İZMİR HABERLERİ

Bel fıtığı ameliyatından 2 saat sonra taburculuk

Hürriyet Haber
01.12.2021 - 16:27 |Son Güncelleme :

Bel fıtığı ameliyatları artık tam kapalı teknikle, lokal anestezi altında, ağrısız ve dikişsizolarak yapılıyor ve hasta ameliyattan sonra hemen yürüyüp 2 saat sonra taburcu oluyor.

Hürriyet Haber

UZUN yıllar yurtdışında uzmanlaşmış kliniklerde özel eğitimler alan Doç. Dr. Murat Sayın, dünyada ve ülkemizde nadir yapılan tam kapalı bel fıtığı ameliyatlarını Ege Bölgesi’ne getiren ve başarıyla uygulayan bir hekim. Beyin, Sinir ve Omurga Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Murat Sayın’ın verdiği bilgilere göre, diğer adı “full endoskopik diskektomi” olan “tam kapalı bel fıtığı ameliyatı”nda, diğer kapalı ameliyat tekniklerinden farklı olarak, tam endoskopik yöntemle fıtığın olduğu bölgeye 5 milimlik bir kamera sistemiyle doku hasarı yaratmadan ulaşılıyor. Fıtık, yüksek çözünürlüklü görüntüleme cihazları eşliğinde güvenli olarak çıkartılıyor. Ameliyat normal bir seyir içinde gerçekleşirse 30 ila 60 dakika arasında tamamlanıyor. Sayın, tam kapalı bel fıtığı ameliyatıyla ilgili şu bilgileri verdi:

DOKUDA HASAR OLMUYOR

“Fıtığın yerine göre lokal, spinal veya genel anestezi uygulanıyor. Lokal anestezi ve spinal anestezide hasta uyanık ve cerrah ile iletişim halinde oluyor. Ameliyat yapılacak bölgenin uyuşturulması yeterli. Bu sayede genel veya spinal anestezi alamayacak durumda olan hastaların güvenle ameliyatı mümkün. Kronik hastalığı olan (kalp, şeker, tansiyon gibi) ve düzenli bir şekilde her gün ilaç alması gereken hastalar, ilaçlarını kullanabiliyor. Güçlü kan sulandırıcı kullanan hastalara, birkaç gün önce kan sulandırıcı iğne ile değişiklik yapılıp ameliyat günü eski ilaçlara devam ediliyor. Endoskopik olarak 3-5 milimlik çok küçük bir kesiden özel açılı kameraları olan cihazlarla girilerek, anatomik boşluklar arasından süzülerek ilerleniyor, bu sayede doku hasarı olmuyor, dokuya son derece saygılı bir uygulama. Fıtıklı bölgenin alınması işleminde kanama yok denecek kadar az.”

AVANTAJLARI NELER?

' Hasta ameliyattan çıktıktan 10 dakika

sonra yürüyebiliyor.

' Nadir durumlar dışında, genelde 2 saat

sonra da taburcu ediliyor.

' Açılan kesi son derece küçük ve dikişsiz,

izler yok denecek kadar az.

' Ağrısız.

' Hasta her türlü kişisel gereksinimlerini

kendi karşılayabiliyor.

' İstedikleri kadar yürüyüş yapılabiliyor.

' Ofis çalışanları 5’nci günde, ağır işte

çalışanlar ise 1 ay sonra işlerinin başına

dönebiliyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bel fıtığı ameliyatından 2 saat sonra taburculuk haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

28 Ocak 2022, Cuma
 • İmsak
  06:49
 • Güneş
  08:13
 • Öğle
  13:29
 • İkindi
  16:11
 • Akşam
  18:35
 • Yatsı
  19:54
Sayfa Başı