İZMİR HABERLERİ

Hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği

Hürriyet Haber
03.05.2021 - 18:01 |Son Güncelleme :

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun çocukluk çağında en sık görülen ve hayat boyu sürebilen gelişim bozukluklardan olduğunu belirten Özel Egepol Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Ege Ece Birsel, erken tedavinin önemli olduğunu söyledi.

Hürriyet Haber

Bu rahatsızlıkların hareketlilik, dikkati sürdürmekte zorlanma ve dürtü denetim kontrolünde birtakım güçlükler yaşanması ile kendini gösterdiğini kaydeden Birsel, “Dikkat eksikliği, kişinin yaşına ve bilişsel düzeyine oranla odaklanmada güçlük yaşaması, bir yönelgeye odaklandıktan sonrada dikkatinin dış uyaranlarla kolayca dağılması, sık sık dikkat hataları yapması, dikkatsizlik yüzünden yaralanması, plan yapmakta ve organize olmakta güçlük yaşaması olarak tanımlanır. Dürtüsellik, çocuğun ya da bireyin dürtülerini kontrol etmekte zorlanması, sabırsız olması, eylemlerinin sonuçlarını düşünmemesidir. Hiperaktivite ise çok konuşkan olması, kendi yaş ve bilişsel seviyesine göre çok hareketli olmasıdır” bilgisini aktardı.

MOXO TESTİ VE KLİNİK GÖRÜŞME
Tanı konulurken klinik görüşmenin yanı sıra objektif veriler veren MOXO testinin kullanıldığını kaydeden Ege Ece Birsel şöyle devam etti: “MOXO testi dünyanın birçok yerinde 6-65 yaş arası uygulanan bir testtir. Çocuğun ya da yetişkinin dikkat, hiperaktivite, dürtüsellik ve zamanlama gibi performansları objektif şekilde değerlendirilir. Bilgisayar ortamında online olarak yapılırken bizim de gözlemimiz sürer. Bu sayede birey hem online olarak testte değerlendirilip objektif veri vermekte, hem de uzmanın klinik gözleminden geçmektedir. Bu testte program tarafından işitsel, görsel, işitsel-görsel çeldiriciler sunulmaktadır. Eğer bu semptomları fark ettiyseniz ve odaklanmakta problem yaşıyorsanız bir uzmana başvurup MOXO testini isteyebilirsiniz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Mayıs 2021 tarihinde saat 18 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

08 Mayıs 2021, Cumartesi
 • İmsak
  04:24
 • Güneş
  06:00
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:02
 • Akşam
  20:16
 • Yatsı
  21:45
Sayfa Başı