İZMİR HABERLERİ

Balıkçı’nın manevi oğlundan yeni bağış

Hürriyet Haber
21.12.2020 - 13:02 |Son Güncelleme :

Cevat Şakir Kabaağaçlı, nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı’nın manevi oğlu, şair, yazar, eğitimci ve rehber Prof. Dr. Şadan Gökovalı, yıllardır sakladığı ve koruduğu orijinal el yazmalarının bir kısmını Bodrum Deniz Müzesi’ne bağışlamıştı.

Hürriyet Haber

Gökovalı, koleksiyonun diğer kısmını da Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu ve Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu’na İzmir’deki evinde teslim etti. Bodrum Deniz Müzesi’ne bağışlananlar arasında Halikarnas Balıkçısı’nın eserlerine ait orijinal manüskriler (el yazmaları), Halikarnas Balıkçısı’nın Gökovalı’ya imzaladığı kitaplar, İrfan Ertel tablosu ve İhsan İnekçi’nin yaptığı Balıkçı büstü yer alıyor.

Balıkçı’nın manevi oğlundan yeni bağış

GÖZÜM GİBİ BAKTIM

Prof. Dr. Şadan Gökovalı, “Ömrünün son 15 yılını dizinin dibinde geçirdiğim Halikarnas Balıkçısı, sözlü ve yazılı nice bilgi ve belgelerini bana bıraktı. Yaklaşık yarım asırdır gözüm gibi esirgedim. Onun deyimiyle bende de tekne su almaya başladı. Bu kadar egoistlik yeter. Bunca kalıtı çocuklarıma bırakmak da bencillik olur. Bunu sezen birçok kişi ve kurum, bu yükü üstümden almak istedi. Derken, Bodrum’dan bir ‘Merhaba’ geldi. Balıkçı’nın yeniden dirilttiği bu ‘ebedi bahar yeli ülkesi’nde deniz müzesi açılmış, başına da Selen Cambazoğlu getirilmişti. ‘Aranan mekan bulunmuştur’ diyerek, elimdeki mücevherleri kutusuyla oraya teslim ettim. Eminim ki Balıkçı Baba, yattığı Gönül Tepesi’nde gülümsemektedir. Buna vesile olan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a yürekten merhaba” dedi.

EMANET EMİN ELLERDE

Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu da, “Kıymetli belgeleri Bodrum Deniz Müzesi’ne armağan ettiniz ve bizi onurlandırdınız. Bize güvenin. Bodrum’a olan sevginiz ve katkınız için size başkanımız ve kurumum adına teşekkür ediyorum. Yıllarca sakladığınız ve sakındığınız bu belgeleri en iyi şekilde koruyacağımıza inanabilirsiniz” diye konuştu. Müze Müdürü Selen Cambazoğlu ise Halikarnas Balıkçısı’na ait özel koleksiyonun, Balıkçı’nın kızı rahmetli İsmet Kabaağaçlı Noonan’ın bağışlarıyla oluşturulmaya başladığını belirterek, “Arşivimiz, Balıkçı’nın manevi oğlu Şadan Gökovalı’nın yıllarca koruduğu belgeleri müzemize bağışlamasıyla devam ediyor. Belgelerin tasnif çalışmaları tamamlandıktan sonra dijitalleştirme çalışmalarımız sürecek. Araştırmacılar bitmiş çalışmalardan halihazırda yararlanabilecekleri gibi önümüzdeki yıl içinde de belgeleri online olarak erişime açacağız” ifadelerini kullandı.

Bodrum Deniz Müzesi, Çarşı Mahallesi’nde, güncel pandemi düzenlemelerine göre hafta içi 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Balıkçı’nın manevi oğlundan yeni bağış haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

27 Şubat 2021, Cumartesi
 • İmsak
  06:19
 • Güneş
  07:40
 • Öğle
  13:29
 • İkindi
  16:37
 • Akşam
  19:09
 • Yatsı
  20:25
Sayfa Başı