İZMİR HABERLERİ

Alerji mevsimine dikkat

DHA
25.04.2016 - 11:09 |Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Ekonomi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilek Ersil Soysal, bahar aylarında artan alerjik hastalıklarla ilgili uyarılarda bulundu.

Doç. Dr. Dilek Ersil Soysal, alerjinin zararsız maddelerin solunum, besin ve ilaçlarla alınmasıyla vücudun aşırı ve zararlı savunma tepkisi göstermesi sonucu oluştuğunu kaydetti. Doç. Dr. Soysal, "Alerjik astım, egzema, rinit, besin alerjileri, inek sütü alerjisi, ilaç alerjileri, ev tozu akarı alerjisi, polen alerjisi, evcil hayvan alerjisi ve küf mantarı alerjisi dikkat çekici boyutta. Aile öyküsünde alerji ve alerjik hastalık olan bireyler astım gelişimine daha yatkındır. Alerjik astım her yaşta görülmekle beraber, olguların yüzde 75 ila 90'nında 40 yaş altında başlar. Sigara dumanı, parfüm, irritan gazlar, hava kirliliği, polenler, mantar tozları, ev tozu akarları, besinler, hayvan deri ve tüyleri gibi alerjenler alerjik astımda etkili oluyor" dedi.

ALERJİDEN KORUNMA YOLLARI

Alerjik hastalıkların işgücü kaybına ve rahatsızlıklara yol açtığını aktaran Doç. Dr. Soysal, narenciye, kabuklu deniz ürünleri, domates, çilek, yumurta, patates, sirke ve tüm hazır gıdaların alerjik hastalıklara neden olabileceğini, bu besinlerin dikkatli tüketilmesi gerektiğini ifade etti. Doç. Dr. Soysal, şunları söyledi:

"Alerjen tümüyle ortadan kaldırılamıyorsa alerjene maruz kalmayı azaltıcı önlemler alınabilir. Bu amaçla alerjenle teması azaltıcı kişisel koruyucular; eldiven, maske, gözlük vb. kullanılabilir. Gaz biçiminde bir alerjen madde söz konusu ise ortamın düzenli biçimde havalandırması sağlanmalıdır. Ev tozu alerjisinde evde toz yaratan ve toz tutan eşyalar, özellikle yatak odalarındaki halılar kaldırılmalıdır. Mite, ev tozu gibi alerjenler için uygun araçlarla temizlik yapılması faydalı olur. Tıbbi açıdan korunmada ise çalışanların işe giriş ve periyodik muayeneleri önem taşır."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Alerji mevsimine dikkat hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Nisan 2016 tarihinde saat 11 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Alerji mevsimine dikkat haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

30 Kasım 2021, Salı
 • İmsak
  06:34
 • Güneş
  08:01
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı