İZMİR HABERLERİ

Çevre dostu ulaşım aracı bisiklet ihracatta rekora pedal basıyor

DHA
31.07.2021 - 11:52 |Son Güncelleme :
DHA

Çevre dostu ulaşım aracı bisiklet ihracatta rekora pedal basıyor

ÇEVRE dostu ulaşım aracı bisiklet ihracatta rekora pedal basıyor. Daha yeşil bir dünyada yaşama gerekliliği, çevre dostu ulaşım aracı bisiklete talebi artırıyor. Dünya genelinde bisiklete yöneliş Türkiye'nin bisiklet ihracat rakamlarına da olumlu yansıyor. Türkiye, bu yılın ilk yarısında bisiklet ihracatını yüzde 87'lik artışla 70 milyon dolara yükseltti.

Türkiye'nin bisiklet ihracatı 2017 yılında 30 milyon dolar iken, sonraki yıllarda sürekli artarak 2020 yılı sonunda 92 milyon dolara ulaştı. Özellikle Avrupa ülkelerinden büyük talep alan Türk bisiklet sektörü, 2021 yılının ocak - haziran döneminde de ihracatta yüzde 87'lik artış hızı yakaladı. 2020 yılının ocak - haziran döneminde 37.2 milyon dolar olan Türkiye'nin bisiklet ihracatı, bu yılın ilk yarısında 70 milyon dolara ulaştı. Sektör, bu yıl sonunda 150 milyon dolar ihracat hedefliyor.

EGE BÖLGESİ BİSİKLET İHRACATININ YÜZDE 70'İNİ GERÇEKLEŞTİRİYOR

"Karbon salınımını azaltmak isteyen dünya bisiklet kullanımına yöneliyorö" diyen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, pandemi sonrasında bisikletin artık hobi amaçlı kullanılmadığını, özellikle gelişmiş toplumlarda bisiklet kültürünün oluştuğunu, ulaşım aracı olarak nitelendirildiğini, Türkiye'nin bisiklet ihracatının yüzde 70'inin Ege Bölgesi'nden yapıldığı bilgisini paylaştı.

Manisa'nın bu yılının ilk yarısında 40.5 milyon dolarlık bisiklet ihracatıyla Türkiye'nin lideri olduğuna işaret eden Eskinazi, "İzmir ise 8.2 milyon dolarlık bisiklet ihracatıyla Manisa ve İstanbul'un ardından üçüncü sırada yer aldı. Bisiklete olan talep arttıkça bölgemizden bisiklet ihracatının da artacağına inanıyoruz. Bu yıl sonunda Türkiye genelinde 150 milyon dolar, Ege Bölgesi'nden ise 100 milyon dolar üzerinde bisiklet ihracatı hedefliyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin doğasının uygunluğu ve gerekli parkurların sağlanması ile de önümüzdeki dönemde bisiklet turizmi ile önemli döviz kaynağı sağlanacağına olan inancını paylaşan Eskinazi, Avrupa Bisiklet Rotası Ağı (EuroVelo)'na Türkiye'den ilk katılan kentin İzmir olduğunu, bu ağın genişlemesi ile bisiklet turizminin kat kat artacağını sözlerine ekledi.

Türkiye, bu yıl 92 ülkeye bisiklet ihraç ederken, Almanya 10.2 milyon dolarlık taleple ilk sırada yer aldı. Finlandiya ise 9.8 milyon dolarlık bisiklet ihracatıyla zirve ortağı oldu. Türkiye, Fransa'ya 9.3 milyon dolarlık, Hollanda'ya 8.7 milyon dolarlık bisiklet ihraç etti. Bisiklet ihracatında beşinci sıranın sahibi 8 milyon dolarla İtalya oldu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Çevre dostu ulaşım aracı bisiklet ihracatta rekora pedal basıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Temmuz 2021 tarihinde saat 11 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çevre dostu ulaşım aracı bisiklet ihracatta rekora pedal basıyor haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

19 Eylül 2021, Pazar
 • İmsak
  05:27
 • Güneş
  06:49
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  16:38
 • Akşam
  19:21
 • Yatsı
  20:38
Sayfa Başı