İZMİR HABERLERİ

Başka hastalığın belirtisi olabilir

Hürriyet Haber
17.07.2021 - 17:17 |Son Güncelleme :

EKOL Balçova Tıp Merkezi’nden Dahiliye Uzmanı Dr. Murat Denkcan, kansızlığın nedenlerine göre irdelenmesi ve tedavi edilmesi gereken bir durum olduğunu aktardı.

Hürriyet Haber

Pek çok başka hastalığın öncüsü veya bulgusu olmasıyla önemli bir sağlık sorunu olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Murat Denkcan, “İç hastalıkları kliniğinde kansızlık irdelenirken hiçbir zaman tek başına ele alınmaz. Hastanın klinik bulguları da dikkate alınarak eşlik eden kronik veya akut hastalıkları, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, eritrositlerin çökme hızı, romatolojik tetkikleri, vitamin ve mineral depoları da değerlendirmeye alınır. İzlemde karaciğer ve dalak büyüklüğü, böbreklerin doku durumunu görmek için karın ultrasonografisi gerekebilir. Kanserden şüphelenilen durumlarda akciğer filmi ilk değerlendirmede gerekebilir. Tanı için basamaklı ilerleyerek tetkikler eklenir, neden bulununca tedaviye geçilir” ifadelerini kullandı.

ÜŞÜME VE BAŞ AĞRISI

Uzm. Dr. Murat Denkcan, “Anemi nedeniyle doku oksijenlenmesi azalacağı için halsizlik, çok üşüme, baş ağrısı, nefes darlığı, uykuya meyil, konsantrasyon bozuklukları ve kalbin dokulara oksijen sağlamak için fazla mesai yapmasından dolayı çarpıntı gibi semptomlar görülebilir. Kansızlığın nedenine göre saç ve tırnak bozuklukları, alışılmadık maddelere aşerme gibi belirtiler de söz konusu olabilir” diye konuştu.

ARAŞTIRILMASI ŞART

Murat Denkcan, “Kansızlık altta yatan hastalığı işaret etmesi ve izleminde kalp problemlerine yol açması nedeniyle fark edildiğinde mutlaka araştırılması ve tedavi edilmesi gereken önemli bir sağlık sorunudur. Aneminin sadece demirden zengin beslenme ile üstesinden gelinemeyecek kadar önemli nedenleri olabilir ve çoğu hastalığın erken tanısı için sadece anemi bir bulgu olabilir. Halsizlik, çabuk yorulma, solukluk, nefes darlığı, göğüs ağrısı, sık baş ağrısı ve çarpıntı şikayetlerinde uyanık olmak ve klinisyene başvurmak her zaman aklınızda olsun” dedi

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başka hastalığın belirtisi olabilir haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

26 Temmuz 2021, Pazartesi
 • İmsak
  04:21
 • Güneş
  06:01
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  17:15
 • Akşam
  20:35
 • Yatsı
  22:08
Sayfa Başı