İZMİR HABERLERİ

Bir hayale dalalım mı?

Hürriyet Haber
01.02.2021 - 12:09 |Son Güncelleme :

Kış kapıyı çaldı. Kovid-19 zaten uzun süredir kapımızdaydı. Bu dönemde belki de evlerimizde sıcak ve eski özgür günlerimizin geri gelmesini bekliyoruz. O zaman hep birlikte bir hayale dalalım mı? Hatta bu dalışımız su altına doğru olsun mu?

Hürriyet Haber

Bir hayale dalalım mı

 

www.kucukdunya.com

Öncelikle bu pandemi döneminin elbet sona ereceğini kabul edelim. Bir de Kovid-19’un denizden bulaşmadığını. O zaman şimdi güvenli bir şekilde kendimizi derin maviliklere bırakabiliriz. Size Bodrum’un bir cevherinden söz etmek istiyorum. Burası, Orak Adası. Topografik yapısı nedeniyle Bodrum’un en ilginç dalış noktaları arasında sayılan Orak, aynı zamanda günübirlik gidilebilen en uzak dalış noktaları arasında sayılıyor. Gökova Körfezi’deki bu ıssız ada, su üstünde zeytin ağaçlarıyla, su altında da zengin sualtı canlılığıyla adını duyuruyor.

Bir hayale dalalım mı

BAKİR KOYLARDA DALIŞ

Uzak dedim ya... Ben de bu nedenle bu adaya Happy Bubbles Dalış Merkezi’nin düzenlediği one night stand turuyla gitmiştim. Biliyorum şimdi, “One night stand nedir?” diyorsunuz. Sıkı durun, bu deyimin dalgıççasını açıklıyorum: Tekneyle en uzak nokta olan Orak Adası’na gidiyor, burada 2 gündüz, 1 gece dalışı yapıyor, akşam yemeği olarak mangal profesörlerinin hazırladığı leziz ızgaraları löpletiyor, gece teknede yıldızların altında, uyku tulumlarının içinde konaklıyor, ertesi gün de 2 dalışınızı yaptıktan sonra mutlu, huzurlu bir ruh haliyle evinize dönüyorsunuz. Buna da dalış camiasında one night stand deniyor. One night stand’in bana göre en önemli özelliği ise bakir koylarda dalışlar yapıyor olmanız.

KOÇ VE BADEM HEYKELİ

Hava ve akıntı koşulları dalışın konforunu etkileyebiliyor. Benim en sık yaşadığım sorun ise kulağımı dalış sırasında eşitleyememek. Bu sorun nedeniyle dalış yapamaz, bir de üstüne dalış yapan arkadaşlarımdan kaplumbağa, müren, ahtapot gibi her dalışta görülemeyen canlıları gördüklerini duyarsam keyfim de azıcık kaçıyor doğal olarak. Orak Adası’ndan dönüş yolunda çok da özel bir yer var. Karaada’nın güneydoğu ucundaki Yassıkaya’da bulunan Mustafa Koç ve Badem heykeli. Burası Bodrum’a uzak ve de üstüne üstlük akıntılı bir nokta olduğundan günübirlik turlarda dalış kulüplerinin rotasında bulunmuyor. Ancak biz böyle bir gezide zaten daha da uzak bir noktaya gittiğimiz için burada durup dalış yapabiliyoruz.

ANISINI YAŞATMAK İÇİN

Biraz Badem’den bahsedeyim. Koç ailesi tarafından insanlardan korumaya alınan fok Badem’in Mustafa Koç’la birlikte olan heykeli... Koç’un ölümünden sonra Cem Boyner’in desteğiyle onun anısını yaşatmak için yaptırıldı. Bense dalış sırasında Badem’i görünce sarılıp öpüverdim. Heykel hali bile çok güzel olan bu hayvanı Mustafa Koç’la birlikte saygıyla andım. Bodrum’un su altı da su üstü de çok güzel. Keşiflerimize devam edeceğiz. Bu yazının su altı fotoğraflarını çeken Yener Çeltikci’ye teşekkür ediyorum. Hepinize ışıl ışıl bir hafta diliyorum

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Bir hayale dalalım mı? hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Şubat 2021 tarihinde saat 12 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bir hayale dalalım mı? haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

11 Nisan 2021, Pazar
 • İmsak
  05:09
 • Güneş
  06:35
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  16:57
 • Akşam
  19:51
 • Yatsı
  21:11
Sayfa Başı