İZMİR HABERLERİ

Çizimleriyle çocuk kitaplarına hayat veriyor

Mete Tamer OMUR/HÜRRİYET
26.04.2021 - 23:19 |Son Güncelleme :

Grafik tasarımı mezunu olsa da kariyerine butik bir kafenin işletmeciliğini yaparak başlamış. Ancak kendi alanında üretememek Pelin Turgut’u mutsuz etmiş. Ve yeni arayışlar sonunda çocuk kitapları illüstrasyonları alanında kariyer yolculuğu başlamış. Bodrum’da 2018’den bu yana çocuk kitapları için çizimler yapan ve bugüne kadar 13 projede yer alan Turgut’un gelecek planları arasında kendi yazdığı bir çocuk kitabı var. Pelin Turgut, “Ben gidemesem bile kitabımın dünyanın her yerindeki çocuklara ve yetişkinlere ulaşabilmesini istiyorum” diyor.

Mete Tamer OMUR/HÜRRİYET

 Çizimleriyle çocuk kitaplarına hayat veriyor

Pelin Turgut küçük yaşlarda başlayan çizim ve boyama tutkusunu mesleği haline getirenlerden... “Mutlu olabileceğim başka yolculuklarımın da var olduğunu bilerek güne başlamak en heyecan verici şey” diyen illüstratör Turgut’la kariyer yolculuğunu, çalışmalarını ve gelecekle ilgili planlarını konuştuk. 1986 Aydın Söke doğumlu olan Pelin Turgut, Bodrum’da büyümüş. “Bodrum’un yerlisiyiz” diyen Turgut, liseyi İzmir’de okuduktan sonra 2009’da Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun olduğunu belirterek, hikayesinin devamın şöyle aktardı:

Çizimleriyle çocuk kitaplarına hayat veriyor

HER ŞEY DÖRT GÜNDE OLDU

“2015’te radikal bir kararla İstanbul’dan Bodrum’a taşındım ve alanımın dışında bir sektöre adım attım. Dedemin ve ailemin desteğiyle kendime ait butik bir kafenin işletmeciliğini yapmaya başladım. Bu kararı alırken ailemin geçmiş deneyimlerinin bende büyük etkisi olduğunu söyleyebilirim. Ancak kendi alanımda üretememeye başlamak bir süre sonra mutsuz hissetmeme neden oldu. 2018’de, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlamak için aradığım üç değerli üniversite hocamla sohbet ettikten sonra kafemin anahtarlarını aileme teslim edip, denize kıyısı olan bir köye giderek dört gün içinde portfolyomu hazırladım, çalışmak istediğim yayın evlerine gönderdim ve kafeye geri dönüp haber bekledim.”

Çizimleriyle çocuk kitaplarına hayat veriyor

İKİSİ ARASINDA SEÇİM VAKTİ

Bu sürecin kendisi için bir dönüm noktası olduğunu dile getiren Pelin Turgut, “1 ay içinde çok sevdiğim bir arkadaşımın aracılığı sayesinde yayın evinden gelen bir projeyle ilk resimli kitabım için çalışmalarıma başladım. Ancak hem bir kafeyi işletmek, hem de kitaplar için resimlemeler yapmaya çalışmak mental ve fiziksel anlamda oldukça yorucuydu. Birinden birini tercih etme noktasına geldiğimde bunun kesinlikle kitap olması gerektiğini düşündüm. Gastronomi ve mutfak sanatları bölümünden mezun olan kardeşim Emre’ye kafeyi devrettim” diyerek, çocuk kitapları illüstrasyonları alanında kariyer yolculuğunun böylece başladığını aktardı.

DUYGULARDAN BESLENİYOR

Lisans eğitimi sonrasında birçok karma sergiye katıldığını söyleyen Turgut, 2018 sonunda aldığı ilk çocuk kitabı projesinden bugüne kadar yayımlanan/yayımlanmayan 13 çalışmada yer aldığını belirterek, şöyle devam etti: “O zamandan bu zamana kadar Bodrum’daki atölyemde ağırlıklı olarak çocuk kitapları için illüstrasyonlar yapıyorum. Yaratım süreçlerinde duygu seli içinde olmak beni bir şekilde üretmeye teşvik ediyor. Doğayla buluştuğumda, içimdeki coşkuyu gitgide yukarılara taşıyan müziklerde, uzaklarda olan bir arkadaşımla yaptığımız derin sohbetlerde, duvara sağlam bir şekilde çarptığımda, kalbim kırıldığında, beklemediğim bir anda biri bana sarıldığında, mekan değişikliğinde, mevsim geçişlerinde, kısacası yaşadığım her anın bende yaratmış olduğu duygulardan besleniyorum.”

Çizimleriyle çocuk kitaplarına hayat veriyor

O TUTKU 4 YAŞINDA BAŞLADI

“4 yaşımdayken annemin aldığı renkli kalemler ve yanımdan hiç ayırmadığım, gerekirse sırtımda taşıdığım kitaplarımın içindeki resimler sayesinde çizim ve boyama tutkumu keşfettiğimi düşünüyorum” diyen Pelin Turgut, ekledi: “30 yıldır devam eden resim yolculuğum beni yeniden kitaplarla buluşturdu. 2018 sonunda çocuk kitapları için illüstrasyonlar yapmaya başladım ve hala bu alanda çalışmalarıma devam ediyorum.”

SIRADA KENDİ KİTABI VAR

“Yaşadığım kontrast deneyim ve tecrübeler, hedeflerimin ve hayallerimin bir parçası olduğu için risk almaya, başarısız olabileceğime, yaratımın sancılı süreçlerine ve bunlarla birlikte büyüyen korku hissine kapılarımı açık tuttuğumda hafiflediğimi hissediyorum” diyen Pelin Turgut, gelecekle ilgili planlarını ise şöyle aktardı: “Bu hafiflemeyle birlikte geleceğe dair hayaller kurmak, bu hayallerin bir hedefe ve plana dönüşebileceğini hissetmek beni hep heyecanlandırıyor. Hayatımın sonuna kadar da çocuklar, yetişkinler ve kendim için çizmeye devam edeceğim. Yakın zamanda kendi yazdığım bir çocuk kitabını resimlemeyi ve bu kitabın ben gidemesem bile dünyanın her yerindeki çocuklara ve yetişkinlere ulaşabilmesini kalben diliyorum. Bunun yanında belki bir evin duvarında, kahvenizi yudumlayacağınız seramik kupalarda, yanınızda taşımaktan keyif duyabileceğiniz bez çantalarda ya da sahilde bir taşın üzerinde çizdiklerimle sizlerle buluşabilmeyi hayal ediyor ve gerçek olabilmesi için çalışmalarıma devam ediyorum.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Çizimleriyle çocuk kitaplarına hayat veriyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Nisan 2021 tarihinde saat 23 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çizimleriyle çocuk kitaplarına hayat veriyor haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

18 Eylül 2021, Cumartesi
 • İmsak
  05:26
 • Güneş
  06:49
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  16:39
 • Akşam
  19:23
 • Yatsı
  20:40
Sayfa Başı