İZMİR HABERLERİ

Göz içi lenslerle gözlüksüz yaşam

Hürriyet Haber
22.02.2021 - 12:59 |Son Güncelleme :

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi’nden Opr. Dr. Sedat Selim, hem katarakt, hem de görme kusurlarının tedavisinde kullanılan trifokal göz içi lenslerinin gözlüksüz bir yaşam imkanı sunduğunu söyledi.

Hürriyet Haber

Halk arasında ‘akıllı lens’ olarak bilinen trifokal göz içi lenslerinin uzak, orta ve yakın mesafede büyük görüş kolaylığı sağladığı bilgisini veren Dr. Selim, özellikle 40 yaşın üzerindeki kataraktı olan veya miyop, astigmat, hipermetrop gibi görme kusurları bulunan hastalarda refraktif lens değişiminin uygulandığını belirtti. Kovid-19 nedeniyle herkesin maske taktığı günümüzde gözlük kullananların camlardaki buharlaşma nedeniyle sıkıntı yaşadığına dikkat çeken Opr. Dr. Sedat Selim, trifokal göz içi lenslerin bu soruna da çare olabildiğini kaydetti.

BÜYÜK AVANTAJ SAĞLIYOR

Trifokal lenslerin lens ve gözlük ihtiyacını ortadan kaldırdığına, günlük yaşamda büyük avantaj sağladığına işaret eden Dr. Selim, “Katarakt cerrahisinde multifokal göz içi lenslerinin gelişmesi ve sık kullanılmaya başlamasıyla birlikte ara mesafedeki görmeyi daha iyi hale getirebilecek lenslere ihtiyaç duyuldu. Günümüzde hemen her yaş grubunda olduğu gibi katarakt çağındaki kişilerde de bilgisayar ve tablet kullanımı arttı. Üstelik araba kullanırken göstergeleri rahat göremeyen, fiyat etiketlerini rahat okuyamayan kişiler de benzer sıkıntılar yaşıyordu. Bu kişiler için ara mesafeyi de iyi gösteren göz içi lenslerinin geliştirilmesine ihtiyaç duyuldu. Trifokal göz içi lensleri bu ihtiyaç doğrultusunda uzağı ve yakını iyi görmeyi sağlarken, aynı zamanda orta mesafede de iyi bir görüş sağlaması nedeniyle kullanım kolaylığı sunuyor” dedi.

YAKLAŞIK 10 DAKİKA

Operasyon hakkında da bilgi veren Opr. Dr. Sedat Selim, “Göz numaralarından kurtulmak isteyenler için mercek değişim ve kataraktta uygulanan trifokal lenslerde ameliyat yaklaşık 10 dakika sürüyor. Hasta aynı gün normal yaşantısına dönebiliyor. Refraktif lens cerrahisi uzman hekim gözetiminde uygulandığında başarılı sonuçlar veriyor. Hastanın gözlüksüz bir yaşama başlamasını sağlıyor. Her bireyin göz yapısı farklı olduğu için eğer kişide glokom, göz tembelliği, diyabetik retinopati ve şaşılık gibi rahatsızlıklar varsa trifokal lens kullanılması uygun değil” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Göz içi lenslerle gözlüksüz yaşam hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Şubat 2021 tarihinde saat 12 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Göz içi lenslerle gözlüksüz yaşam haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2021, Çarşamba
 • İmsak
  06:23
 • Güneş
  07:44
 • Öğle
  13:30
 • İkindi
  16:35
 • Akşam
  19:06
 • Yatsı
  20:22
Sayfa Başı