İZMİR HABERLERİ

Başkan Muhammet Tokat "Bölgenin parlayan yıldızı olacağız"

Hürriyet Haber
06.12.2020 - 16:45 |Son Güncelleme :

Milas’ın potansiyelini ‘4T’, yani ‘tabiat’, ‘turizm’, ‘tarih’ ve ‘tarım’ olarak özetleyen Başkan Muhammet Tokat, “Milas’ın gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak için çalışıyoruz. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte bölgenin parlayan yıldızı olacağız” dedi.

Hürriyet Haber

Milas’ın gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak için çalıştıklarını belirten Belediye Başkanı Muhammet Tokat, ilçenin önümüzdeki 10 yıllık süreçte bölgenin parlayan yıldızı olacağını söyledi. İlçenin gücünü, tabiat, turizm, tarih ve tarım olmak üzere ‘4T’ ile ifade ettiklerini belirten Tokat, Milas’ın köklü geçmişi ve yerel zenginlikleriyle öne çıktığını kaydetti. “Milas; doğası, iklimi ve insanının sıcakkanlı yapısıyla öne çıkıyor” diyen Başkan Tokat, “Pandeminin de etkisiyle ilçemize yerleşmeye gelenlerin sayısında önemli artış oldu. Gelenlerin büyük bölümü dönmedi, Milas’ta kaldı” sözleriyle bu görüşünü destekledi. Tokat’la hem ilçeye yapılan yatırımları, hem tarım, turizm ve sanayi alanındaki gelişmeleri, hem de geleceğe ilişkin planları içeren keyifli sohbet gerçekleştirdik. ◊ Milas’ın öne çıkarılması gereken değerleri sizce nelerdir? - Milas potansiyeli çok yüksek bir ilçe. Bu gücünü ‘4 T’ ile tarif ediyoruz: ‘Tabiat’, ‘turizm’, ‘tarih’ ve ‘tarım’. Milas sanayi kimliğinin yanında bu bahsettiğimiz özellikleri de içeren ve bu konuda irdelenmesi gereken bir ilçe. İhtişamlı bir geçmişe sahip. Karya ve Menteşe Beyliği’ne başkentlik yapmış. Her döneme ilişkin tarihi birikimi var. Türkiye’de ören yeri en fazla olan ilçelerden. Turizm kenti aynı zamanda. Öncelikle Türkiye’nin sahil şeridi en uzun ilk 3-5 ilçesinden biri. Sahil şeridi önemli yatırımları almaya aday. Şu an bakir durumda. Bunun yanında, doğası, el sanatları, insan potansiyeli ve yaylaları ile her türlü ziyaretçiye açık. Karadeniz’den sonra orman potansiyelinin en yüksek olduğu bölge. Milas balıkçılık konusunda da Türkiye’nin en büyük üreticilerine sahip. Gerek deniz, gerek üretim balıkçılığında potansiyelimiz yüksek. Türkiye’nin dış satımının yüzde 70’ini tek başına gerçekleştiriyoruz. Milas halısı literatüre girmiş, Karacahisar ve Bozalan halısı çok büyük önem taşıyor. El emeğiyle yapılan halıcılığı yaşatmaya çalışıyoruz. Bafa Gölü de ilçemiz sınırlarındaki ayrı bir değer. Bu bölgede doğan ve yaşayan biri olarak kendimi çok şanslı hissediyorum. Zenginleştirilmiş bir Akdeniz mutfağına sahibiz. Genelde deniz ürünleri diye bilinir. Ancak burada deniz ürünleri, ot, et ve tahıl olarak zengin bir mutfağımız var. Benim de büyük ilgim söz konusu. Bu konuda Halim Şafak Şanlıdağ’la birlikte yazdığımız ‘Milas Yemek Kültürü’ adlı bir kitap da mevcut. Girit kültürünün de etkisiyle ot yemekleri bölgemizde çok fazla.

Başkan Muhammet Tokat Bölgenin parlayan yıldızı olacağız

60’A YAKIN MARKA OLUŞTU

Başkan Muhammet Tokat Bölgenin parlayan yıldızı olacağız

Başkan Muhammet Tokat Bölgenin parlayan yıldızı olacağız

MUĞLA’NIN TEK ORGANİZESİ 

Tarım öncelikli gibi görünse de Milas’ta sanayide de önemli hamleleriniz var. Bu konuda neler söylemek istersiniz? - Sanayiyi kendi boyutuyla ele aldığımızda Milas’ta bu alanda da önemli potansiyel var. Muğla’nın tek organize sanayi bölgesi Milas’ta kuruluyor. Arsa dağıtma aşamasına geldik. 70’e yakın fabrika kurulacak. Karma bir sanayi sitesi olacak. Gıda, tekstil, inşaat, entegre paketleme ve depolama tesisleri, makine sektöründen fabrikalar yer alacak. Bu da yaklaşık 2 bin 500–3 bin kişilik ek istihdam anlamına geliyor. Milas’ta iki termik santral de bulunuyor. Bir havaalanımız var. Güllük’te yükleme limanı, Ören’de marinamız var. İhalesi yapılan Güllük’le yakında ikinci bir marinaya daha kavuşacağız. Yeraltı kaynakları açısından da zengin bir bölgeyiz. Milas’ın geniş potansiyeline rağmen tanıtım ve hamle eksikliği var. Bunu kapatmaya çalışıyoruz. Bu konuda önemli aşamalar kaydettik. Milas, Türkiye’de köy sayısı en fazla olan ilçelerden biri, kırsalı çok geniş. 132 mahallenin 119’u merkez dışında.

Alan ve mahalle açısından Muğla’nın en büyüğü. Nüfus açısından da Bodrum ve Fethiye’den sonra en büyük üçüncü ilçe.

Başkan Muhammet Tokat Bölgenin parlayan yıldızı olacağız

Başkan Muhammet Tokat Bölgenin parlayan yıldızı olacağız

TÜRKİYE’DE BİR İLK OLACAK

Başkan Muhammet Tokat Bölgenin parlayan yıldızı olacağız

Başkan Muhammet Tokat Bölgenin parlayan yıldızı olacağız

ŞİDDETİN HER TÜRÜNE KARŞIYIZ

Başkan Muhammet Tokat Bölgenin parlayan yıldızı olacağız

ADIMLARI BİRLİKTE ATACAĞIZ

Son olarak, önümüzdeki 10 yıllık süreçte nasıl bir Milas hayal ediyorsunuz? - Milas önümüzdeki 10 yıllık süreçte ülkemizin ve bölgemizin parlayan yıldızı olacak. Pandeminin de etkisiyle ilçemize yerleşmeye gelenlerin sayısında önemli artış oldu. Gelenlerin büyük bölümü dönmedi. Kış nüfusumuz köylerle birlikte 150 bin civarında. Ancak pandemiden kaynaklı artış var. Bütünleşik pazarlama ve tanıtım stratejisiyle Milas, tüm dünyaya daha etkin tanıtılabilir. Karadeniz’den sonra orman yoğunluğunun en fazla olduğu bölgedeyiz. Sahilleriyle, ovalarıyla, yaylalarıyla, geniş bir yelpazeye sahibiz. Türklerin, Rumların, Ermenilerin, Arnavutların, Yahudilerin ortak yaşadığı ve hoşgörünün hakim olduğu bir ilçeyiz. Bu açıdan inanç turizmi açısından da önemli bir noktayız. Milas’taki yayla turizmini, yamaç paraşütünü, inanç turizmini ve doğal zenginlikleri iyi anlatmalıyız. Bodrum’la kardeş şehir olarak birbirimizi çok iyi tamamlayabiliriz. Adımları birlikte atarsak çok daha büyük etki yaratabiliriz.

Kooperatif kurup üreticilerimizi ve vatandaşlarımızı kalkındıracağız

Kırsal kalkınma adına bir kooperatif kurma projeniz bulunuyor. Bu kooperatif ilçe ekonomisine nasıl katkı sağlayacak?

- Kooperatifle birlikte hem tarımsal kalkınma sağlanacak, hem de vatandaşlar uygun fiyatlarla kaliteli yiyeceğe ulaşacak. Belediye olarak her zaman çiftçimizin yanındayız ve destekçisi olmaya devam ediyoruz. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde güvenilir gıdaya erişim konusunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık. Bu anlamda çiftçimizi ve yöresel ürünlerimizi desteklemek, yetiştirmek ve pazarlamak adına ilçemizde bir kooperatif kurmak istiyoruz. İlk etap olarak Milas Belediyesi, Çamköy, Ulaş, Karacahisar, Kayadere ve Aslanyaka muhtarlarımızın kurucu üyesi olduğu bir tarımsal kalkınma kooperatifi kuracağız. Kooperatif devreye girip işlevsel hale geldiği zaman diğer muhtarlarımızı da üye yapacağız. Böylece tarım kooperatifimizi dayanışma ruhu ile güçlendireceğiz.

KİMDİR?

Muhammet Tokat, 1967’de Milas’ın Karacahisar köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Karacahisar İlköğretim Okulu’nda, liseyi Milas Lisesi’nde tamamlayan Tokat, 1988’de Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1989–2009 arasında Milas’ta serbest avukatlık yaptı. 1999’da CHP’den Milas Belediye Meclis Üyeliği görevini yürüttü. Aralık 2007’da CHP ilçe kongresinde aday olarak başkan seçilen Tokat, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kurucu başkanlığı yaptı. Muhammet Tokat, 6 yıl Muğla Barosu İlçe Temsilciliği ve 2 dönem Milas Tüketici Hakları Hakem Heyeti’nde görev aldı. 1998–2004 arasında üç dönem Muğla Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği’nde bulunan Tokat, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde CHP’den belediye başkanlığına aday oldu ve seçildi. 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde tekrar bu göreve seçilen Muhammet Tokat, 31 Mart 2019’da üçüncü kez bu koltuğa oturdu ve görevini sürdürüyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Başkan Muhammet Tokat "Bölgenin parlayan yıldızı olacağız" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Aralık 2020 tarihinde saat 16 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Muhammet Tokat "Bölgenin parlayan yıldızı olacağız" haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

01 Mart 2021, Pazartesi
 • İmsak
  06:16
 • Güneş
  07:37
 • Öğle
  13:29
 • İkindi
  16:39
 • Akşam
  19:11
 • Yatsı
  20:27
Sayfa Başı