İZMİR HABERLERİ

Arsız kahkahalarını duyduğu masum mandalinasını yediği beldede cama şekil veriyor

Mete Tamer OMUR/HÜRRİYET
15.02.2021 - 19:13 |Son Güncelleme :

Bodrum’un her türlü yüzüne tanıklık etmiş. “Arsız kahkahalarını da duydum, masum mandalinasını da yedim” diyen Hakan Ortaç, reklam fotoğrafçılığı ve reklam ajansı kariyerine 2017’de geldiği Bodrum’da ‘h2sanatbodrum’la füzyon tekniğiyle cam objeler yaparak yeni bir boyut vermiş. Bodrum’da yaşamayı kalıcı kılan Ortaç’la çalışmalarını ve onun gözünden bu cennet beldeyi dinledik.

Mete Tamer OMUR/HÜRRİYET

Arsız kahkahalarını duyduğu masum mandalinasını yediği beldede cama şekil veriyor

Sizi tanıyabilir miyiz? Çalışmalarınızdan söz eder misiniz?

- 1959 Erzurum doğumluyum. Çocukluğumdan itibaren babamın da etkisiyle mimar olmayı hayal ettim. Okumak için gittiğim Almanya’da, daha ilk derste, “Bu yanlış meslek” diyerek fotoğraf sanatına yöneldim. 1983’de İstanbul’a döndükten sonra reklam fotoğrafçılığına başlayıp bir süre sonra reklam ajansı kurdum. 2017’de Bodrum’a taşınıncaya kadar da devam ettim. Cam benim eskiden beri çok sevdiğim bir malzeme. Cam obje, özellikle de kağıt ağırlığı koleksiyonu yaptım. Bodrum’a yerleşmeye karar verdiğimde Ankara’da Mustafa Kural’dan alevle cam şekillendirme, İstanbul’da Cenan Uyan ve Nur Sözeri’den füzyon dersleri aldım. Bugün h2sanatbodrum’da füzyon tekniğiyle cam objeler yapıyorum. Yakında alevle cam şekillendirme (şalümo) çalışmalarına başlayacağım. Eşim ressam Hafize Elibollar Ortaç ve endüstriyel tasarımcı kızımız Sena Ortaç’la özgün tasarımlar üzerinde çalışıyoruz. Herhangi bir hayali gerçek kılabilme yeteneğine sahibiz. Çalışmalarımızı Konacık Kale İş Merkezi’ndeki atölyemizde sürdürüyoruz.

Ayrıca mimari projeler de çalışmalarımız arasında yer alıyor. 

Arsız kahkahalarını duyduğu masum mandalinasını yediği beldede cama şekil veriyor

BU ŞEHRİ YAŞAMAYI BİLİRİM

Bodrum’u neden tercih ettiniz?

- Bodrum’a 1974 yılından beri gelirim. Onun her türlü yüzünü gördüm. Arsız kahkahalarını da duydum, masum mandalinasını da yedim. Bu şehri yaşamak nedir iyi bilirim ve bunun kalıcı olmasını istedim.

Bodrum’daki mekanlar hakkındaki düşünceleriniz? Favorilerinizi paylaşabilir misiniz?

- Bodrum’da keyif aldığım çok sayıda mekan var. Merkez-deki balıkçılar çarşısı favorim. Gerçek esnafla, turistik mekanları ayırmaya çalışıyorum. Burada 12 ay yaşayınca farkı görüyorsunuz. Bir mekana girdiğinizde garsonların isminizle hitap etmesi başka bir keyif. Eray Balık, Zai, Turgutreis’teki balıkçılar sokağı, Marina Yat Clup sevdiğim mekanlar.

Arsız kahkahalarını duyduğu masum mandalinasını yediği beldede cama şekil veriyor

GÜNEŞİ İLİKLERİNİZE KADAR HİSSEDİN

Sizden bir Bodrum programı alabilir miyiz? Neler yapılabilir?

- Her zaman huzurun ve sessizliğin peşinden koşmuşumdur. Kimsenin olmadığı bir koyda balıklarla dans etmek ve Bodrum güneşini iliklerimde hissetmek benim için en lüks beachlerde vakit harcamakla kıyaslanamaz bile. O yüzden benim vereceğim program çoğu kişiye garip gelebilir. Etrim’de kahvaltıya gidin mesela... Gümüşlük’te çilek toplayın. Bisiklete binin Turgutreis sahilde. Akyarlar’da balık yiyin. Ardından Ortakent Yalı’da güzel bir sahil yürüyüşü yapın dalga sesleriyle... Merkeze gidin sonra... Balıkçılar Çarşısı ya da Marina’da günü sonlandırın.

Arsız kahkahalarını duyduğu masum mandalinasını yediği beldede cama şekil veriyor

VİRÜS DERSLERİ DE ERTELETTİ

Pandeminin hayatınıza ve işinize etkilerinden söz eder misiniz? Sektörünüze yansımaları ne yönde oldu?

- Salgından herkes gibi biz de etkilendik. Talebe rağmen, katılımcılarımızın sağlığını önde tutarak, yapmayı planladığımız füzyon derslerini, workshopları ertelemek zorunda kaldık. Önümüzdeki günlerde yaşanacak gelişmelere göre programımızı yeniden şekillendireceğiz.

Arsız kahkahalarını duyduğu masum mandalinasını yediği beldede cama şekil veriyor

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Arsız kahkahalarını duyduğu masum mandalinasını yediği beldede cama şekil veriyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Şubat 2021 tarihinde saat 19 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Arsız kahkahalarını duyduğu masum mandalinasını yediği beldede cama şekil veriyor haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

25 Şubat 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:21
 • Güneş
  07:42
 • Öğle
  13:30
 • İkindi
  16:36
 • Akşam
  19:07
 • Yatsı
  20:23
Sayfa Başı