İZMİR HABERLERİ

Bir festivalden çok daha fazlası

Hürriyet Haber
21.12.2020 - 13:19 |Son Güncelleme :

Bodrum, dev bir organizasyona daha ev sahipliği yapacak. 3-12 Eylül 2021 tarihleri arasında ‘Heritage Festival Halikarnassos’ düzenlenecek. Birbirinden değerli ismin katılacağı organizasyon, Bodrum’da kültürel miras değerlerinin halkla buluşmasını sağlayacak.

Hürriyet Haber

Türkiye’nin kendi alanında düzenlenen tek uluslararası organizasyonu ‘Heritage İstanbul’, kültürel miras festivali ile 3-12 Eylül 2021 tarihleri arasında Bodrum’da düzenlenecek. Bodrum Belediyesi, BESİAD ve TG Expo ortaklığıyla gerçekleşecek etkinliğin adı ‘Heritage Festival Halikarnassos’ olarak belirlendi. Birbirinden değerli ismin katılacağı organizasyon, Bodrum’da kültürel miras değerlerinin halkla buluşmasını sağlayacak. Dünyaca bilinirliği olan ünlü sanatçılar, yaptıkları işlerle adlarından söz ettiren usta ve zanaatkarlar, alanlarında kamuoyuna yön veren akademisyen, entelektüel ve aydınların katılımıyla gerçekleşecek olan festival, başta Bodrum ve çevre bölgelerden gelen ziyaretçileri, uluslararası basın ve medya kuruluşları, dünyanın dört bir yanından turistleri, geleneksel tat ve lezzetlerin peşine düşen gurmeleri, kısacası tüm kültür meraklıları eşliğinde ülke mirasımıza ışık tutacak.Etkinlik, Bodrum’un her köşesine kurulacak sergileri, enstalasyonları, söyleşi alanları, yetişkinlere yönelik masal anlatıları, uçurtma günleri, konserleri, tadı yüzyıllardır damağımızda yer eden lezzetleri ve daha birçok renkli etkinliğiyle eşi benzeri olmayan bir kültür deneyimi yaşatacak.

DENİZ-KUM-GÜNEŞTEN İBARET BİR YER DEĞİLİZ

Festivalin tanıtım toplantısında konuşan Başkan Ahmet Aras, turizm cenneti Bodrum’un kendini ifade etme tarzını tümüyle değiştirmek için Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) ve Bodrum Belediyesi olarak pek çok çalışma başlatıldığını söyledi. Bodrum’un sadece eğlence, magazin, deniz-kum ve güneş tatiliyle değil; yerel değerleri, tarihi ve kültürel varlıkları ile birlikte tanıtılması gerektiğini belirten Aras, “Bodrum olarak birçok değerli etkinliğe ve festivale ev sahipliği yapıyoruz. Bunlar için bir takvim oluşturmuştuk ancak pandemi dolayısıyla birtakım değişiklikler ve iptaller oldu. Ancak biz Bodrum için düşünmeye, fikir üretmeye devam etmeliyiz. ‘Heritage Bodrum’ fikri iletildiğinde gerçekten heyecanlandım. Bodrum’un 3 bin 500 yıllık tarihine ve yerel değerlerine vurgu yapacak her etkinlik bizim için önemli” dedi.

TAM 3 BİN 500 YILLIK MEDENİYETE VURGU

TANITIMA VE EKONOMİYE BÜYÜK KATKI YAPACAK

Farklı hedef kitleleri Bodrum’a çekebilecek işler yapılmasını çok önemli gördüklerini ifade eden BESİAD Başkanı Engin Kaplan da, “Bu festival hem Bodrum’un yerel ekonomisine ciddi anlamda dışarıdan kaynak sağlayacak, hem de Bodrum’un kültürü, tarihi, doğası, folklorü ve arkeolojik hazinesiyle tanıtılmasını sağlayacak” dedi.

AMACI NE?

Heritage Projeleri Yöneticisi Osman Murat Akan: “Kültürel mirasımıza sahip çıkmak, onu koruyup gelecek nesillere aktarmak için kurulmuş bir platform olan Heritage İstanbul Fuar ve Konferansı, bu etkinlik sayesinde Bodrum’da halkla buluşacak. Binlerce yıldır sayısız kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış, antik dönemden modern döneme kadar birçok farklı kültürü eşsiz tabiatında ağırlamış, hem somut, hem de somut olmayan sayısız kültürel mirası barındırmış olan Bodrum bir ilke imza atarak Heritage Festival Halikarnassos ile geçmişe yolculuk yapıp, zengin kültürel mirasımıza yeni bir nefes verecek.

NEDEN BODRUM

TG Expo Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Akyıldız: “Bodrum sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın zengin kültürel mirasa sahip en önemli yerleşim yerlerinden biri. Dünyanın yedi harikasından Halikarnas Mozolesi’ne ev sahipliği yapıyor ve doğal güzellikleriyle her yıl milyonlarca yerli-yabancı turisti kendisine çekiyor. Bodrum’un vizyoner yerel yönetimi ile TG Expo’nun küresel deneyimi birleşerek Bodrum’da kültürel miras alanında benzersiz bir festivale imza atılacak. Bodrum’u sahip olduğu kültürel mirası ile uluslararası camiada adından övgüyle söz ettiren bir belde haline getireceğiz.”

HERITAGE NEDİR?

İstanbul’da, ‘Heritage İstanbul’ ismiyle dört, Abu Dabi’de ise ‘Heritage Middle East’ ismiyle bir kez olmak üzere bugüne kadar toplamda beş kez düzenlenmiş olan Heritage Fuar ve Konferansları, ülkemizde kendi sektöründeki tek uluslararası organizasyon. Müzecilik, restorasyon, koruma ve arkeoloji olmak üzere farklı sektör paydaşlarını ve konularının uzman isimlerini çatısı altında buluşturan Heritage Fuar ve Konferansları, aynı zamanda Avrupa’da marka olmayı başarmış bir platform.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bir festivalden çok daha fazlası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

05 Nisan 2021, Pazartesi
 • İmsak
  05:19
 • Güneş
  06:44
 • Öğle
  13:19
 • İkindi
  16:55
 • Akşam
  19:45
 • Yatsı
  21:04
Sayfa Başı