İZMİR HABERLERİ

Gümrük Müşaviri İzmirli Saruhan Sarman “Bazı Ürünlerde İthalat Vergisi Sıfırlandı”

Hürriyet Haber
20.06.2021 - 13:45 |Son Güncelleme :

Gümrük müşaviri Saruhan Sarman, 21 Nisan 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı hakkında açıklamalar yaptı.

Hürriyet Haber

 

Saruhan Sarman, “21 Nisan 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre bazı ürünlerin ithalatında ithal eden şirketin, o mamulü kullanacağı ya da satacağı durumuna göre vergi oranı sıfıra kadar düşürüldü. Öyle ki araçların lastik hariç fren sistemleri, plastik ve karton ürünler, rulo kâğıt, alaşımlı ya da alaşımsız olmasına bakılmaksızın çelik ürünler, üretimde kullanılacaksa gümrük vergisi sıfırlandı. Bu durumda üretim için kullanılan hammaddelerde ithalat gümrük vergisi kalemi maliyet hesabından çıkmış oldu.” Dedi.

Saruhan Sarman, ayrıca kararda adı geçen diğer ürünlere de “Genelleştirilmiş tercih sistemine dâhil olan ülkelerden plastik, kâğıt ürünleri, cep ve duvar saatleri, araçların aksam ve parçaları (motorlu kara taşıtları), elektronik ürünler, metal ürünler ve aydınlatma cihazlar gibi ürünlerin ithalatında vergi oranları revize edildi. Buna göre bu ürünlerin üretimde kullanılması şartı da vergi indirimi şartlarının beraberinde geldi. Bu durumda suiistimale mahal verilmeden ithalat yapılabilmesinin önü açıldı.” Dedi.

İş insanı ve gümrük uzmanı İzmirli  Saruhan Sarman, üretimde kullanılan ürünlere gelen gümrük vergisi revize oranlarının diğer ithalat kalemlerine de bir nebze olsun yansıtılmasının piyasaya hareketlilk getireceğini ifade etti. Gümrük konusunda dışarıdan ithal ettiğimiz ürünlerde yüksek vergi oranı uygulanıyordu. Ancak pandemi yasakları ile birlikte gelen bu kararın ekonomik canlanmaya olumlu yönde etki etmesi bekleniyor.

Saruhan Sarman ayrıca Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi olan ETGB’nin getirdiği kolaylıklara ilişkin  “EGTB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi), yurda gelen ve giden eşyanın tüm gümrük işlemlerinin yapıldığı elektronik bir platform olarak işlerimizde büyük kolaylık sağladı. Özellikle mikro ölçekte iş hacmine sahip olan ihracatçılara büyük kolaylık sağladı. Gümrük beyanı maliyetlerini azaltarak daha kolay ihracat yaparak vergi iadesi almalarına yardım eden bir sistemdir.” Şeklindeki ifadeleri ile açıklama getirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Gümrük Müşaviri İzmirli Saruhan Sarman “Bazı Ürünlerde İthalat Vergisi Sıfırlandı” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Haziran 2021 tarihinde saat 13 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gümrük Müşaviri İzmirli Saruhan Sarman “Bazı Ürünlerde İthalat Vergisi Sıfırlandı” haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

09 Temmuz 2021, Cuma
 • İmsak
  04:01
 • Güneş
  05:49
 • Öğle
  13:22
 • İkindi
  17:15
 • Akşam
  20:45
 • Yatsı
  22:24
Sayfa Başı