İZMİR HABERLERİ

72 turist rehberine Menteşe Kentsel Sit Alanı tanıtıldı

Hürriyet Haber
24.04.2022 - 19:01 |Son Güncelleme :

 MUTSO ile MUTRO işbirliğinde GEKA Teknik Destek Programı kapsamında ‘Menteşe Kentsel Sit Alanında Turist Rehberliği Eğitimi’ düzenlendi. Muğla’nın 13 ilçesinden 72 rehberin katıldığı, 5 gün süren eğitimlerin sonuç raporu açıklandı.

Hürriyet Haber

 

Menteşe Kentsel Sit Alanı’nı, bir turizm destinasyonu haline getirmek amacıyla; Muğla Tanıtım Platformu (MTP) öncülüğünde, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ile Muğla Turist Rehberleri Odası (MUTRO) ortaklığında, GEKA 2021 yılı teknik destek programı kapsamında Muğla’nın 13 ilçesinde faaliyet gösteren 72 turist rehberine yönelik ‘Menteşe Kentsel Sit Alanında Turist Rehberliği Eğitimi’ düzenlendi. Muğla kentsel sit alanı bölgesi olarak adlandırılan, Arasta, Saburhane bölgesinin turizme kazandırılmasının ilk ayağı olarak planlanan eğitim, MUTSO ev sahipliğinde 25 Şubat Cuma günü başlayarak 5 gün sürdü.

 

Eğitimin sonuç raporu ise 23 Mart Çarşamba günü gerçekleştirilen lansman ile açıklandı. Lansmana toplantıya, Muğla Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Olcay, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Başkan Yardımcısı Levent Ünver, MSKÜ Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Cafer Topaloğlu, MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Filiz Karacaağaç, MUTRO Başkan Yardımcısı Feriştah Ölmez Şölener ile kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

72 turist rehberine Menteşe Kentsel Sit Alanı tanıtıldı

Burada yapılan çalışma hakkında bir konuşma yapan MUTSO Başkanı Ercan; “Muğla Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Menteşe Belediyesi, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile TÜRSAB ile birlikte 2019 yılında Muğla Tanıtım Platformunu hayata geçirdik. Bu platformu oluşturmaktaki amacımız Arasta bölgesinden başlamak üzere kentsel sit alanının yaşatılması ve canlandırılması, kültürel dokunun ve kültürel değerlerin korunması, sürdürülebilir turizm yaklaşımıyla gelişiminin ve tanınırlığının sağlanması suretiyle Menteşe ekonomisinin canlandırılması oldu. Muğla Tanıtım Platformu bu süre zarfında, amacı doğrultusunda oldukça sağlam ve güçlü adımlarla ilerlemekte.Bugün bu toplantının gerekçesi olan Menteşe Kentsel Sit Alanında Turist Rehberliği Eğitimi de yine bu platformun mihmandarlığında, Odamız ile Muğla Turist Rehberleri Odası işbirliğinde hayata geçirilmiştir.GEKA 2021 yılı teknik destek programı kapsamında destek alan bu eğitim kapsamında Muğla’nın 13 ilçesinden 72 turist rehberine 5 gün süreli eğitimler verilmiştir.

Burada yine amacımız elbette, Muğla kentsel sit alanı bölgesi olarak adlandırılan, Arasta, Saburhane bölgesinin turizme kazandırılmasının ilk ayağı olmasıydı.Bugün burada yapılacak olan sunum ile 5 gün süren eğitimlerin sonuç raporu bizlere aktarılacak. Tarihi zenginleri ve kültürel mirasıyla Muğla Menteşe’nin turizmden hak ettiği payı alması yolunda son derece kıymetli olan bu raporun, bundan sonra atılacak adım ve çalışmalarda ışık olacağına inanıyoruz. Bu etkinliğe kıymetli katkılarından dolayı Muğla Büyükşehir Belediyesine, Menteşe Belediyesine, odamız üyelerinden Nazar A.Ş ve Saraylı Pide’ye teşekkür ederiz.” ifadelerinde bulundu.

 

Başkan Ercan’ın ardından kürsüye gelen MTP Temsilcisi Gürkan Tetik ise; “Biliyorsunuz 2019 yılında tüm kurumların işbirliği yapması sonucunda bu platformumuzu oluşturduk. Bununla beraber ikinci rehber eğitimizi yapmış bulunmaktayız. Tabi bu noktada ev sahipliği yapan Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’na, transfer ve yemek ikramları için Menteşe Belediyesi’ne ve yine transferlerden dolayı verdiği desteklerden dolayı Muğla Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum. Bizim bu yapmış olduğumuz etkinlikler 2021 yılında devam etti ama pandemi sürecinde yarım kaldı. 2022 yılında ise pandeminin inşallah son bulmasıyla beraber amacımız festivallerle bunu taçlandırmak ve bu çalışmaların devamını getirmek.” dedi.

 

 

Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Olcay turizmin çok yönlü bir hadise olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: “Menteşe ilçesi içindeki güzergahta tanıtım faaliyetlerine yardımcı olmak amacıylarehberlerimize verilen eğitimin sonunda belgelerin tanzimi ve dağıtımı için buradayız. Turizm de olmazsa olmazı dünyanın kabul ettiği bir şey var gittiğiniz yerin güvenli olması lazım, ulaşılabilir olması lazım, gittiğinize değecek bir şey olması lazım. Muğla’da bunlar var. Kent yönetiminin içinde Menteşe ve Arasta bölgesi çok önemli. Oradaki tabela birliğinden görüntü kirliliğinin izaha edilmesine klimaların toparlanmasına kadar birçok şeyi içinde barındırıyor. Bütün bunları büyük bir projenin içinde aşamalandırarak yapabiliriz.Biz valilik olarak bunun yanındayız.”

 

Eğitim koordinatörü Doktor Öğretim Üyesi Filiz Gümüş Dönmez kürsüye gelerek eğitimin sonuç raporunu açıkladı.

 

Raporda eğitimde elde edilen öneriler şu şekilde açıklandı:

 • Rotaların Sınıflandırılması,
 • Rota Başlangıç ve Bitiş Noktaları,
 • Tur Otobüsleri İçin Atatürk Heykeli’nin iniş biniş noktası,
 • Ziyaret Noktalarının açık olması,
 • Hacı Kadı Evi’nde Yörük Türküleri, Yörük Oyunları, Yörük Yemeklerinin süreklilik arz etmesi,
 • Yöresel ürün/yemek satışı yapan esnafların Arasta’da faal hale getirilmesi,
 • Menteşe’ye yönelik hediyelik eşyaların tasarlanması,
 • Muğla Kent uygulamasının güncellenmesi,
 • Karekod destekli rota haritalarının oluşturulması,
 • Taşıma kapasitesine uygun olarak 27 kişilik grupların oluşturulması,
 • Muğla Müzesi - Turolian Fosil Eserleri- “fosil buluntular” teması
 • Rumlar için Paskalya kutlamaları- Asar Dağı,
 • Yer-yön tabelalarının yenilenmesi ve bütünlük arz etmesi,
 • Ziyaret noktaları için bilgilendirme panoları,
 • Rotaların broşürlerinin basılması.
 •  

  Etiketler:

  Yasal Bilgilendirme

  Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 72 turist rehberine Menteşe Kentsel Sit Alanı tanıtıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

  15 Ağustos 2022, Pazartesi
  • İmsak
   04:47
  • Güneş
   06:19
  • Öğle
   13:21
  • İkindi
   17:07
  • Akşam
   20:14
  • Yatsı
   21:39
  Sayfa Başı