İZMİR HABERLERİ

Bir antik kentten çok daha fazlası

Hürriyet Haber
11.01.2021 - 04:33 |Son Güncelleme :

İyi haftalar dostlarım... Bugün size Bodrum çevresinin az bilinen antik alanlarından biri olan Lagina’dan bahsedeceğim.

Hürriyet Haber

Bir antik kentten çok daha fazlası

www.kucukdunya.com

Yatağan’ndaki Lagina pek çok kaynakta antik kent olarak yazılsa da aslında bir kutsal alan. Antik çağlarda buraya Stratonikeia kentinden bağlanan bir kutsal yolla ulaşılıyormuş. Stratonikeia kenti Karya’nın siyasi merkezi iken Lagina Hekate kutsal alanı bir dini merkezmiş. Ay ve Yeraltı Tanrıçası Hekate adına yapılan tek tapınak burada bulunuyormuş. Burası bu nedenle kutsal alan olarak oldukça büyük bir öneme sahipmiş. Karyalıların önemli bir kült merkezi olan Lagina Hekate kutsal alanı M.Ö. 3000’den (eski Tunç Çağı) günümüze kadar kesintisiz olarak iskan edilmiş. Kutsal alan ve çevresinde Klasik, Helenistik, Roma İmparatorluğu dönemlerinde pek çok yapı inşa edilmiş. En önemli yapı ise Tanrıça Hekate adına M.Ö. 100’lerde yapılan tapınak olmuş.

Bir antik kentten çok daha fazlası

BİR KADININ YAŞAM EVRELERİ

Bir antik kentten çok daha fazlası

Bir antik kentten çok daha fazlası

Bir antik kentten çok daha fazlası

SALGIN SONRASI ŞENLİĞE DEVAM

Kovid-19 dünyayı sarmadan önce Lagina’da antik çağların anılarını yaşatmak amacıyla Uluslararası Lagina Festivali düzenlenmeye başlamıştı. Festivalde, Hekatesia Şenlikleri canlandırılıyordu. Geleneksel davul zurna karşılamasıyla başlayan törende yöre geziliyor, müzikler dinleniyor, yemekler yeniyor, kazı çalışmaları hakkında bilgiler veriliyor, film gösterileri düzenleniyordu. Temsili anahtar taşıma ve kurban törenlerinin ardından törenler son buluyordu. Umuyoruz ki, bu pandemi kısa zamanda bitecek ve bu şenlikler de tekrar başlayacak. Biz de arkeolojik olduğu kadar dinler tarihi açısından da eşsiz bir öneme sahip olan Lagina Hekate kutsal alanının adını daha fazla duymaya başlayacağız.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bir antik kentten çok daha fazlası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

03 Mart 2021, Çarşamba
 • İmsak
  06:13
 • Güneş
  07:34
 • Öğle
  13:28
 • İkindi
  16:40
 • Akşam
  19:13
 • Yatsı
  20:29
Sayfa Başı