İZMİR HABERLERİ

Aort anevrizması nasıl tedavi edilir?

Hürriyet Haber
01.03.2021 - 16:42 |Son Güncelleme :

DAMAR balonlaşmasının (anevrizma) bir atardamarın çapının normalinden yüzde 50 daha fazla genişlemesi olduğunu belirten Özel Akut Kalp Damar Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Tevfik Güneş, anevrizmaların genellikle yüksek tansiyon, ateroskleroz denilen damarda kireçlenme, enfeksiyonlar, genetik yapıya bağlı bağ dokusu gevşekliği, ileri yaş ve sigara kullanımından kaynaklandığını söyledi.

Hürriyet Haber

Aortun, kalpten çıkan vücudumuzun en büyük ana atardamarı olduğunu hatırlatan Güneş, vücuda oksijenlenmiş kan taşıdığını kaydetti. Kan dolaşımının merkezinde bulunan bu damarda yetişkinlerde dakikada ortalama 5-6 litre kan pompalandığını ifade eden Güneş, “Çıkan aort (kalpten çıktıktan sonraki kısım), arkus aort (beyin ve kol damarlarının çıktığı kısım), inen aort (göğüs boşluğundaki kısım) ve abdominal aort (karnın içindeki kısım) olmak üzere 4 bölümden oluşur. Anevrizmanın en sık görüldüğü bölüm, karın bölgesindeki abdominal aort kısmıdır” dedi.

BELİRTİLERİ NELER?

Bu hastalığın genellikle (yüzde 70) belirti vermediğini ve başka bir hastalık için yapılan tetkik esnasında rastlantısal olarak saptandığını belirten Doç. Dr. Tevfik Güneş, böyle saptanan hastaların damarı yırtılmadan veya patlamadan tespit edildiği için şanslı olduklarını bildirdi. Belirti veren çoğu hastanın ilk belirtisinin balonlaşan damarın patlaması (rüptür) veya içe yırtılması (diseksiyon) olabildiğini dile getiren Güneş, “Hastaların yüzde 30’unda balonlaşmış aort damarı patlamadan veya yırtılmadan önce de belirti verebilir. Bulundukları bölgeye göre belirtiler değişebilir. Örneğin, karın içerisinde bele doğru yayılan devamlı ve rahatsız edici bir ağrı veya karın bölgesinde dışarıdan görülebilen bir titreme, hasta elini koyduğunda karnına bir top vuruyormuş gibi bir his olabilir. Göğüs içindeki anevrizmalarda sadece göğüs ağrısı veya sırta doğru vuran göğüs ağrıları görülebildiği gibi, ses kısıklığına bile neden olabilir. İnen aortanın başında bir anevrizma varsa, oradaki ses tellerine giden siniri etkilediği için ses kısıklığına yol açabilir” diye konuştu.

TARAMA ÇOK ÖNEMLİ

Her yıl yaklaşık 15 bin insanın rüptüre (patlamış) anevrizma nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rüptüre anevrizmalar, 50 yaşın üzerindeki erkeklerde 10’uncu sıklıkta ölüm nedenidir. Bu yüzden yüksek riskli kişilerde anevrizma taraması önemli. 60 yaşını geçmiş her kişi, özellikle erkekler, sigara içicileri, hipertansiyonu olanlar, ailede bu hastalığa sahip bireylerin olması, yüksek risk kabul ediliyor. Tanı konulduğu anda anevrizmalar genellikle ilaç veya cerrahiyle başarılı olarak tedavi edilebilir.”

Tedavide açık cerrahi yöntemler mi yoksa kapalı-endovasküler yöntem mi tercihine, yapılan ileri tetkikler neticesine göre karar verildiğini belirten Güneş, tedavi kararı için en önemli etkenin anevrizmanın büyüklüğü ve bulunduğu yer olduğunu açıkladı, anevrizmaya, yerleşim yerine, büyüklüğüne ve hastanın herhangi bir şikayeti olup olmaması göre farklı tedavi yöntemleri uygulandığını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Aort anevrizması nasıl tedavi edilir? haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

29 Temmuz 2021, Perşembe
 • İmsak
  04:24
 • Güneş
  06:03
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  17:14
 • Akşam
  20:33
 • Yatsı
  22:05
Sayfa Başı