İZMİR HABERLERİ

HOLEP lazerle prostat ameliyatı

Hürriyet Haber
28.11.2020 - 04:49 |Son Güncelleme :

Ekol Hastanesi Üroloji Kliniği’nden Doç. Dr. Adnan Şimşir, “Hastada prostatın büyümesine bağlı olarak sık idrara gitme, idrar yapma zorluğu, geceleri sık idrara çıkma, kesik kesik işeme, mesane taşları, ani idrar tıkanıklığı gibi bulgular ortaya çıkabilir” dedi.

Hürriyet Haber

PROSTAT büyümesinin 50 yaşın üzerindeki erkeklerin hayat konforunu bozan önemli sağlık problemlerinden biri olduğunu belirten Ekol Hastanesi Üroloji Kliniği’nden Doç. Dr. Adnan Şimşir, prostat hastalıklarının genel olarak daha yaygın görülen iyi huylu prostat büyümesi ve daha az görülen prostatın kötü huylu büyümesi (prostat kanseri) olarak ikiye ayrılabileceğini söyledi. Hastada prostatın büyümesine bağlı olarak sık idrara gitme, idrar yapma zorluğu, geceleri sık idrara çıkma, kesik kesik işeme, mesane taşları, ani idrar tıkanıklığı gibi bulguların ortaya çıkabileceğini kaydeden Şimşir, günümüzde teknolojinin gelişmesine bağlı olarak prostat tedavisinde açık cerrahi tedavinin yanında kapalı tedavi yöntemleri ‘plazma kinetik sistem (TUR) ameliyatı’ ve ‘greenlight lazer prostat ameliyatı’nın (HOLEP) etkin şekilde kullanılabildiğini açıkladı.

HOLEP lazerle prostat ameliyatı

PLAZMA KİNETİK SİSTEM AMELİYATI

Plazma Kinetik Sistem (TUR) Ameliyatı’nda plazma kinetik yönteminin kullanılması nedeniyle eski sistemlere göre oldukça avantajlı olduğunu kaydeden Şimşir, “Hastadan elektrik akımının geçmemesi, kalp pili olan hastalarda dahi güvenle kullanımını sağlamaktadır” dedi. TUR Ameliyatı’nın hızlı, güvenli, daha az kanama miktarına ve daha az hastanede kalış süresi ve daha çabuk sosyal hayata geri dönüşe sahip olduğunu belirten Şimşir, “Hastalarda operasyon sonrası idrar sondası daha kısa süre kalır. Ayrıca ameliyat esnasında çıkarılan doku patolojik incelemeye gönderildiği için olası kötü huylu hastalıkların tespitini yapmayı kolaylaştırır” şeklinde konuştu.

GREENLIGHT LAZER PROSTAT AMELİYATI

Son zamanlarda kullanım sıklığı giderek artan HOLEP yönteminin ise iyi huylu prostat büyümesinin tedavisinde başarılı sonuçlar verdiğini dile getiren Şimşir, “HOLEP Ameliyatı’nda hastanın idrar kanalından girilerek kapalı olarak Holmium Lazer kullanılarak büyüyen prostat kapsülünden ayrılarak çıkartılır. Dolayısıyla hastada hiç prostat dokusu kalmaz. Holmium lazer kullanıldığı için kanama olmaz. Mesaneye itilen prostat dokusu özel bir aletle kıyma haline getirilerek çıkarılır ve patolojik incelemeye gönderilir” ifadelerini kullandı. Hastaların idrar kaçırma, iktidarsızlık, kanama gibi çevreden duydukları olumsuzluklar nedeniyle ya tedaviden kaçındığını ya da en kansız, en yeni yöntem, idrar kaçırma ve iktidarsızlık yapmaz olarak tanıtılan tedavilere yöneldiklerini belirten Şimşir, sözlerini şöyle sürdürdü:

HERKESE UYAN YÖNTEM YOK

“Hastalarımız bu şekilde tanıtılan tedavilere itimat etmesin, doktorlarının önermedikleri hiçbir ilaç ya da tedaviye başlamasın. Her prostat hastalığına iyi gelecek tek bir ilaç, yiyecek ya da ameliyat yöntemi yok. Kanama riski fazla hastalarda TUR gibi yöntemler başarılı ve güvenli olabilirken, çok büyük prostatlarda HOLEP daha başarılı ve güvenli olabilmektedir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde HOLEP lazerle prostat ameliyatı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ocak 2022, Pazar
 • İmsak
  06:52
 • Güneş
  08:17
 • Öğle
  13:28
 • İkindi
  16:07
 • Akşam
  18:30
 • Yatsı
  19:50
Sayfa Başı