İZMİR HABERLERİ

Doğuştan göz kapağı düşüklüğüne dikkat

Hürriyet Haber
02.05.2021 - 16:06 |Son Güncelleme :

“Göz kapağı düşüklüğünde, hem tanı hem de tedavi aşamasında, göz küresi ve görme fonksiyonu ile ilgili ayrıntılı bir değerlendirme gerekir” diyen Prof. Dr. Hülya Gökmen, “Bu hastalar mutlaka bir göz hastalıkları uzmanına görünmeli” dedi.

Hürriyet Haber

BATIGÖZ Sağlık Grubu Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hülya Gökmen, göz kapağı düşüklüğünün sadece kozmetik bir sorun olmadığını ifade etti. Göz kapağı düşüklüğünün büyüdükçe kendi kendine düzelen bir durum olmadığını ifade eden Gökmen, “Göz kapağı, göz bebeğini kapatacak kadar düşükse, çocuğun görme gelişimi zarar görür. Bu hastaların en kısa zamanda tedavi edilmesi gerekir. Hafif derecede kapak düşüklüğü olan hastalarda ise ameliyat için çocuğun biraz büyümesi beklenebilir. Bu hastalarda da kapak düşüklüğü olan tarafta göz tembelliği gelişebileceğinden, ameliyat olana kadar düzenli göz muayeneleriyle takip edilmeli” dedi. Prof. Dr. Hülya Gökmen, göz kapağı düşüklüğünün tedavi yöntemleriyle ilgili şu bilgileri verdi:

CERRAHİ YÖNTEM

UYGUN BİR YOL İZLENMELİ

“CERRAHİYE bağlı komplikasyonlar nelerdir” sorusuna Prof. Dr. Hülya Gökmen, şu yanıtı verdi: “Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gib, göz kapağı düşüklüğüne yönelik ameliyatlarda da bazı komplikasyonlar görülebilir. Örneğin, kapakta tam olarak istenilen yükseklik elde edilemezse yani yetersiz ya da aşırı düzelme oluşursa, yeniden bir ayarlama yapılması gerekebilir. Bazı hastalarda, uyanıkken çok düzgün bir kapak seviyesi sağlanmasına rağmen, uyurken kapaklar tam kapanmayabilir ki bu hastalarda ciddi göz problemleri oluşabilir. Özellikle gözün ön kısmındaki kornea dediğimiz saydam tabakada kalıcı hasarlara yol açabilir. Bu nedenle her hastada, o hastaya özel faktörler titizlikle incelenip, uygun bir yol izlenmeli.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Doğuştan göz kapağı düşüklüğüne dikkat haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

07 Mayıs 2021, Cuma
 • İmsak
  04:25
 • Güneş
  06:01
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:02
 • Akşam
  20:15
 • Yatsı
  21:44
Sayfa Başı