İZMİR HABERLERİ

Fonksiyonel Tıp ile bağışıklığını güçlendir hastalıklarla savaş

Hürriyet Haber
28.09.2020 - 15:08 |Son Güncelleme :

TÜRKİYE’de ilk kez bir hastane bünyesinde açılan Fonksiyonel Tıp ve Sağlıklı Yaşam Merkezi, kronik ağrı, sindirim bozuklukları, nörolojik hastalıklar, alerji, kolesterol, diyabet, cilt ve bağışıklık hastalıkları başta olmak üzere 100’e yakın hastalıktan muzdarip bir çok hastaya umut oldu.

Hürriyet Haber

 

Her bir kişi için hastalığın kökeninde yatan ana nedenleri inceleyen fonksiyonel tıp sayesinde hem kronik hem de bağışıklık sistemine bağlı birçok hastalık gerileyebiliyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye odaklanan fonksiyonel tıp, her hastanın genetik, biyokimyasal yapısı ve yaşam tarzıyla ilgili verileri toplayarak, kişiye özgü tedavi planı uyguluyor.

‘TAM İYİLİK HALİ’

Bu yeni tıbbi yaklaşım, hastalığın altında yatan nedenleri ele alarak ‘tam iyilik hali’ni elde etmek için çalışıyor. Fonksiyonel tıp doktoru, hasta hikayelerini dinlemek ve haritalamak için zaman harcıyor. Uzun süreli sağlığı ve karmaşık kronik hastalığı etkileyebilecek genetik, çevresel ve yaşam tarzı faktörleri arasındaki etkileşimleri tanımlıyor. Bireylerin sağlık durumunu etkileyen ve vücut sistemlerinin işleyişini engelleyen faktörleri tanımlamayı ve ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Semptomatik teşhis koymak yerine, temeldeki nedeni ele alarak, hastalığın karmaşıklığını tanımlamaya çalışıyor. Kronik sağlık problemlerinin altında yatan beslenme, yaşam tarzı, duygusal ve genetik yapıyı değerlendiriyor.

Fonksiyonel Tıp ile bağışıklığını güçlendir hastalıklarla savaş

BESLENME ÇOK ÖNEMLİ

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Fonksiyonel Tıp Uzmanı Op. Dr. Zafer Beken, metabolizmadaki bir takım bozuklukların, dengesizliklerin ve vücudun sistemleri arasındaki iletişim sorunlarının saptanmasıyla fonksiyonel tıp sürecinin başladığını söyledi. Op. Dr. Beken, “Fonksiyonel tıp, sindirim sisteminin inceleme altına alınması ve sağlığımıza dokunan gıdaların saptanmasıyla birlikte, bazı vitamin, mineral eksikliklerinin tamamlanması sonucunda hastalığın önüne geçilebilir bir süreci tanımlıyor. Fonksiyonel tıpta mecbur olmadıkça ilaçlara başvurmuyoruz. Bazı besin desteklerini kullanabiliriz. Vitaminler, mineraller gibi. Bunları da bilim ışığında, tek tek verilerine baktığımız nitelikli testler ışığında gerçekleştiriyoruz” dedi.

KRONİK HASTALIKLAR

Kronik hastaların klinik tedavi almaksızın iyileşebildiğini belirten Beken, “Bunların en güzel örneği diyabet hastaları. İleri tedaviler alan, insülin kullanan hastaların dahi bu yaklaşımla ileri süreçlerde tüm ilaçlarını bırakıp hayatına diyabet tanısını ortadan kaldırarak devam edebildiğini gösteren vaka örnekleri var. Pek çok bağışıklık sistemi hastalığının da iyileştiğini gösteren hasta vaka örnekleri elimizde mevcut” diye konuştu. Sağlıklı beslenme, hareket, yeterli uyku, daha az stres ve başarılı sosyal iletişimle bağışıklık sistemimizi güçlendirebileceğimizi belirten Op. Dr. Beken, “Bulaşıcı hastalıklardan korkup aylarca eve kapanıp yaşamaktansa, bağışıklık sistemimizi güçlendirip daha özgür yaşamak mümkün. Bunun için de vücudumuzu iyi tanımak ve eksiklerini tamamlamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Fonksiyonel Tıp ile bağışıklığını güçlendir hastalıklarla savaş

ANTİ-KANSER GENLERİ

Fonksiyonel tıp ile tedavi sürecini detaylı olarak anlatan Beken, şöyle devam etti: “Fonksiyonel tıpta hastalıkların çözümü, beslenme değişikliği, uyku, sıvı alımı, hastanın basit gıdalarla lif alımını aksattığı durumlarda lifli gıdaların diyete eklenmesi, dokunan gıdaların tespit edilmesi ve bunların eliminasyonuyla mümkün. Bu süreci takip ettikten sonra hastalıkların teşhisinde laboratuvar testleriyle düzelmeleri takip ediyoruz. Kolesterol yüksekliği, obezite, yağ dengesizliği başta olmak üzere vücuttaki iltihabı gösteren parametrelerde büyük değişimler gözlenebilmektedir. Bazı çalışmalarla da kanser genlerinin suskunlaşıp anti-kanser genlerinin aktifleştiğini gösterilmesiyle, bu sonuçların yaşam değişimiyle elde edilebildiği saptanmıştır.

Bu gelişmeler elimizdeki klasik yöntemlerle sağlanamaz ama fonksiyonel tıp tedavilerinin sürece önemli bir katkısı oluyor. Hastalıkların çözümü için nedenlerinin ortaya konması, kök nedenin tespiti ve bundan kaçınma ve korunma yöntemiyle kademe kademe hastalıkların çözümlenmesiyle kişinin iyileşmesi sağlanır.”

NELERİ KAPSIYOR?

   - Fonksiyonel tıp rehberliği

   - Eliminasyon beslenme planı

   - Besin destekleri ve süper gıda desteği

   - Diyetisyen ile öğün planlaması

   - Lif düzenlemesi ve lif desteği

   - Bağırsak mikrobiyomunun iyileştirilmesi

   - Sağlıklı kilo verme ve obezite tedavisi

   - Ağır metallerin uzaklaştırılması

   - Uyku ve sıvı alımının düzenlenmesi

   - Toksinlerden korunma

NEYİ TEST EDİYORUZ?

  - Yapay zeka destekli hücre içi mineral ve ağır metal analizi.

   - Çok çeşitli mineralleri, ağır metalleri ve vitaminleri gösterir. Hangi mikrobesinlerin hücrelerimizde dengede olduğunu görmek için spektrofotometrik  ölçüm yapan bir yöntemdir. Hızlı, ağrısız ve kapsamlıdır.

   - Gıda İntoleransı Testi: Vücudu etkileyerek hangi gıdaların hastalık semptomlarına neden olduğunu ve hangi gıdaların bağışıklık reaksiyonuna neden olduğunu gösterir. Vücudumuzun intoleransı bazı gıdalara karşı tepki verirse, bağışıklık sistemi savunma ve doku onarım işlevlerini yerine getiremeyebilir.

   - Bağırsak Mikrobiyota Genom Analizi: Mikrobiyotanın sağlığımızı nasıl etkileyebileceğine dair bir çok kanıt vardır. Bağırsak sağlığında yanlış bir durum hisseden veya sağlığı için iyi bir şey yapmak isteyenler için bir mikrobiyota testi faydalıdır.

   - Çok Frekanslı Segmental Vücut Kompozisyonu Monitörü: Vücut kompozisyonu ölçümü, çeşitli klinik ortamlarda beslenme durumunu ve fiziksel uygunluğu değerlendirmek için faydalı bir araçtır.

- Çeşitli Testler: Tam donanımlı kan, idrar ve radyolojik görüntüleme testleriyle organ fonksiyon ve doku görünümleri analiz edilmektedir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Fonksiyonel Tıp ile bağışıklığını güçlendir hastalıklarla savaş hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Eylül 2020 tarihinde saat 15 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Fonksiyonel Tıp ile bağışıklığını güçlendir hastalıklarla savaş haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

29 Ekim 2021, Cuma
 • İmsak
  06:04
 • Güneş
  07:26
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  15:57
 • Akşam
  18:24
 • Yatsı
  19:41
Sayfa Başı