İZMİR HABERLERİ

Büyük prostatlar artık dert değil

Hürriyet Haber
05.04.2021 - 18:17 |Son Güncelleme :

Özel Sağlık Hastanesi Üroloji Kliniği Uzmanı Opr. Dr. Emir Akıncıoğlu, iyi huylu prostat büyümesinin 50 yaş üstündeki erkeklerde daha sık görüldüğüne dikkat çekerek, hastalığın idrar yapma ile ilgili birçok probleme sebebiyet verdiğini, kalıcı tedavinin mümkün olduğunu ifade etti. Dr. Akıncıoğlu, “İyi huylu prostat büyümesi, erkeklerin yaşlanması ile görülme sıklığı artan bir hastalıktır. Kanser benzeri kötü huylu bir rahatsızlık değildir ancak sürekli ilerleyen bir süreç söz konusu olduğundan hastaların hayat kalitesini oldukça bozmaktadır. Bu tip hastalarımızda özellikle idrara sık çıkma, idrarı tam boşaltamama hissi, geceleri sık idrara kalkma, kesik kesik işeme gibi birçok sorunun yaşandığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

Hürriyet Haber

 

HOLEP AMELİYATI, AVANTAJ SAĞLIYOR
Tedavi süreci hakkında da bilgi veren Opr. Dr. Emir Akıncıoğlu, “İyi huylu prostat tanısını yaptığımız muayene ve tetkiklerden sonra koyuyoruz. İlk planda hastalarımızın sorunlarını ilaç tedavisiyle çözmeye çalışıyoruz. Ne var ki, yaşla beraber prostat sürekli büyümeye devam ettiği için hastalarımızın da büyük çoğunluğu zaman içinde ilaçlardan fayda göremeyecek hale gelebiliyor. Bu durumda da cerrahi müdahaleyle prostatın iç kısmını ortadan kaldırarak sorunu çözüyoruz. Yeni nesil HOLEP ameliyatı prostat büyümesindeki en modern tekniklerden biri. Bu yöntemde prostatı kazımıyor, tüm büyümüş dokuyu bütün parça halinde kabuğundan sıyırıyoruz. Böylelikle çok büyük prostatlarda bile artık kapalı ameliyat yapma şansımız oluyor. İşlemde kanama daha az olduğundan kan sulandırıcı benzeri ilaç kullanan hastalar için de HOLEP güvenilir bir yöntem. Ayrıca, eski tekniklerle karşılaştırdığımızda sondayı da hastadan 24 saat kadar daha erken alma şansımız olabiliyor. Bunun yanı sıra özellikle 7-8 yıldan daha uzun dönemde bile hastalığın tekrarlama riski çok daha düşük” bilgilerini paylaştı.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Büyük prostatlar artık dert değil hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Nisan 2021 tarihinde saat 18 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Büyük prostatlar artık dert değil haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Nisan 2021, Pazartesi
 • İmsak
  05:07
 • Güneş
  06:33
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:57
 • Akşam
  19:52
 • Yatsı
  21:12
Sayfa Başı