İZMİR HABERLERİ

Biva Tower'dan deprem açıklaması

Hürriyet Haber
02.11.2020 - 18:45 |Son Güncelleme :

Biva A.Ş.  Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Vahap YILMAZ, 30 Ekim 2020 günü yaşanan İzmir depremi esnasında hayatını kaybeden çelik montaj çalışanı ve medyada ve bazı internet sayfalarında yer alan yanıltıcı haberler hakkında açıklamalarda bulundu.

Hürriyet Haber

 

Yapılan açıklamada, devam eden Avrupa’nın en yüksek yapısal çelik binası Biva Tower’in kuzey aksında çalışma yapılırken, çelik konstrüksiyon firmasının bir çalışanının, savcılıkta ekip arkadaşının verdiği ifadeye göre, 6,6 şiddetinde oluşan deprem esnasında kule vincinin sarsıntısından panik yaptığı, iki ayrı emniyet halatını sökerek içinde bulunduğu sepetin emniyet kilidini açıp kirişe atlamak istediği belirtildi. Bu esnada çalışanın düşerek hayatını kaybettiği dile getirildi.

 Biva Towerdan deprem açıklaması

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan YILMAZ: “Deprem esnasında oluşan ve çalışanın paniği nedeniyle yaşanan bu vefat ile ilgili son derece üzüntülüyüz.  Firmamız ve çelik yapı taahhüdünü yapan firma gerekli tüm yasal tedbirleri harfiyen uygulamasına rağmen yaşananlar hepimizi sarstı.” Dedi.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE İZMİR ÖNCÜSÜ

Kentsel dönüşüm sürecini İzmir’e ilk kez getiren ve öncülük eden inşaat firması olduklarını dile getiren YILMAZ, Biva olarak geçtiğimiz yıllarda onlarca yıkılma tehlikesi olan binayı yeniden inşa ettik. Medyada kentsel dönüşüm, deprem ve bina güvenliği konusunda yıllarca pek çok konuya dikkat çektik. Halkımızı bu konuda bilgilendirmeyi görev bildik. Güvenli binalar ve güvenli yaşam bizim son 10 yıldır önceliğimizdir. Avrupa’nın depreme dayanıklı en yüksek yapısal çelik kulesini inşa ederek bu misyonumuzu devam ettiriyoruz.

 

DEPREM SIRASINDA  DÜŞEN PARÇA

Deprem sırasında binanın güney aksında montajına başlanan bir çelik kirişin de  sarsıntıyla aşağıya düştüğünü bildiren YILMAZ, “Medyada yapılan haberlerin aksine montajı yapılmamış bir parça, binanın güney aksında montaj esnasında yine firmamıza ait bir aracın üzerine düşerek maddi hasara yol açmıştır. İddia edildiği gibi binadan kopmamıştır. Bunun dışında depremde kule inşaatımızda herhangi bir hasar oluşmamıştır. İnşaatımız programa göre devam etmektedir.” dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Biva Tower'dan deprem açıklaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Kasım 2020 tarihinde saat 18 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Biva Tower'dan deprem açıklaması haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

28 Ocak 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:49
 • Güneş
  08:14
 • Öğle
  13:29
 • İkindi
  16:11
 • Akşam
  18:34
 • Yatsı
  19:54
Sayfa Başı