İZMİR HABERLERİ

Göbek fıtığı, yeni doğan çocukta da görülebiliyor

Hürriyet Haber
01.03.2021 - 17:16 |Son Güncelleme :

BİR çok insanın başına farklı sebeplerden dolayı gelen fıtık, dikkat edilmediği takdirde daha büyük sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Özellikle son zamanlarda göbek fıtığının arttığını belirten Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Umut Faydacı, fıtığın, karın içindeki serbest organların karın duvarındaki zayıf noktalardan karın dışına çıkması şeklinde tanımlandığını söyledi. Göbek deliğinden karın içi serbest organların dışarı çıkmasına göbek fıtığı adı verildiğini kaydeden Faydacı, “Klinikte en çok gördüğümüz kasık bölgesindeki fıtıklardır. Ameliyat yerlerinde gelişen yara iyileşme bozukluğu sonrası da ameliyat yeri fıtıkları karşımıza çıkıyor. Fıtık bulunduğu yerde ağrı, şişlik, ele gelen kitle şeklinde olabiliyor. Kasıkta testislere doğru uzanan ağrı, şişlik, erkeklerde bacak içinde torbalara yayılan ağrı şeklinde olabiliyor” dedi.

Hürriyet Haber

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Hastaların genelde ameliyat yerinde ya da göbeğinde şişlik şikayetiyle geldiklerini vurgulayan Faydacı, erken dönemde çok küçük fıtıkların sadece ağrı olarak kendini hissettirdiğini, biraz daha büyüdükçe bağırsak ve serbest yağ dokuların dışarı çıkmasına bağlı olarak o bölgede şişlik olarak görüldüğünü vurguladı. Şişlik daha da büyürse ve fıtık içindeki bağırsağın dolaşımı bozuluyorsa, o bölgede kızarıklık ve morarmalar olduğunu ve çok ileri derecedeki acil durumlarda ameliyat gerektiğini bildiren Faydacı, “Önce muayene ediyoruz. Fıtığın nerede olduğunu belirliyoruz. Hastalar genelde ameliyat yerinde şişlik ya da göbekte, kasıkta şişlik şikayetiyle geliyor. Önce muayene ediyoruz. Muayene sonrası ultrason ve tomografiyle radyolojik olarak görüntüleyebiliyoruz. Fıtık tekrar içeri girebiliyorsa, hastaya uygun bir zamanda randevuyla bu ameliyatı yapıyoruz. Ama bağırsak ve karın içi yağ dokular çok ciddi ağrı, sıkışma ve o bölgedeki bağırsağın dolaşımının bozulmasına kadar giden klinik durumlarda çok acil ameliyat kararı verdiğimiz hastalar olabiliyor. Ameliyatla o fıtığı gevşetip bağırsağı olması gereken yere gönderip o bölgeyi onarıyoruz. Erken dönemde hasta bir haftada işine dönebilecekken, bağırsağın hasar gördüğü durumlarda hastanede yatış süreleri uzuyor” ifadelerini kullandı.

AĞIR İŞ YAPANLARDA

Göbek fıtığının genellikle ağır iş yapan kişilerde görüldüğünü dile getiren Faydacı, şöyle devam etti: “Göbek fıtıkları doğumsal ve kazanılmış olarak görülüyor. Yeni doğan bir çocukta da görülebilir. Sonradan kazanılan durumlar ise ağır iş yapanlarda çok görülüyor. Ağır yük kaldıranlarda, kronik kabız olan hastalarda, bağırsak tümörleri, prostat şikayeti olanlarda fıtık daha çok karşımıza çıkabiliyor. Kronik akciğer ve bronşit hastalarında çok ciddi öksürmeye bağlı olarak karın içi basıncın arttığı durumlarda, fitness yapan bireylerde bile olabilir. Tedavi olarak baktığımızda ise açık ya da kapalı ameliyat yöntemlerini fıtığın büyüklüğüne ve yerine göre belirliyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Göbek fıtığı, yeni doğan çocukta da görülebiliyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

17 Nisan 2021, Cumartesi
 • İmsak
  04:58
 • Güneş
  06:26
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:58
 • Akşam
  19:56
 • Yatsı
  21:18
Sayfa Başı