İZMİR HABERLERİ

Erken tanı tedavide başarıyı artırıyor

Hürriyet Haber
03.08.2021 - 14:46 |Son Güncelleme :

Doç. Dr. Hüseyin Kadıoğlu, günümüzde her sekiz kadından birinin meme kanserine yakalandığını belirterek, kanser oluşumunu engelleyecek bir yöntem bulunmadığını, ancak erken tanıyla tedavide başarının yüzde 90’lara kadar ulaşabildiğini açıkladı.

Hürriyet Haber

MEME kanseriyle ilgili ilk konuşulması gerekenlerin tarama programları olduğunu belirten Genel Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Kadıoğlu, ailesinde genç yaşta meme kanserine yakalanmış akrabası olmayan kadınların 35 yaşından sonra, ailesinde meme kanseri olan kadınların ise yakınlarına tanı konulan yaştan 10 yıl önce tarama programına başlamaları gerektiğini söyledi. Tarama programlarının kadınların kanser olmasını engellemek için değil, erken tanı konularak tedavi oranını yükseltmek amacıyla yapıldığını hatırlatan Kadıoğlu, meme kanseri tedavisinin multidisipliner bir tedavi olduğuna dikkati çekti. Cerrahinin dışında radyasyon onkolojisi ve medikal onkoloji branşlarının tedavinin bir parçası olduğunu kaydeden Kadıoğlu, “Meme kanseri ameliyatlarında amaç, memenin tamamının alınmaması olmalıdır. Erken tanı ve doğru tanı yöntemleriyle bu tedavi şekli, hastaların memeleriyle yaşamasını sağlayacak en önemli iki yoldur. Biliyoruz ki kaliteli meme merkezlerinde meme koruyucu cerrahi oranları yüzde 70’in üzerindedir ve bu meme kanserli kadınların kendi organları ile daha kaliteli bir hayat sürebilmesini sağlamaktadır” dedi.

FARKLI YÖNTEMLER MEVCUT

Memenin tamamının alınması gereken (mastektomi) ameliyatlarda da hayat kalitesinin artması için rekonstürktif bir yöntemin uygulanabileceğini ifade eden Kadıoğlu, şöyle devam etti: “Meme rekonstrüksiyonunda birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Silikon protezler de hastanın karın ya da sırt kası gibi kendi dokuları da kullanılabilir. Özetle hastalarımızın bilmesi gereken en önemli detay, meme kanseri çok büyük oranlarda tedavi edilebilen bir hastalıktır, erken tanı ile kişilerin kendi organları ile yaşaması mümkündür ve düzenli kontroller hayat kurtarıcı olmaktadır. Evimizin, arabamızın ya da bir çok eşyamızın kontrollerini aksatmadan yaptırdığımız bu dönemde kendi sağlık kontrollerimize zaman ayırmayı ihmal etmeyelim.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Erken tanı tedavide başarıyı artırıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Ağustos 2021 tarihinde saat 14 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Erken tanı tedavide başarıyı artırıyor haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

04 Aralık 2021, Cumartesi
 • İmsak
  06:38
 • Güneş
  08:05
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  15:36
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı