İZMİR HABERLERİ

Oyunla ilaçsız tedavi

DHA
07.02.2017 - 10:46 |Son Güncelleme :

Psikolog Pınar Ersöz Tezer, daha önce NASA tarafından astronotların dikkatini toplamak için kullanılan bilgisayar oyununu, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğunda tedavi yöntemi olarak sunuyor. Tezer, "Oyun ile her iki rahatsızlık ilaçsız tedavi ediliyor" dedi.

DHA

Psikolog Pınar Ersöz’ün kliniğinde dikkat eksikliği ve hiperaktivitite bozukluğu olanlara "Play Attention' isimli oyunla tedavi uygulanıyor. NASA tarafından astronotların dikkat gücünü geliştirmek için ortaya çıkarılan bu oyun, tamamen zihin gücüyle oynanıyor. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun birçok belirtisi olduğunu söyleyen Pınar Ersöz Tezer, “Yöneltilen dikkatin kısalığı, odaklanamama, gelişimsel olarak uygunsuz dikkat süresi ve aşırı hareketlilik dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun belirtileridir. Bu belirtiler ayrı ayrı olabileceği gibi beraber de görülebilir. Başlangıç genelinde 3 yaşlarında başlayabilir ancak tanı okul dönemine konur. Çünkü dikkat süresi için düzenli öğrenmenin olması gerekir. Çocuk ve ergenlikte yaygındır. Ergenliğin sonlarına doğru azalması beklenir ancak yetişkinliğe devam ettiği durumlar da gözlenmektedir. Bu rahatsızlık kişinin günlük hayatında ciddi sıkıntılara yol açar. Play Attention bu rahatsızlıkların en sık kullanılan ve en etkili tedavi yöntemidir" diye konuştu.

Oyunla ilaçsız tedavi

"DİKKAT ETKSİKLİĞİ ERKEKLERDE 3 KAT DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR" 

Psikolog Gizem Hünerli ise dikkat eksikliğinin erkeklerde kızlara oranla 3 kat daha fazla görüldüğünü belirterek, “Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yetişkinlikte devam ettiği durumlarda, aynı çocuk ve ergenlerde olduğu gibi akran ilişkilerinde uyum sorunu, düşük iş başarısı, eyleme geçmekte zorlanma, organize olamama, tez canlılık, komutları tam yerine getirememe, günlük işlerini unutma, çok sık bir şeyler kaybetme başladığı işi bitirememek, uzun süre dinleyememe gibi belirtilerle kendini gösterir"dedi.

"DİKKATİNİZİ TOPLADIĞINIZDA OYUN DEVAM EDER"

Play Attention tedavi yönteminin NASA tarafından astronotların uçuş similasyonları için geliştirdikleri bir cihaz olduğunu söyleyen Hünerli, “Bu cihaz NASA’da astronotların dışında olimpiyat takımlarında yer alan sporcuların, hava kuvvetlerindeki pilotların dikkat seviyelerini artırmak için kullanılıyor. Bu tedavi, bilgisayarda bir video oyunu formatındadır. Kola takılan bir cihaz vardır ve bu cihazda beyin dalgalarını algılayan sensörler bulunur. Bu kol cihazı bireyin dikkat gücü ile oyunu kontrol etmesini sağlar. Dikkati topladığınızda oyun devam eder ve karakterler hareket eder, aksi halde oyunu tamamlayamazsınız" diye konuştu.

"TEMEL BECERİLERİ GELİŞTİRİYOR"

Hünerli, Play Attention oyununun dikkatin dağılmasını engellediğini öne sürerek, “Bu oyun, hafızayı artırmak, görevleri bitirmek, yönergeleri takip etmek ve planlı olmak gibi temel becerileri geliştiriyor. Hiperaktivite, kıpırdanmalar, yüksek sesle seslenmeler veya diğer dikkat dağıtıcı davranışlar Play Attention oyunlarının durmasına sebep oluyor. Beynimizin de gelişmesi için zamana ve bolca antrenmana ihtiyacı vardır. Bu tedavi yöntemimiz, dikkat eksikliği tanısı varsa 60 seans kadar sürebiliyor ama böyle bir problem yoksa ortalama 40 seansta sonlandırabiliyoruz" dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Oyunla ilaçsız tedavi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Şubat 2017 tarihinde saat 10 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Oyunla ilaçsız tedavi haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

01 Temmuz 2022, Cuma
 • İmsak
  03:54
 • Güneş
  05:44
 • Öğle
  13:20
 • İkindi
  17:14
 • Akşam
  20:46
 • Yatsı
  22:28
Sayfa Başı