İZMİR HABERLERİ

Halikarnas Balıkçısı 131 yaşında

Hürriyet Haber
19.04.2021 - 16:43 |Son Güncelleme :

Bugünkü Bodrum’u Bodrum yapan değerlerin başında gelen ünlü yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı, 131’inci doğum yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Hürriyet Haber

 

UNESCO’YA BAŞVURU

Bodrum Deniz Müzesi’nde düzenlenen etkinlikte konuşan ve Halikarnas Balıkçısı’nın UNESCO tarafından anılmasını sağlamak için yapılan başvuru hakkında detaylı bilgi veren emekli diplomat Metin Erdoğan, “Halikarnas Balıkçısı çok önemli bir şahsiyet. Bodrum’un markası ve Bodrum’u dünyaya tanıtan kişi. Bu çapta bir insanın dünyada mutlaka tanınması lazım” dedi.

 

2023 YILI ATAĞI

UNESCO’nun evrensel kişileri, önemli insanları, dünya kültürüne katkıda bulunmuş şahsiyetleri listesine alarak onlar için anma, kutlama programı ve etkinlikler düzenlerken 50’nci veya 100’üncü ölüm veya doğum yıldönümleri katlarında olması kriterine baktığını söyleyen Erdoğan, “Balıkçı’nın 50’nci ölüm yıldönümü 2023’e denk geliyor” diye konuştu ve ekledi:

DÜNYA MERHABA GÜNÜ

“2023’ün bizim için bir önemi de Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılı olması. Biz bu dosyayı başarıyla yürütebilirsek, 2023’te Bodrum’da hem Cumhuriyet’i kutlayacağız, hem de Halikarnas Balıkçısı’nın doğaya olan katkısını ve Bodrum’a verdiği emeklerini uluslararası alanda konuşacağız. Bir diğer arzu ettiğimiz konu da doğumgünü olan 17 Nisan’ı Dünya Merhaba Günü ilan etmek.”

 

CEVAT ŞAKİR ADINA

BODRUM BELGELİĞİ

Başkan Ahmet Aras da Türkkuyusu Caddesi’nde belediyenin karşısında kalan Bodrum’un karakteristik binalarından birini ‘Halikarnas Balıkçısı Bodrum Belgeliği’ olarak çok yakın bir zamanda faaliyete sunacaklarını müjdeledi.

Aras, “Burada Bodrum’la ilgili ezelden ebede bütün basılı, yazılı ve görsel kaynaklar yer alacak. Deniz Özbaş arkadaşımızın derlediği “Halikarnas’a Yolculuk: Can’a Öyküler” kitabımız var. Bunu da çocuklarımızla buluşturacağız” dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Halikarnas Balıkçısı 131 yaşında hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Nisan 2021 tarihinde saat 16 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Halikarnas Balıkçısı 131 yaşında haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

06 Mayıs 2021, Perşembe
 • İmsak
  04:27
 • Güneş
  06:02
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:02
 • Akşam
  20:14
 • Yatsı
  21:43
Sayfa Başı