İZMİR HABERLERİ

Çocuk sahibi olmak artık çok daha kolay

Hürriyet Haber
08.02.2021 - 09:23 |Son Güncelleme :

Kadınların aktif olarak iş yaşamında yer almaları ve kariyer hedefleri nedeniyle artık daha ileri yaşta çocuk sahibi olmaya karar verdiklerini söyleyen Özel Sağlık Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ali Akdemir, yaşa bağlı doğurganlık oranının azalabildiğine dikkat çekti.

Hürriyet Haber

Sağlıklı bir çift eğer 1 yıl içinde çocuk sahibi olamıyorsa infertilite tedavisine başlanması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Akdemir, sadece kadınların değil, erkeklerin de tedavi görmesi gerekebildiğini belirtti.

ÖNCE İLAÇ VE AŞILAMA

Tanı ve tedavi süreci hakkında bilgi veren Doç. Dr. Ali Akdemir, “Öncelikle çiftimizin aile hikayelerini ve tıbbi özgeçmişlerini değerlendiriyoruz. Kadının ultrasonla muayenesi, adet döngüleri, yumurtalık rezervi, erkeğin de sperm analizi mevcut tabloyu önümüze seriyor. Sonraki süreçte ise kadın doğum uzmanı, ürolog ve gerekirse genetik uzmanının da dahil olduğu multidisipliner bir tedavi süreci başlıyor. Kadınlarda hormonal kan tetkikleri inceleniyor. Adet döngüsüne başladığında rahim, yumurtalıklar ve doğum yolu ile ilgili problem olup olmadığına bakılıyor. Daha sonraki aşamada rahim tüplerinin açık olup olmadığı araştırılıyor. Burada önemli olan sorunun mümkün olduğunca sebebinin belirlenmesi ve buna göre tedavi yöntemlerinin belirlenmesi. Direkt tüp bebek tedavisine başlamak yerine yumurta ve sperm kalitesini artırıcı ilaçlar uygulanabilir. Aşılama ile yumurtalık gelişimini dışarıdan destekleyip spermin kalitelilerini seçiyoruz. Bu spermleri rahim içine zerk ederek döl yatağına bırakıyoruz.

Yumurtayla spermin buluşmasını ve doğal bir şekilde döllenmeyi sağlayabiliyoruz” diye konuştu. Doç. Dr. Akdemir, eğer hasta bu tedavilerden sonuç alamıyorsa tüp bebek tedavisinin uygulandığını kaydetti ve şöyle dedi:

SONRA TÜP BEBEK TEDAVİSİ

“Kadın hastamıza kendisinde de bulunan hormonları içeren yumurta geliştirici ilaçlar veriyoruz. Ardından yumurtanın çatlamasını sağıyoruz ve küçük bir cerrahi işlemle bunları topluyoruz. Yumurtaları ve spermleri laboratuvar ortamında birleştiriyoruz. Döllenen yumurtayı anneye transfer ediyoruz. Sonrasında gebeliğin oluşup oluşmadığını izliyoruz. Elimizde fazladan döllenmiş yumurta bulunuyorsa bunlar dondurulup saklanabiliyor. Başarısızlık durumunda veya ilerleyen yıllarda bu donmuş embriyolar kullanabiliyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çocuk sahibi olmak artık çok daha kolay haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

16 Nisan 2021, Cuma
 • İmsak
  05:00
 • Güneş
  06:27
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:58
 • Akşam
  19:55
 • Yatsı
  21:17
Sayfa Başı