İZMİR HABERLERİ

Belki bir gün yeniden Bodrum’un mavisiyle buluşacak

Hürriyet Haber
06.12.2020 - 17:08 |Son Güncelleme :

Yeni sokağa çıkma kısıtlamalarının geldiği bu hafta sonu hepimiz evlerimizde kaldık. Bugünlerde kendimizi sanal olarak da olsa Bodrum’un çok önemli bir tarihi yerine ışınlayıp antik dünyanın yedi harikasından biri olmayı hak etmiş bir müzeyi ziyaret edebiliriz. Evet bahsettiğim yer Bodrum Mausoleion Anıt Müzesi. Halikarnas Mozolesi olarak da bilinen bu müze daha yüzyıllar boyunca tarihe ışık tutmaya ve ülkemizin değerini uluslararası platformlarda duyurmaya devam edecek. Halikarnas Mozolesi, Karya Satrabı Mausolos adına hem kız kardeşi, hem de karısı olan II. Artemisia tarafından yaptırılan bir anıt mezar. O zaman önce Mausolos’u tanıyalım mı?

Hürriyet Haber

Belki bir gün yeniden Bodrum’un mavisiyle buluşacak

BİR KRAL GİBİ DAVRANDI

Mausolos internetteki çoğu kaynakta kral olarak anılsa da aslında hiçbir zaman kral olmamış. Pers İmparatorluğu’na bağlı Karya Satrabı olmuş. Şimdi eminim ki, “Satrap nedir?” diye düşünüyorsunuzdur. Satrap için “Vali” demek yanlış olmaz. Pers İmparatorluğu, Anadolu’yu egemenliği altına aldıktan sonra bu bölgeyi satraplıklara bölerek yönetmiş. Bu satraplıklar, Pers İmparatoru tarafından görevlendirilen memurlar olmuşlar. Bu satraplar arasında sadece Karya Satraplığı kral gibi davranmış. Özellikle de babası Hekatomnos M.Ö. 377 yılında ölünce yerine geçen Maousolos izlediği politikalarla Karya’yı tam bir kral gibi yönetmiş. Atılımcı, hayal gücü yüksek, otoriter bir satrap olan Mausolos, Karya’da yeni kentler kurmuş. Başkenti de Akdeniz deniz ticaret yolu üzerinde olan ve kent savunmasına uygun gördüğü Halikarnassos’a, yani bugünkü Bodrum’a taşımış. Liman kenti Halikarnassos’u güçlendirmek için gemi yapım atölyeleri inşa etmiş.

Belki bir gün yeniden Bodrum’un mavisiyle buluşacak

KARYA’NIN EN İYİ DÖNEMİ

Helen kültürüne hayran olan Mausolos, tüm Karya kentlerini sanat yapıtlarıyla süslemek üzere ünlü Helen mimar ve heykeltıraşlarını bölgeye davet etmiş. Başkent Halikarnassos’un da sokaklarını heykellerle süsletmiş, yerlere döşenen mozaiklerde tanrıların Halikarnassos’u korumasını dileyen simgeler tasvir ettirmiş. Karya tarihi boyunca ulaştığı en yüksek kültürel ve maddi güce Mausolos döneminde kavuşmuş. Mausolos M.Ö. 353 yılında öldüğünde yerine karısı, aynı zamanda kız kardeşi olan II. Artemisia geçmiş. Evet, kız kardeşinin karısı olması bize bugün çok şaşırtıcı geliyor ama o dönemlerde aile içi evlilikler gelenekselmiş. Ataları gibi zeki ve savaşçı biri olan II. Artemisia, ülkeyi 2 yıl yönetmiş. Öldüğünde de Mausolos için yaptırdığı mozolede eşinin yanına gömülmüş.

MAUSOLOS ADINDAN TÜREDİ

Mozole isminin Kral Mausolos’un adından türediğini biliyor musunuz? Mausolos için yaptırılan anıt mezardan sonra inşa edilen tüm anıt mezarlara mozole (mausoleion) denilmiş. Gelelim bizim Halikarnas Mozolesi’ne... Yapımı M.Ö. 355 yılında Mausolos henüz hayattayken başlamış. Mausolos ölünce eşi II. Artemisia anıtın yapımını sürdürmüş. II. Artemisia’nın da ölümünden sonra anıtın yapımını kardeşleri devam ettirmiş. Tepesindeki 4 atlı arabayı ünlü mimar Pytheos’un yaptığı sanılıyor. Dor düzenini tapınaklar için uygun bulmayan Pytheos, tapınaklarda ideal düzen olarak gördüğü İyon düzenini, sütun kaidelerinde ise Anadolu-İyon tipi tercih etmesiyle tanınıyor.

BİR ESERDE ÜÇ MEDENİYET

Belki bir gün yeniden Bodrum’un mavisiyle buluşacak

BALIKÇI’DAN MEKTUP VAR

Belki bir gün yeniden Bodrum’un mavisiyle buluşacak

Belki bir gün yeniden Bodrum’un mavisiyle buluşacak

BALIKÇIDAN MEKTUP VAR

Belki bir gün yeniden Bodrum’un mavisiyle buluşacak

 

www.kucukdunya.com

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Belki bir gün yeniden Bodrum’un mavisiyle buluşacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Aralık 2020 tarihinde saat 17 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Belki bir gün yeniden Bodrum’un mavisiyle buluşacak haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

04 Mart 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:12
 • Güneş
  07:32
 • Öğle
  13:28
 • İkindi
  16:41
 • Akşam
  19:14
 • Yatsı
  20:30
Sayfa Başı