Apollan Tapınağı tarihinde bir ilk

Güncelleme Tarihi:

Apollan Tapınağı tarihinde bir ilk
Oluşturulma Tarihi: Eylül 10, 2021 04:34

Didim’deki Apollon Tapınağı’nda 20 metre uzunluğundaki 3 sütunun güçlendirilmesi için başlatılan restorasyon ve onarım çalışması iki ay devam edecek. Restorasyon için 2 bin 300 yıl sonra ilk kez sütunların tepesine çıkıldı.

Haberin Devamı

 

 

ANTİK çağın en iyi korunan tapınaklarından biri olarak gösterilen Apollon Tapınağı’ndaki kazı ve restorasyon çalışmalarına, Kovid-19 nedeniyle 1 yıllık bir ara verilmişti. Kazı başkanlığını 12 yıldır yürüten Berlin Halle Üniversitesi Öğretim Üyesi, Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Helga Bumke, geçen yıl pandemi nedeniyle çalışamadıklarını belirterek, bu nedenle bu yıl yoğun ve sıkı bir program hazırladıklarını kaydetti. İki ay gibi bir sürede çalışmaları tamamlamayı hedeflediklerini ifade eden Bumke, şöyle dedi:

Apollan Tapınağı tarihinde bir ilk

BİLGİ ALDILAR

Haberin Devamı

“20 yıldır Alman çalışma ekibi olarak tarafımızca restorasyon çalışmalarını sürdürüyoruz. Ancak ayakta duran sütunlara restorasyon sırası gelmemişti. Bunu net olarak tespit edebilmek için bu yıl çalışmaları başlattık. Bu çalışma Apollon Tapınağı tarihinde bir ilk oluyor. 2 bin 300 yıldır bu sütunlara kimse çıkmadı. Biz bu sütunların restorasyonunu gerçekleştiriyoruz. Yine bir 2 bin 300 yıl ayakta kalmalarını sağlayacağız.”
Bu arada sütunların restorasyon çalışmaları devam ederken, Didim Kaymakamı Halil Avşar ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer de Apollon Tapınağı’na gelerek yetkililerden bilgi aldı.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!