İZMİR HABERLERİ

Alka Alkim Kağıt’tan 2022 yılında da rekor büyüme hedefi

Hürriyet Haber
22.05.2022 - 18:50 |Son Güncelleme :

Türkiye’nin ofset, fotokopi kağıt üretiminde en yeni ve en büyük tesisi olan ALKA Alkim Kağıt, 2022 yılında da büyümesini sürdürüyor. Firma açıklanan ilk üç aylık verilerde bir önceki yıla göre yüzde 220 ciro ve yüzde 330 vergi öncesi kar artışı sağlayarak yılın ilk çeyreğini üstün bir performans ile geride bıraktı. 2021 yılında da cirosunu bir önceki yıla göre yüzde 80’e yakın artıran şirket, karlılığını ise yüzde 125 artırarak 239 milyon TL’ye çıkarmayı başarmıştı.Kendi enerjisini üretiyor

Hürriyet Haber

 

ALKA Alkim Kağıt 1997 yılından beri İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi’de 80 dönüm arazi içinde kurulu tesisinde faaliyet gösterdiğini belirten ALKA Alkim Kağıt Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Kora, 2 adet 5,5 MWA kojenerasyon tesisi ile kesintisiz elektrik ve buharını da kendilerinin karşıladığını söyledi. Tesislerde ofset ve fotokopinin yanında ivory, bardak kartonu, beyaz kraft gibi üretimi de yaptıklarını ifade eden Kora, “Yıllık kapasitemiz kağıt gramajına bağlı olarak 90–100 bin ton civarında. Kağıt tesislerimizde üretim tamamen QCS ve DCS sistemleri ile dijital platformda yapılıyor. 22 yıldır private label üretim yaptığımız uluslararası bir Hipermarket Group denetimlerinde toplam kalite ve çalışma koşullarında 100 tam puan almanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

Alka Alkim Kağıt’tan 2022 yılında da rekor büyüme hedefi

Üretim, ciro ve karlılığı katladı

Pandemi döneminde dünyada ticari dengeleri değiştiren üretimleri zorlayan hammadde temini güçlüğü, anormal yükselen navlun ve enerji fiyatlarına rağmen tam kapasite ile çalıştıklarını, hammadde sıkıntısı yaşamadıklarını dile getiren Kora, 89 bin 640 ton üretimle rekor kırdıklarını vurguladı. 2021 yılında da cirolarını bir önceki yıla göre yüzde 80’e yakın artırdıklarını anlatan Kora şöyle konuştu: “Karlılığımız da bu dönemde yüzde 125 artarak 239 milyon TL’ye ulaştı. Borsada şeffaf ithalat – ihracat, enerji, tek bünyede olan bilançosu ve karlılığı ile değer bulan bir şirketiz. Düzenli olarak ortaklarımıza kar payı dağıtıyoruz. Finansman yapımız yıllar geçtikçe daha da güçleniyor. Kar dağıtım politikamız önceki yıllarda olduğu gibi aynen yatırımcılarımız lehine devam edecek. Kurulduğumuz günden bu yana yapılan kapasite artırıcı ve modernizasyon yatırımları ile bugünkü kapasitesimize ulaştık. Türkiye’de halen önemli miktarda kağıt ithalatı var. Bu açığı azaltıp ülke ekonomisine katkı sağlamak için yeni yatırımlar da yapılabilir”

İlk çeyrekte yüzde 220 ciro artışı

2022 yılının global piyasalarda yaşanan aşırı dengesiz fiyat artışı ve tedarik sorununun azaldığı bir yıl olmasını temenni ettiğine dikkat çeken Kora, ilk üç aylık bilançolarda görüldüğü gibi bu yıla çok iyi başladıklarını söyledi. Talep dengesine bakınca satışların aynı yoğunlukta devam edeceği ve önemli büyüme yaşanacağı görüşünde olduğuna işaret eden Kora “Açıkladığımız ilk üç aylık verilerde de görüleceği üzere, önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 220 ciro ve yüzde 330 vergi öncesi kar artışı 2022 hedeflerimizin büyük olduğunu gösteriyor” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Alka Alkim Kağıt’tan 2022 yılında da rekor büyüme hedefi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

03 Temmuz 2022, Pazar
 • İmsak
  03:56
 • Güneş
  05:45
 • Öğle
  13:21
 • İkindi
  17:15
 • Akşam
  20:46
 • Yatsı
  22:27
Sayfa Başı