Başkan Dalgıç, "Alaçatı Ot Festivali, alınan ödülle taçlanmış oldu"

Güncelleme Tarihi:

Başkan Dalgıç, Alaçatı Ot Festivali, alınan ödülle taçlanmış oldu
Oluşturulma Tarihi: Aralık 05, 2016 15:52

Başkan Dalgıç, "Alaçatı Ot Festivali, alınan ödülle taçlanmış oldu"

Haberin Devamı

İZMİR'in CHP'li Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, 'Shining Star Awards 2016'da "En Başarılı Festival" ödülüne layık görülen 7. Alaçatı Ot Festivali'yle ilgili yaptığı değerlendirmede, "Alaçatı Ot Festivali, alınan ödülle taçlanmış oldu" dedi.
Eğlence, rekreasyon ve spor alanlarına yönelik farkındalık yaratmak ve sektörün daha nitelikli hizmetler sunmasına katkı sağlamak amacıyla, Tureks Uluslararası Fuarcılık tarafından organize edilen "Shining Star Awards 2016"da "En Başarılı Festival" ödülüne layık görülen "Alaçatı Ot Festivali", ilçede sevinçle karşılandı. Türkiyenin en çok ilgi gören festivallerinin başında gelen Alaçatı Ot Festivali'nin ödül kazanması ile ilgili bir açıklama yapan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, '9 Deneyim 9 Durak Projesi'yle yola çıktıklarını hatırlatıp, "Çeşme'nin her bölgesinde, kendi gelenek, göreneklerini ve kendi yaşamını bir festival haline getirmek, gelecek kuşaklara kültürel yapıyı taşımak amacındayız. Alaçatı'da 7'ncisi yapılan Ot Festivali ile birlikte, bundan sonraki '9 Durak 9 Deneyim Projesi'yle ortaya çıkan diğer festivallerimizi, 50'ncisini, 100'üncüsünün yapılacağı şekilde gelenekselleştirmek istiyoruz. Ne kadar doğru yolda olduğumuzu da aldığımız bu ödül gösteriyor. Alaçatı Ot Festivali, alınan ödülle taçlanmış oldu" dedi.
Alaçatı Ot Festivali'nin başarısının uzun yıllar devam edeceğine inandığını da kaydeden Dalgıç, "Aldığımız ödülden büyük mutluluk duyuyoruz. Yöresel festivallerimizle, doğamızın bize verdiği otlarla yapılan geleneksel yemeklerimizi, tatlılarımızı, mezelerimizi gelecek kuşaklara aktarabilmeyi amaçlıyoruz. Alaçatı Ot Festivali'nde yarışan ot yemeklerinin ve mezelerinin tariflerinin olduğu kitabını bastırarak, dağıttık. Böylece ot festivalimizle bir kültürel hizmet de vermiş olduk. Alaçatı Ot Festivali, sadece ot yemeklerinin yarıştığı bir festival değildir. Doğamızda yetişen otları, eski Alaçatı Belediyesi binasının yanında oluşturduğumuz uygulama bahçesinde yetiştirerek, gelecek kuşaklara ot çeşitliliğimizi aktarmak istedik. Doğanın ve çevrenin korunması için Alaçatı Ot Festivali ile farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Doğamızdaki bitkilerin yok edilmeden nasıl toplanacağı ve değerlendirileceği, uzmanların katıldığı söyleşilerle anlatılıyor" diye konuştu.
FESTİVAL GELİŞEREK DEVAM EDECEK
Çeşme yarımadasının özellikleri nedeniyle, ülkemizin nadir bölgelerinden birisi olduğunu vurgulayan Başkan Dalgıç, şöyle devam etti:
"Tarihi özellikleri, deniz sporlarının her türünün yapılabildiği, endemik bitki yapısının yoğunluğunun olduğu coğrafi yapısının yanı sıra, doğadan toplanan otlarla yapılan yemekler ve bunun sonucu olan gastronomi turizmini gerçekten önemsiyoruz. Çeşme'nin sadece deniz, kum, güneşiyle anılmasını istemiyoruz. Turizmi çeşitlendirmeye çalışıyoruz. Gastronomi de turizmin bir parçasıdır. Bu nedenle gastronomi turizmine katkı sağlayan Alaçatı Ot Festivali ve diğer yöresel festivallerimiz, gelişerek devam edecektir."
Güneş ATAGÖZ / ÇEŞME (İzmir), (DHA)

FOTOĞRAF

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!