İZMİR HABERLERİ

İdeal burun estetiği yüzünüze uyumlu olmalı

Hürriyet Haber
05.04.2021 - 19:05 |Son Güncelleme :

MANİSA Batıgöz Cerrahi Tıp Merkezi KBB Uzmanı Op. Dr. Ahmet Sarı, burun estetiğiyle ilgili bilgiler paylaştı. “Burun dışı ve burun tıkanıklığına yol açan burun içi eğrilikleriyle aynı anda düzeltilebilir” diyen Sarı, “Burun ucu kaldırılıp, inceltilebilir veya kalınlaştırılabilir, sağa sola eğrilikler mevcutsa orta hatta çekilebilir. Burunda kambur varsa alınabilir veya çökme varsa dolgunlaştırılabilir. İdeal burun estetiği kişinin yüzüyle uyumlu olmalı ve burun tıkanıklığına yol açmamalı” dedi.

Hürriyet Haber

 

HAZIR VE KARARLI OLUNMALI

Burun estetiğinin burun içindeki eğriliklerde olduğu gibi 18 yaşından itibaren yapılabileceğini aktaran Op. Dr. Ahmet Sarı, kişinin psikolojik olarak bu ameliyata hazır ve kararının net olması gerektiğini dile getirdi. Op. Dr. Ahmet Sarı, şöyle devam etti: “Burun ameliyatı olacak kişiyle doktor arasında, burunun ameliyat sonrası nasıl bir şekil alacağı konuşulmalı. Kendi burnunu, hayranı olduğu kişinin burnuna benzetilmesini isteyen birine her yüze her burun şeklinin uymayacağı anlatılmalı. Burun muayenesinde dışıyla beraber içide ele alınmalı. Gerekirse burun içinde de düzeltmeler yapılabilir. Değerlendirmede KBB muayenesi ve endoskopik muayene çoğunlukla yeterli olur. Ameliyat öncesi enfeksiyon varsa ilaçla tedavi yapıldıktan sonra ameliyat planlanmalı. İdeal burun planlanırken dudaklar ve çene gibi burunla orantılı olması gereken diğer yapılarda değerlendirilir ve gerekirse buralara da müdahale edilebilir.”

ÖDEM ALTI AYDA GEÇİYOR

“Burun estetiği ameliyatı içerden yapılabileceği gibi iki burun deliği arasında bölümden yarım cm’lik küçük bir kesi yapılarak da mümkün” diyen Op. Dr. Ahmet Sarı, şu bilgileri paylaştı: “Bu kesi bölgesinde karşıdan bakışta belli olmayan, çok küçük bir iz olacak. Ancak dikkatle yakından ve alttan bakışta görülebilir. Burundaki kemik ve kıkırdaklara şekil verilerek operasyon yapılır. Ameliyat süresi 1 saatle, 3 saat arasında değişebilir. Ameliyat sonrası oluşacak hafif ağrılara ağrı kesiciler ile müdahale edilir. Burun ameliyatı sonrası konulacak buzlarla da morarma ve şişme önlenebilir. Şişme ve morarma olsa dahi bir-iki hafta içinde bunlar geçecektir. Burun içine müdahale edilmediği durumlarda tampon koyulmasına gerek yoktur ancak burun üstüne alüminyum, plastik veya alçıdan bir burun koruyucu koyulabilir. Bu koruyucu yaklaşık bir hafta burun üzerinde kalır. Burun tamponu koyulduğunda ise 1-2 gün sonra bu tamponlar çekiliyor. Burunun ödeminin tamamen kaybolması ve burun şeklinin tam oturması 6 ayı bulabilir.

Genellikle hasta aynı gün veya bir gece yatıp taburcu olur. Hasta günlük yaşantısına birkaç gün sonra dönebilir. İyileşme döneminde hasta burnunu darbelerden korumalı, 2-3 ay gözlük takmamalı ve yüzünü güneşten korumalı.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İdeal burun estetiği yüzünüze uyumlu olmalı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

21 Nisan 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:53
 • Güneş
  06:22
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  16:59
 • Akşam
  19:59
 • Yatsı
  21:22
Sayfa Başı