İZMİR HABERLERİ

Bel ağrınız varsa uzman hekime başvurun

Hürriyet Haber
29.11.2020 - 15:57 |Son Güncelleme :

Gözde Kuşadası Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Abuzer Kayar, her bel ağrısının bel fıtığı anlamına gelmediğini belirterek, bu konuda mutlaka uzman hekimlere danışılması gerektiğini söyledi.

Hürriyet Haber

Gelişmiş toplumlarda bel ağrısının hem iş gücü kaybına, hem de günlük yaşamda önemli kısıtlamalara neden olduğuna dikkat çeken Dr. Kayar, bu durumun hayat kalitesini de olumsuz etkilediğini ifade etti. Uzm. Dr. Abuzer Kayar, “Her bel ağrısı bel fıtığı anlamına gelmemektedir. Bel ağrısı yapan birçok neden vardır. Bunların uzman doktor kontrolünde incelenerek karar verilmesi gereklidir. Bel fıtığına bağlı şikayetler genelde bel ağrısı ile bacakta uyuşma, yanma, kasılma ve güçsüzlüktür. Bunun haricinde bel eklemlerindeki kireçlenmeler, skolyoz dediğimiz eğrilikler, bel omurlarını zorlayıcı aktiviteler, kemiklerdeki kırıklaşmalar, omurga içinde ve çevresinde gelişen tümörler, romatizmal hastalıklar, enfeksiyonlar, iç organ ağrıları da bel ağrısına neden olabilir. Kesin tanı fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanının incelemesi sonrası konulmalıdır” ifadelerini kullandı.

AMELİYATSIZ TEDAVİ MÜMKÜN

Bel ağrılarının tanı ve tedavi süreçleri hakkında da bilgi veren Dr. Kayar, “Bel ağrısı, fizik tedavi, bel omurlarının arasına yapılan enjeksiyonlar veya ilaç tedavisi ile tam veya tama yakın iyileşmektedir. Buradaki esas önemli konu fizik tedavi uzmanına zamanında gidilmesidir. Merkezimizde bel fıtıklarını ameliyatsız iyileştirme oranımız yüzde 95’ler seviyesindedir. Halkımıza önerim, çektirme, yok etme gibi tedavilere inanmamasıdır. Çünkü bel omurlarımızın içinde idrar yollarımıza ve bacaklarımıza giden çok önemli sinirler geçmektedir. Yanlış veya zorlayıcı bir hareket kalıcı hasarlara ve belden aşağı felçlere neden olabilmektedir. Bazı bel ağrısı sebepleri mutlak istirahat gerektirir. Bu durumlarda bel omurlarını çekme yerine koyma gibi aldatıcı işlemler kalıcı olarak çok şiddetli ağrılara neden olabilir” dedi.

BEL KASLARINI KUVVETLENDİREN EGZERSİZLER

DR. Abuzer Kayar, bel ağrılarının işe bağlı olarak, uygun olmayan postürde ağır yük kaldırma, uzun süre oturma, ayakta bekleme, bel omurlarını zorlayıcı aktiviteler nedeniyle oluşabildiğine de dikkat çekerek, ekledi: “Bu nedenle çalışma koşullarında ergonomiye dikkat edilmesi ve bel ağrılarını önlemeye yönelik mümkünse pilates, yüzme gibi bel kaslarını kuvvetlendirici egzersizlerin yapılması gerekiyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bel ağrınız varsa uzman hekime başvurun haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

26 Ocak 2022, Çarşamba
 • İmsak
  06:50
 • Güneş
  08:15
 • Öğle
  13:29
 • İkindi
  16:10
 • Akşam
  18:33
 • Yatsı
  19:53
Sayfa Başı