İZMİR HABERLERİ

Anıtkabir'de dalgalanan Türk bayrağı da o müzede sergilenecek

DHA
20.04.2021 - 14:21 |Son Güncelleme :
DHA

Anıtkabir'de dalgalanan Türk bayrağı da o müzede sergilenecek

İZMİR'de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) tarafından açılan Türkiye'nin ilk Bayrak Bilim ve Türk Bayrakları Müzesi'nin müdürü Öğretim Görevlisi Ömer Durmaz, Anıtkabir'de dalgalanmış Türk bayraklarından birini, müzede sergilenmek üzere Milli Savunma Bakanlığı'ndan teslim aldı. Müzede Türk toplumunun bayrağına verdiği değerin anlatıldığını ifade eden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, katkılarından dolayı Milli Savunma Bakanlığı'na teşekkür etti.

İzmir'deki Türkiye'nin ilk Bayrak Bilim ve Türk Bayrakları Müzesi'nde sergilenen bayrak koleksiyonu her geçen gün büyümeye devam ediyor. Müze müdürü Öğr. Gör. Ömer Durmaz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir'de dalgalanmış Türk bayraklarından birini, Milli Savunma Bakanlığı’ndan Dokuz Eylül Üniversitesi adına teslim aldı. Durmaz, kıymetli emaneti Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü'ne getirdi.

HAK ETTİĞİ ŞEKİLDE SERGİLENECEK

Türk toplumunun bayrağa verdiği değer ve gösterdiği saygıya dikkat çeken DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, "Biz, bayrağını birbirine teslim ederken, yolda asılı olan bir Türk Bayrağı'nın altından geçerken ya da yere düşen bayrağı kaldırırken öpüp alnına koyan bir toplumuz. Fotoğraf çektirirken diğer liderlerin aksine yerdeki Türk bayrağını alıp cebine koyan bir Cumhurbaşkanı tarafından temsil edilen bir toplumuz. Biz bayrağını gördüğünde, özgürlüğü uğruna ödediği bedelleri hatırlayan bir toplumuz. İşte bu duyguları üniversitemiz bünyesinde kurduğumuz Türkiye'nin ilk Bayrak Bilim ve Türk Bayrakları Müzesi'nde genç nesillere aktarıyoruz. Bayrak salonunda sergilediğimiz her bir bayrağın hikayesini anlatıyoruz. Anıtkabir'de dalgalanan şanlı bayrağımızın bir tanesini müzemizde sergilemek, şerefle hak ettiği yerde korumak üzere rica etmiştik. Sağ olsun yetkililer ricamızı kırmayarak orada dalgalanan ve ilk çıkarılan bayrağı bize ileteceklerini söylemişlerdi. Müze Müdürümüz Öğr. Gör. Ömer Durmaz, Ankara'ya giderek Milli Savunma Bakanlığı'na bayrağımızı teslim aldı. Bakanlığa desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

İZMİR’İMİZE GETİRDİK

Öğr. Gör. Ömer Durmaz, sergiledikleri bayrak koleksiyonunun, hediye edilen parçalarla her geçen gün zenginleştiğini ifade etti. Durmaz, genç nesillere milli mücadele yıllarının ve bayrak sevgisinin aktarılması noktasında müzenin önemli bir işlevi yerine getirdiğine dikkati çekip,

"Anıtkabir'den aldığımız bayrağımızı da üniversitemize, İzmir’imize getirdik; sizin nezdinizde tüm halkımızın dikkatine, müzemize sunuyoruz" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Anıtkabir'de dalgalanan Türk bayrağı da o müzede sergilenecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Nisan 2021 tarihinde saat 14 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Anıtkabir'de dalgalanan Türk bayrağı da o müzede sergilenecek haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Mayıs 2021, Cumartesi
 • İmsak
  04:14
 • Güneş
  05:53
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:04
 • Akşam
  20:22
 • Yatsı
  21:55
Sayfa Başı