İZMİR HABERLERİ

Bu hastalıklarda tedaviyi ertelemek görme kaybına yol açar

Hürriyet Haber
01.03.2021 - 16:56 |Son Güncelleme :

ATAGÖZ Göz Hastalıkları Dal Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Helvacıoğlu, bazı göz hastalıklarının Kovid-19 sürecinde ertelenmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Hürriyet Haber

Glokom gibi göz hastalıklarında tedavinin ertelenmesinin gözde kalıcı hasarlara ve görme kaybına sebep olduğunu belirten Helvacıoğlu, “Göz hekimine danışmadan tedavinizi ertelemeyin” çağrısında bulundu. Tedavisini erteleyen hastalarda kalıcı görme kayıpları meydana gelebildiğini kaydeden Helvacıoğlu, bu süreçte önemle dikkat edilmesi gereken bir konunun da ‘ertelenebilecek’ ve ‘ertelenemeyecek, ertelendiği takdirde geri dönülmez sonuçlar yaratabilecek’ hastalıkların ayrımını iyi yapmak olduğunu açıkladı. Geçen yıl pandemi sürecinde hastaneye gitmekten çekinen glokom hastasının bir gözünü kaybettiğine şahit olduklarını ifade eden Helvacıoğlu, “Glokom hastalarında düzenli muayene şart. İlerleyen glokom neticesinde meydana gelen görme kaybını geri getirmek mümkün değil. Hasta bize geldiğinde bir gözündeki görme yetisi tamamen kaybolmuş, diğer gözünde ise görme kaybı başlamıştı. İlerlemeyi durdurduk. Ancak, bir göz kaybedilmiş oldu. Yine retina hastalıkları da ertelenmemesi gereken ve kötü sonuçlar doğurabilen hastalıklar.

Göz alanında acil durum teşkil eden hastalıklar kapsamında sadece göze bir cismin batması gibi bir durum algılanmamalı. Mutlaka göz hekimine danışılarak, tedavinin ertelenip ertelenmemesi gerektiğine karar verilmeli” dedi.

ÇOCUKLARDA GÖZ SAĞLIĞI

Okulların uzaktan eğitim vermesi nedeniyle çocukların ekran karşısında geçirdiği sürenin arttığına dikkat çeken Helvacıoğlu, ailelere önemli tavsiyelerde bulundu. Uzun süre ekran karşısında kalmanın göz sağlığını tehdit etmemesi için alınması gereken önlemleri anlatan Helvacıoğlu, şu bilgileri verdi: “20 dakikada bir ekrana bakmaya ara verip en az 20 saniye süreyle pencereden veya balkondan uzakları seyretmek, sürekli yakına bakmaktan kaçınmak gerekir. Bunun için her 20 dakikada çalan bir alarm kurulabilir. Kitapları elektronik ortamda okumaktan ziyade basılı olanını tercih etmek, ekrana 45-60 santim mesafeden bakmasını sağlamak, ekrana bakarken duruş pozisyonuna dikkat etmesi, dik oturması ve tercihen masada oturması gerekir. Ortam aydınlatmasının yeterli olması, karanlıkta ekrana bakmaktan ve ders çalışmaktan sakınılması, ders takibi ve ders çalışma harici ekrana bakma süreleri için günlük belirli bir limit konması ve bu limite uymasının denetlenmesini öneriyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bu hastalıklarda tedaviyi ertelemek görme kaybına yol açar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

01 Ağustos 2021, Pazar
 • İmsak
  04:29
 • Güneş
  06:06
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  17:13
 • Akşam
  20:29
 • Yatsı
  22:00
Sayfa Başı