İZMİR HABERLERİ

Dün kahramanlıklara imza atıyordu şimdi su altı canlılarının evi

Hürriyet Haber
21.12.2020 - 13:44 |Son Güncelleme :

Bodrum’daki Pınar-1 Batığı’ndan bahsedeceğim. TCG Pınar-1 bir donanma su tankeri. Birçok askeri yük gemisi gibi mütevazı bir geçmişi var. Yine de görev süresi boyunca kahramanlıklara ve kahraman olacaklara su ikmali yapmayı ihmal etmemiş. 8 Haziran 2006’da da Deniz Kuvvetleri’ndeki görevinden emekli edilmiş. Türk turizmine katkı sağlamak üzere 2007’de yapay bir resif oluşturmak üzere batırıldı.

Hürriyet Haber

Dün kahramanlıklara imza atıyordu şimdi su altı canlılarının evi

 

ZARAR VERİLMEDEN SÖKÜLDÜ

45 metre boyunda, 15 metre yüksekliğindeki Pınar-1, 11 Temmuz 2006’da Tuzla Tersanesi’ne getirildi. Bu yolculuk geminin mürettebatıyla yaptığı son yolculuktu. Pınar-1’in tersanede geçirdiği günlerde söküm çalışmaları üç aşamada yapıldı. Müzeye bağışlanacak kısımlar zarar verilmeden söküldü. Kullanılabilir durumdaki motor ve diğer makinelerin hasarsız çıkarılması çalışmanın en zor bölümlerinden biriydi. Yağ, yakıt, asbest, cam yünü gibi çevreye zarar verebilecek ürünler gemiden uzaklaştırılıp izole edildi. Gemi batırıldıktan sonra dalıcılar için tehlike oluşturabilecek unsurlar ortadan kaldırıldı. Tersanedeki bu işlemler toplam 3 ay sürdü.

Dün kahramanlıklara imza atıyordu şimdi su altı canlılarının evi

TÜRKİYE’DE BİR İLK OLDU

Pınar-1, 12 Mayıs 2007’de Bodrum’a gelmek üzere İstanbul’dan demir aldı. BOSAD yöneticileri ve profesyonel dalıcılardan oluşan ekip Pınar-1’i Bodrum’da saygıyla karşıladı. Batırılacağı en uygun noktayı ve derinliği belirlemek, istenilen pozisyonda batırmak için çalışmalar yapıldı. Türkiye’de ilk olması ve örnek alınacak başka proje bulunmaması çalışmaları zorlaştırıyordu. Projenin ekolojik boyutunda Dokuz Eylül Üniversitesi’nin desteği alındı. Su altı trafiğini etkilemeyecek, batırıldığı noktadaki su altı canlılarına zarar vermeyecek en uygun noktanın belirlenmesi için çok sayıda araştırma dalışı yapıldı. Dalıcıların karşılaşabileceği olası riskler titizlikle analiz edilerek gerekli önlemler alındı.

Dün kahramanlıklara imza atıyordu şimdi su altı canlılarının evi

VE SESSİZLİĞE BÜRÜNDÜ

Gemi dalışa güvenli hale getirildi. Dalış sırasında tehlikeli olabilecek yerler kaynakla kapatılarak girişi engellendi. Bir haftalık çalışma sonunda Pınar-1 artık dalıcıların keşfine uygundu. 20 Mayıs 2007’de bir balıkçı teknesinin yedeğinde Karaada’ya doğru yola çıktı. Karaada açıklarına geldiğinde önce ambarlarına su dolduruldu. Batırılması sırasında oluşacak anafor nedeniyle su altı çekim ekibi yanına 25 metreden fazla yaklaşamayacağı için güvertesine robot su altı kameraları yerleştirildi. Ambarlar iyice dolunca Pınar-1 de sessizliğe bürünerek batırılma saatini beklemeye başladı. Saat 15.20’de onu uğurlamaya gelenlerin coşkulu alkışları ve sirenler eşliğinde pompaları son kez çalıştı. Birkaç saniye içinde de su altına doğru yolculuğu başladı.

Dün kahramanlıklara imza atıyordu şimdi su altı canlılarının evi

TARİHİ OLAYIN BELGESELİ

Artık Pınar-1’in önünde yeni bir hayat uzanıyordu. Bundan böyle yüzlerce dalgıcın kayıt defterinde adı yazılacak, sayısız deniz canlısına yuva olurken dalgıçların da hatıralarında yer etmeye devam edecekti. Pınar-1, 20-30 mt derinlikte yer alıyor. Tecrübeli dalgıçlar batığın etrafında dolaştıktan sonra içindeki kaptan köşküne ve makine odasına girebiliyor. Pınar-1’in tersaneye getirilişinden batırılışına kadar hikayesini Tunç Yavuzdoğan yönetmenliğinde Turhan Yavuz, Levent Sökmen, Abdurrahman Coşar, Selen Yavuzdoğan, Yener Çeltikci, Serhan Kazar, Haluk Dilgimen, Gürkan Tosun ve Salih Gülbaş’dan oluşan ekip belgeselleştirdi. Su altı çekimlerini de içeren bu belgesel çok önemli bir tarihi olayı gözler önüne seriyor. Biz dalgıçlar ise Pınar-1’i meraklı gözlerle incelemeye devam ediyoruz.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Dün kahramanlıklara imza atıyordu şimdi su altı canlılarının evi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Aralık 2020 tarihinde saat 13 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dün kahramanlıklara imza atıyordu şimdi su altı canlılarının evi haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

18 Nisan 2021, Pazar
 • İmsak
  04:56
 • Güneş
  06:25
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:58
 • Akşam
  19:57
 • Yatsı
  21:19
Sayfa Başı