İZMİR HABERLERİ

BUEK Başkanı Yücel “Yapay zeka temelli öğretime geçtik”

Hürriyet Haber
28.10.2019 - 11:35 |Son Güncelleme :

 Bahçeşehir Koleji, ABD’nin eğitim üssü Boston’da eğitim ve iş dünyasının yoğun katılımıyla gerçekleşen ‘‘Dünya Yapay Zeka Konferansı’’na katıldı.

Hürriyet Haber

BUEK Başkanı Enver Yücel’in tek Türk konuşmacı olarak yer aldığı dünyanın en büyük Yapay Zeka Konferansına, Türkiye’den katılan tek K12 eğitim kurumu Bahçeşehir Koleji oldu. Bahçeşehir Kolejini; Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ ve beraberinde bulunan Bahçeşehir Koleji Genel Müdürlük Yöneticileri, Okul Müdürleri ve Kurucu Temsilcilerinden oluşan heyet temsil etti. Bahçeşehir Koleji yöneticilerin-den oluşan heyet, konferans kapsamında Genel Müdür Özlem Dağ’ın açılışını yaptığı, Bahçeşehir Koleji Yapay Zeka Okur Yazarlığı programının da anlatıldığı eğitim paneli gerçekleştirdi.

Türkiye’de Yapay Zeka Okuryazarlığı eğitimi uygulayan ilk K12 eğitim kurumu olan Bahçeşehir Koleji, yapay zeka alanındaki son gelişmeleri takip etmek üzere dünyanın en büyük yapay zeka konferansı olarak kabul edilen ‘‘AIWorld Conference’’a katıldı. Konferans kapsamında Bahçeşehir Koleji de eğitim paneli düzenledi. Harvard, IBM, Microsoft, Amazon, Google, Facebook gibi dünya devlerini bir araya getiren ve bu yıl Cambridge İnovasyon Enstitüsü tarafından 4. kez düzenlenen ‘‘AI World Conference’’a dünyanın ve Amerika’nın çeşitli bölgelerinden 3 bin kişi katıldı. Yapay zekanın uygulamadaki durumlarına odaklanıldığı, yapay zeka çözümleme-leri ve ağ iletişim ve iş geliştirme fırsatlarının sunulduğu konferansa, dünya yapay zeka piyasasını elinde tutan firmaların temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 250 konuşmacı katıldı. Amazon’un yöneticilerinden Wilfred Justin, IBM’den Pin-Yu Chen ile MIT’den ‘‘Yüzyılı şekillendiren 100 Amerikalıdan biri’’ ve dünyanın en etkili 7 veri bilimcisinden biri olan Dr.

Alex Sandy Pentland’ın da konuşmacı olarak yer aldığı konferansta BUEK Başkanı Enver Yücel de Türkiye’den konuşma yapan ilk ve tek kişi olarak yer aldı.

BUEK Başkanı Enver Yücel: “Sistem 6 ay içinde dünyaya açılacak”

Eğitim sektörünün geleneksel bir yapıda olduğunu ifade eden Enver Yücel, konuşmasında şunları söyledi; “Eğitimde yapay zekayı geliştirmek lazım. Eğer bu sektörle uğraşan insanlar bunu değiştirirse işte o zaman eği-timde biz devrim yapmış oluruz. Çünkü, eski dünyanın anlayışıyla yeni dünyayı inşa edemeyiz. Çalıştığımız yapay zeka sektörlerine bakın, her alanda kişiye özgü hizmet vermektedirler. O zaman bütün bu işin başlangıcında kişiye özgü öğretim yapmamız lazım. Eğer kişiselleştirilmiş bir eğitim yapamazsak, değiştirdiğimiz sektörlere öğrenci ve insan yetiştiremeyiz. Bunu da yapamazsak o zaman adil ve eşit dünyadaki dağılımı sağlayamayız. Ben bir eğitimciyim. 10 yıldır eğitimin kişiselleştirmesiyle ilgili grubum ve arkadaşlarım çalışıyor. Önemli mesafeler katettik. 2 yılda yapay zeka temelli öğretime geçtik. Bu sistem, öğrencilerin neden anlamadığını tespit edecek ve daha iyi anlayabilmeleri için onlara yanıtlar verecek durama gelecektir. Şu anda sadece ülkemiz Türkiye’de uygulanan sistemi, 6 ay zarfında bütün dünyaya açacağız.

Arkadaşlarımın bu alanda çalışabilmesi için çok verimli olması lazım” dedi. “Ekonomiyi destekle ve insanların hayatını değiştir” sloganıyla hareket eden konferansın, Türkiye’den tek katılımcı ise BAU Global Başkanı Enver Yücel oldu. Yücel, şuan sadece Türkiye’de kullanılan yapay zeka altyapısıyla kişiselleştirilmiş sistemi, yakında dünya pazarına açacaklarını söyledi.

Genel Müdür Özlem Dağ: ‘‘Türkiye’de Yapay Zeka Okuryazarlığı eğitimi uygulayan ilk K12 eğitim kurumuyuz.’’

Çeşitli sektör temsilcilerinin yapay zeka konusundaki bilgi birikimlerini paylaştığı konferansta Bahçeşehir Koleji yöneticileri, yapay zeka okuryazarlığı eğitimiyle ilgili çalışmalarını katılımcılarla paylaşmak üzere Bahçeşehir Koleji Eğitim Paneli düzenledi. Bahçeşehir Kolejinin kongre kapsamında düzenlediği panelin moderatörlüğünü, Bay Atlantic Üniversitesi Rektörü Doç. Dr. Sinem Vatanartıran üstlendi. Panel, Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ’ın açılış konuşmasıyla başladı.Yapay zekâ teknolojilerinin yakın ve uzak gelecekte oyunun kurallarını değiştireceğini söyleyen Dağ, yapay zekanın her alanda etkin olacağı bir dünyaya yeni nesilleri hazırlamak için en önemli konunun eğitim olduğunu söyledi. ‘‘Bu nedenle yapay zeka ve gelecek konuşuyorsak eğitimde karşı-lığını konuşmamak çok eksik olur.’’ diyen Dağ sözlerine şöyle devam etti: ‘‘Bahçeşehir Koleji olarak öğrencile-rimizi yapay zeka temelli mesleklerin yükseleceği, yapay zeka kullanımının hayatın her alanında görünür olacağı bir geleceğe hazırlamak için erken yaşlardan itibaren Yapay Zeka Okuryazarlığı eğitimi vermenin önemine ina-nıyoruz.

Bu nedenle Türkiye’de Yapay Zeka Okuryazarlığı eğitimi uygulayan ilk K12 eğitim kurumuyuz. ‘Öğren-me parmak izi kadar özeldir’ diyoruz. Bahçeşehir Kolejinde öğretmenlerimizin değerlendirmeleriyle öğrencile-rimiz nasıl öğreniyorsa öyle öğretiyoruz. Türkiye’de yıllardır öncülüğünü yaptığımız, Kişiye Özgü Öğretim Mo-deli, okullarımızdaki başarının en önemli kaynaklarından biridir. Şimdi yapay zeka temelli kişiselleştirilmiş dijital eğitim platformu ile işin içine yapay zekayı da dahil ediyoruz.’’

Yapay Zeka Okuryazarlığı Eğitiminin ele alındığı panele, Boston Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden James Tracy de katıldı. Bahçeşehir Koleji Eğitim Teknolojileri Koordinatörü Burak Gencay, Bahçeşehir Kolejinin Yapay Zeka Okuryazarlığı ile ilgili müfredatını anlatırken BK Mobil’in Kurucu Ortağı İsrafil Dilmeç de Bahçeşehir Koleji öğ-rencileri için hayata geçirilen yapay zeka tabanlı dijital uygulama Metodbox’un özelliklerini aktardı. Dünya Yapay Zeka Kongresi kapsamında düzenlenen Eğitim Panelinin ardından Bahçeşehir Koleji yöneticilerin-den oluşan heyet, BAU Global çatısı altında eğitim öğrenim verecek BAU Boston’ın açılışına katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde BUEK Başkanı Yücel “Yapay zeka temelli öğretime geçtik” haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

21 Ocak 2022, Cuma
 • İmsak
  06:52
 • Güneş
  08:18
 • Öğle
  13:28
 • İkindi
  16:05
 • Akşam
  18:27
 • Yatsı
  19:48
Sayfa Başı