden hemen sonra başlanacak yeni ilaç tedavilerinin kullanıma başlandığını kaydeden Dr. Sevil Tunabayoğlu, “Yeni ilaç tedavileri ile birlikte fizyoterapi, skalp akupunktur (Japon Akupunkturu) ve biyorezonans, bütüncül bir şekilde uygulandığında sonuçlar yüz güldürücü olmaktadır. Skalp Akupunkturu, Çin Akupunkturu’na göre daha hızlı ve daha az seans ile gerçekleştirilmektedir. Böylece inme geçiren kişilerin sosyal hayata daha hızlı adapte olması sağlanmaktadır” şeklinde konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!