İZMİR HABERLERİ

Hayalet köy Lübbey, meclise taşındı

DHA
06.12.2018 - 12:11 |Son Güncelleme :
DHA

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, DHA'nın geçen Ağustos ayında gündeme getirdiği İzmir'in Ödemiş ilçesinde sadece 5 kişinin yaşadığı terk edilmiş tarihi Lübbey Köyü'nün durumunu meclise taşıdı. Polat, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a sorular yöneltti.

İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından kentsel SİT alanı ilan edilen, daha öncesinde 200 hanenin bulunduğu mahallede, göç nedeniyle bugün 3 hanede yalnızca 5 kişinin yaşadığı koruma amaçlı imar planının hayata geçirilmesi gereken Lübbey Köyü için ne yapıldığını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a sordu. Polat verdiği önergede şu soruları yöneltti:

"İzmir'in Ödemiş ilçesi Lübbey Mahallesi'nde koruma amaçlı imar planı yapılması ve restorasyon planlanmakta mıdır? Eğer planlanıyorsa bu çalışma hangi aşamadadır? Bugüne kadar söz konusu mahallede çalışmalara başlanmamasının nedeni nedir? Lübbey Mahallesi'ndeki koruma amaçlı imar planı ve restorasyon çalışmalarının maliyeti ne kadardır? Çalışmalara ne zaman başlanması planlanmaktadır? Restorasyon yapılması için gereken sürede binalarda oluşacak hasarların önüne geçilmesi için herhangi bir önlem alınmış mıdır? Alındıysa bunlar nelerdir? Alınmadıysa bunun gerekçesi nedir? Lübbey Mahallesi'nde çalışmaların başlamaması nedeniyle binalarda oluşan hasarın tarihi ve kültürel açıdan bir yıkım olduğu gerçeği göz önüne alınmış mıdır?

Tarihi açıdan da büyük önem taşıyan Lübbey Mahallesi'nde kültür ve turizm açısından hangi projelerin hayata geçirilmesi amaçlanmaktadır? Lübbey Mahallesi sakinlerinin mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik hangi çalışmalar yapılmaktadır? Gerek İzmir, gerekse de ülkemiz açısından büyük önem taşıyan Lübbey Mahallesi 'hayalet köy' olmaktan ne zaman kurtarılacaktır?"

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hayalet köy Lübbey, meclise taşındı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

26 Ekim 2021, Salı
 • İmsak
  06:03
 • Güneş
  07:24
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  15:59
 • Akşam
  18:27
 • Yatsı
  19:43
Sayfa Başı