İZMİR HABERLERİ

Dönüşmek için uzlaşı şart

Hürriyet Haber
18.07.2021 - 13:22 |Son Güncelleme :

MÜTEAHHİTLER Federasyonu (MÜFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve kentsel dönüşüm uzmanı Necmi Okumuş, kentsel dönüşüm süreçlerinin uzamasında mal sahipleri arasında yaşanan sorunların etkili olduğunu dile getirdi. Okumuş, sorunların diyalogla ve kanunlar çerçeve-sinde çözümünün mümkün olduğunu söyledi. Necmi Okumuş, şu bilgileri verdi:

Hürriyet Haber

 

YIK YENİSİ YAP

“Mal sahiplerinin aralarındaki başlıca sorunları sıraladığımızda, çatı katı küçük binalar, arsa payı büyük payları olanlar, Zemin katı küçük, arsa payı büyük binalar, dairesini parası yetmediği için küçük yaptırmak isteyenler, daire-sinin aynısını almak isteyip parasını ödemek isteyenler, yeni tadilat yaptırdım ne olacak bunlar diyenler yer alıyor. Bunların hepsi oturup dinleyerek ve ger-çekten masada çözüm arayarak çözüle-bilecek konular aslında. Ama maalesef bugün hayalini kurduğumuz kentsel dönüşüme ulaşmak için basit detaylar havuzunda boğularak hayallerimizin çok uzağında kentsel dönüşüm projeleri yapmak yerine aksine eskisine yıkıp yenisini yaptığımız birçok binayla karşı karşıyayız.”

YAPTIKÇA KAZANAN

Sorunların çözümü noktasında mal sahiplerinin uzlaşı içinde hareket etmesi gerektiğine dikkat çeken Necmi Okumuş “Müteahhitlerin ancak daha çok iş ve büyük iş yaparak, bütün halinde malzeme miktarlarını artırarak, malzemeyi daha ucuza alarak kazanabileceğini düşündüğümüzde kentsel dönüşümün önündeki engelin aslında müteahhitler olmadığının anlaşılması gerekiyor. Çünkü yaptıkça kazanan bir sistemde her müteahhit daha çok kazanmak ister. Bu yüzden daha çok inşaat yapmak için çaba harcar. Herkesin arkadaşı olduğu gibi müteahhitlerin de arkadaşları vardır ve onlar birlik oluşturarak inşaatlar yapa-bilirler. Mal sahipleri, uzlaşmayı sağla-yarak inşaatın yapılması için müteahhitlere ulaşmalılar” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dönüşmek için uzlaşı şart haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

29 Temmuz 2021, Perşembe
 • İmsak
  04:25
 • Güneş
  06:04
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  17:14
 • Akşam
  20:32
 • Yatsı
  22:04
Sayfa Başı