İZMİR HABERLERİ

Göz kapağına estetik dokunuş

Hürriyet Haber
30.11.2021 - 15:03 |Son Güncelleme :

ÖZEL Alfa Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Abdullah Karaca, göz kapağı estetiğinin son yıllardaki popüler estetik uygulamalar arasında yerini aldığına dikkat çekti. Op. Dr. Abdullah Karaca, “Yaşlanmaya bağlı olarak alt ve üst göz kapaklarında sarkmalar oluşabilir. Genetik nedenler, kazalar sonucu yaşanan travmalar ya da geçirilen çeşitli enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkan sarkmalar için de göz kapağı estetiği uygulamaları yapılabilmektedir” dedi.

Hürriyet Haber

 

RİSK ORANI DÜŞÜK

Göz kapağı estetiğinin bu cerrahiyle ilgilenen ve bu alanda tecrübe kazanmış hekimler tarafından yapıldığı takdirde çok düşük riskleri olan bir operasyon olduğunu söyleyen Op. Dr. Abdullah Karaca, “Ameliyat sonrası sık görülen etkiler; şişlik, nadiren morluk ve sızıntı şeklinde kanamalar olup, çoğunlukla geçici durumlardır. Fakat enfeksiyon, şiddetli kanama veya göz ya da görmeyi tehdit eden sorunlar da literatürde görülmüştür. Ancak çok nadir yan etkiler olup, bu tür durumlarla karşılaşma ihtimali, işin ehli kişiler tarafından yapılan, dikkatli ve özenli bir cerrahi ile ve gerekli önlemler alınması ile yok denecek kadar azdır” diye konuştu.

İYİLEŞME SÜRECİ

Göz kapağı estetiği sonrası ilk 3 gün kızarıklık ve şişliklerin oluşabileceğini söyleyen Op. Dr. Abdullah Karaca, şöyle devam etti: “Bu durum 1 hafta içinde azalarak kaybolmaktadır. Bu dönemde geçirilmiş iyi bir cerrahi ve sonrası soğuk uygulama, şişlik kızarma ve morlukları büyük ölçüde engellemektedir. Dikişler üzerindeki bandajlar ilk 3 günden sonra kaldırılmakta, dikişler ise 1 hafta sonra alınmaktadır. Operasyondan 1 ay sonra ameliyatın izleri kaybolup, görüntü olarak en iyi hali almaktadır. Göz kapağı estetiği ameliyatından 3 gün sonra günlük rutin işlere dönülebilir.”

AMELİYAT SONRASI ÖNEMLİ AMELİYAT

sonrası hastalara ilk 24 saat buz uygulaması önerdiklerini belirten Op. Dr. Abdullah Karaca, “İlk 1-2 gün istirahat sonrası ofis ortamında çalışan kişiler gözlük takarak çalışabilir. Dikiş bölgesi suyla temas etmemelidir. Kapak ameliyatı sonrası ortalama 7-8 gün sonra dikişler alınmaktadır. Dikiş alım sonrası suyla temasa izin verilir. Dikiş alım sonrası makyaj yapmakta sakınca yoktur. İyileşme süreci birinci ay sonunda yüzde 90 tamamlanır. Dikiş izlerinin geçmesi ve göz kapak hatlarının oturması 2-3 ayı bulabilir. Genç hastalarda bu süre daha kısadır. Göz kapağı estetiği geçici değil kalıcı bir operasyondur ve etkisi 10-15 yıl kadar sürmektedir. Fakat zamanla ciltteki elastikiyetin azalmasıyla yaşın etkisiyle, mimiklerin, yerçekiminin etkisiyle tekrar cerrahiye ihtiyaç duyulabilen durumlar olabilmektedir” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Göz kapağına estetik dokunuş haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ocak 2022, Pazar
 • İmsak
  06:52
 • Güneş
  08:17
 • Öğle
  13:28
 • İkindi
  16:07
 • Akşam
  18:30
 • Yatsı
  19:50
Sayfa Başı